Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

YÖK'te köklü reform geliyor eğitim haberi

eğitim haberleriYÖK'te köklü reform geliyor

yzozcan.jpg Geçtiğimiz hafta tüm rektörlerle birlikte başlattıkları çalışmayı Star Gazetesine anlatan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK isminin kalkacağını, ortaya özgürlükçü yepyeni bir yapı çıkacağını söyledi. Geçen hafta TÜSSİDE Gebze Kampüsü'nde 156 vakıf ve devlet üniversitesi rektörüyle bir çalıştay yaptıklarını söyleyen Özcan, yeni YÖK kanunu yazmaya başladıklarını söyledi.

Beyaz bir sayfa açacağız

Özcan, "YÖK sisteminin yeniden yapılandırılması ve yeni kanun çalışmalarına başladık. Bütün rektörlerimizle bir beyaz sayfa açtık, yeni yükseköğretim modeli yazdık. 10 başlık altında yeni kanunun neler getireceği, hedefler yazıyor. Önümüzdeki hafta sendikalar, dernekler, STK'lar gibi

diğer paydaşlarla aynı toplantıyı yapacağız.

1 gün boyunca dinleyeceğiz. Burada da bir metin yazılacak. Kanun formunda yazılacak metni herkese dağıtacağız. ‘Bakın yeni kanun böyle olacak, diyeceğiniz var mı?' diyerek görüşlerini toplayacağız. Böylece devam edeceğiz" dedi.

Aldığımız eleştiriler Guinness'lik

Yeni kurulacak sistemde YÖK'ün mevcut yapısının yer almayacağını, çağa uygun bir yapı için çalıştıklarını ifade eden Özcan, YÖK isminin de kalkacağını açıkladı.YÖK'le ilgili rahatsızlığı esprili bir şekilde dile getiren Özcan "(Dünyada en çok eleştiri alan kurum adı bizde) diyerek Guinness Rekorlar Kitabına başvuracağız. Rekor bizde. Herkes ama herkes eleştiriyor" dedi. Herkes gibi rektörlerin de YÖK adının kalkmasını talep ettiğini belirten Özcan "Rahatsızlığı görüyoruz. Herkes YÖK ismi değişsin istiyor" dedi.

İsmi ve görevi değiştirilecek

YÖK'te nasıl bir yapı düşündüklerini de anlatan Prof. Dr. Özcan, "Çok merkezi bir yapı kurmuşlar. Ondan vazgeçiyoruz. Daha az yetkisi olan, sadece yükseköğretim için politikalar üreten ve denetleme yapan bir kuruluş olsun istiyoruz. İçeriği, yetkileri netleşmeye başladı, ama isim henüz belli değil. Ancak kısaltması da ismi de farklı bir kurum olacak. YÖK olmayacak. Özgürlükçü, daha dinamik şekilde bilim üreten bir model gelişiyor" diye konuştu. Üniversitelerin bir çeşit idari özerkliğe geçeceğini söyleyen Özcan, "YÖK'ten alınan bir çok izni kaldıracağız. Örneğin bölüm açma, kapama işini kendilerine bırakıyoruz" dedi.

Rektörü seçici kurul belirleyecek

Yeni modelde rektör seçimlerinin de tamamen değişeceğini açıklayan Özcan "Rektör seçimi kesin değişecek. Zaten seçimler son zamanlarda öyle oldu. Üniversiteden geldiği gibi gidiyor. Son 5-6 tane rektör atamasına bakılırsa, biz değişiklik yapsak bile Sayın Cumhurbaşkanı tekrar çeviriyor veüniversiteseçimlerinden geldiği gibi atama yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı üniversitenin iradesine saygı duyuyor.

Sistem buna geçecek. Ancak mevcut seçimlerde sıkıntı var. Rektörün atadığı kişiler rektöre oy veriyor. Onun için seçimler kalkmalı. Seçici kurul gelmeli. Mütevelli heyet de denilebilir. Üniversitenin içinden gelecek kişilerden oluşan geniş bir seçici heyet rektörü belirlemeli. Aynen Amerika'da olduğu gibi" diye konuştu.

Artık kıyafet endişesine gerek yok

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) bazı başörtülü kız öğrencilerin engellenmesiyle ilgili olayları takip ettiğini ve ÖSYM bünyesinde inceleme başlatıldığını söyleyen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan "Bunlar az sayıda münferit olaylar. Öğrencilerimizden isteğim sadece derslerine motive olsunlar, rahat olsunlar" diye konuştu.

Star

tag YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan reform

31.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Güncel Eğitim Haberleri