Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB Öğretmenin performansına bakacak eğitim haberi

eğitim haberleriMEB Öğretmenin performansına bakacak

ogretmen_derste.jpg Projeye göre, ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan öğrenciler ve velileri, öğretmenler ile okul yönetimi hakkında elektronik ortamda görüşlerini bildirebilecekler.

MEB okulların ve öğretmenlerin denetlenmesinde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin de görüşünün alınabileceği bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Teftiş Kurulu Başkanlığınca yürütülen çalışmaya göre, elektronik ortamda "Performans Yönetim Sistemi" adıyla bir sistem kurulacak. Öğrencilere ve velilere sisteme girmilmeleri için e-okul uygulamasında olduğu gibi bakanlıkça şifre verilecek. Şifreyle sisteme giren veli veya öğrenci, okulundaki öğretmen, okul müdürü ile ilgili değerlendirmeleri yanıtlayacak.

SONUÇLAR GÖREVDE YÜKSELME, ATAMA KARARLARINDA DİKKATE ALINACAK

Öte yandan MEB, konuya ilişkin "Performans Yönetim Sistemi Taslak Yönetmeliği" de hazırladı.

Bakanlık bu uygulama ile okullardaki memnuniyetin artırılmasını, denetim sisteminin daha da iyileştirilmesini, öğretmenlerin performanslarının daha kolay görülebilmesini amaçlıyor. Sistemle, MEB'e bağlı resmi okul/kurumlar ile personelin, başarı, verimlilik ve gayretleri ölçülebilecek, izlenebilecek, denetlemeye yönelik usul ve esaslar belirlenebilecek. Hangi okulun performansının düşük, hangisinin yüksek olduğu ve öğretmenlerin durumu izlenebilecek.

Başarı, verimlilik ve gayretin ölçülmesinde genellik, eşitlik, geçerlik, güvenirlik, tarafsızlık ve açıklık ölçütlerine uyulacak. Okullar ve personel de bu sistemde öz değerlendirme yapabilecek. Sistemde yer alan kişisel bilgiler gizli tutulacak.

Veliler ve öğrenciler tarafından yapılacak değerlendirmelerin her yıl Mart-Nisan döneminde alınması planlanıyor. Yapılan görüşler sistem tarafından değerlendirilecek ve analiz edilecek.

Performans Yönetim Sistemi'nden elde edilecek rapor ve sonuçlar, görevde yükselme, atama ve yer değiştirme, yönetim ve denetim ile ilgili kararların alınmasında, eğitim planlaması ve politikalarının belirlenmesinde dikkate alınacak.

Sistemin ilk pilot uygulamasını Düzce'de gerçekleştiren MEB, taslak yönetmeliğin kabul edilmesi durumunda, yönerge de hazırlayacak.

tag Milli Eğitim Bakanı öğretmen performans değerlendirme

30.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (9 yorum yazılmış)

box mebbolar :Atama ve yerdeğiştirmeyi etkileyecekmiş.Sanki başka bir okula tanınca maaşı artacak öğretmenin.

box Kmınmebi :Bırakın bu işleri önce MEB doğudaki ve batıdaki okulları aynı standarta getirsin.Veliyi ve öğrencileri böyle kandıramazsınız.Önce MEB öğretmen açıklarını gidersin.MEB de bu yönetmelikleri çıkaran bürokratların performansını kim değerlendirecek.Asıl bunların performansı değerlendirilmeli.

box kimsesiz öğrt :bir bu kaldı öğretmen itabarı denen bir şey kalmadı . öğretmeni , öğrenciye veliye köle yaptınız

box Memur :Bakalım daha başımıza neler gelecek, Allah sonumuzu hayır etsin

box mesut :iyi olur.. tam süper olur.. öğrenci bizi zaten ders anlatmaya mecbur yük taşıma hayvanı gibi görüyordu..

box sado52 :Demekki yüksek not almak için ne yapıyormuşuz.Veliye şirin görünüyormuşuz.Böyle saçma sistem mi olur.Peki polis,imam,milletvekili veya diğer kamu görevlilerini denetlerken neden böyle bir düşünce olmuyor da sadece öğretmen ???????.

box avni çökelek :vicdnımızın sesi daha önemli değerlendirmelerin nesnel olmayacağıdüşüncesindeyim. değerlendirmelerin bazıları gerçeği yansıtıyor olabilir.değerlendirilen öğretmenlere de yanıt ve açıklama olanağı tanınmalı.öğretmenlerin de velilerin sorumluluğu konusudadeğerlendirmede bulunması gerekir öğretmen sorumsuz velininönüne atılmamalı. bu sistem yalnız öğretmen için değil tüm kamuda uygulanmalı...

box ali :Çok yararlı bir uygulama acilen geçilmeli

box derya :işini hakkıyla yapan öğretmenlere bir sözüm yok.Ama kendi yapması gereken işi velinin üstüne atan,üstelik velilerini daha 1.yıl içinde kendisi hakkında dedikodu yapmakla suçlayan,üstüne üstlük çocuğumuzla bir sorunumuzda bana ne senin çocuğundan tavrına giren,sürekli çocuklarla uğraşmak yerine velilerle uğraşıp onları dış görünüşle değerlendiren başka bir branş okuyup girdiği kpss sınavını kazanıp tesadüfen öğretmen olan bu insanlar ayıklanmalı.Bunlar öğretmen değil insan bile olamazlar.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Gülmenin Yararları Gülmenin Yararları

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Güncel Eğitim Haberleri