Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Üniversite yolunda büyük sınav bitti eğitim haberi

eğitim haberleriÜniversite yolunda büyük sınav bitti

ygs2011.jpg Üniversitede okumak isteyen 1 milyon 692 bin 345 adayın katıldığı ve üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) saat 10.00'da başladı.

Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'daki sınav, 160 sınav merkezindeki 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirildi.

Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. Sınav binalarının bulunduğu cadde ve sokaklarda trafik yoğunluğu yaşandı. Özellikle üniversite kampüslerinde ve ana caddelerde sınava girmek isteyen adayların uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Adaylar sınav yerlerine alınma saati olan 09.30'a kadar aileleri ve yakınları ile heyecanla beklerken aynı zamanda son kontrollerini de yaptılar.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra adaya ait sınav evrakı ile içinde kalem, silgi bulunan poşetler dağıtıldı.

Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Sınav başladıktan sonra adayların 120 dakika (2 saat) ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaklandı. Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmeleri, sınav salonundan çıkmalarına izin verilmedi.

Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmadı ve sınavın 120 dakikası dolana kadar sınav salonunda bekletildiler.

Tek oturumda tamamlanan sınav 160 dakika sürdü.

ÖĞRENCİLER SINIFTA VELİLER BAHÇEDE TER DÖKTÜ

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tüm yurtta olduğu gibi Bursa'da da başladı. Öğrenciler sınıflarda ter dökerken, veliler ise bahçede bol bol dua okudu.

Saat 10.00'da başlayan ve tek oturumda 160 dakika süren sınav öncesi adaylar kimlik ve güvenlik kontrollerinin ardından salona alındı. Adayların ellerinde bulunan su şeşelerindeki etiketler çıkartılırken, sınava girenler adeta didik didik arandı. Adayların hayli heyecanlı oldukları gözlemlenirken, aileleri ise dışarıda onları beklerken dua etmeyi ihmal etmediler.

Polis ekipleri, sınav sebebiyle korna çalınması ve yüksek sesle müzik dinlemek isteyenlere müsaade etmedi.

haber7

tag yükseköğretime geçiş sınavı ygs sınav eşya nüfus cüzdanı öğrenci sınav ygs ösym sonuçları 2011

27.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Kansere en çok neden olan 5 gıda Kansere en çok neden olan 5 gıda

Güncel Eğitim Haberleri