Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB, öğretmenlerimize güvenmiyor eğitim haberi

eğitim haberleriMEB, öğretmenlerimize güvenmiyor

ismail_koncuk.jpg Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, Genel Başkan Koncuk başkanlığında Milli Eğitim Bakanlığı binası önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan gruptakiler, ''Öğretmen mi, misyoner mi geliyor'', ''İthal öğretmen değil, ithal bakan istiyoruz'', ''Atama bekleyen öğretmen adayını unuttunuz mu'' yazılı dövizler taşıdı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığının her yıl 10 bin olmak üzere toplam 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmeni istihdam edeceği projeyi anımsatarak, ''Eğitim camiası bakanlığın ithal öğretmen projesiyle adeta şoka girmiştir'' dedi.

''Bu projenin, Bakanlığın kendi yetiştirdiği öğretmenlere hiç güven duymadığının göstergesi olduğunu'' ileri süren Koncuk, ''Bakanlığın, yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır'' diye konuştu.

"350 BİN ATANAMAYAN ÖĞRETMEN VAR"
MEB'in, hiçbir öz eleştiri yapmadığını, müfredat programlarını yenilemediğini ve buna rağmen faturayı kendi yetiştirdiği öğretmenlere kestiğini iddia eden Koncuk, şunları söyledi:

''Bugün tam 350 bin atanamayan öğretmen vardır. Bu ülkede öğretmenler atanamadıkları için bunalıma girip, intihar etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin çığlıklarını duymazdan gelirken, öğretmenleri işsizliğin pençesinden çekip, çıkarmak için çaba göstermezken, onlara 30 bin ek atamayı çok görürken, 40 bin yabancı öğretmeni ülkemizde istihdam etmeyi içine sindirebilmektedir. 5 yıl sürecek bu proje yaklaşık 1.5 milyar TL'ye mal olacak. Yurt dışından istihdam edilecek öğretmenlere aylık 2 bin dolar maaş verilecek. Ülkemizde 9/3 derecedeki bir öğretmen bin 721 TL, en üst derecedeki öğretmen de bin 974 TL maaş alırken, yabancı öğretmenlerin 3 bin TL maaş alacak olması ne anlama geliyor?''

Bu projenin bir benzerinin 1960'lı yıllarda uygulandığını anımsatan Koncuk, o dönemde de birçok yabancı öğretmenin gönüllü olarak Türkiye'ye geldiğini, bunun eğitim öğretme hiçbir faydasının olmadığını ileri sürdü.

Koncuk, ''Yurt dışından gelen yabancı öğretmenler ülkemizde misyonerlik ya da casusluk faaliyetlerinde bulunmuştur. Bakanlığın dışarıdan destekli olduğunu, düşündüğümüz bu projesinin de bu tür sonuçlar ortaya çıkaracağı çok açıktır'' diye konuştu.

Öğretmenlerden haklarına sahip çıkmalarını, ''İthal Milli Eğitim Bakanı İstiyoruz'' kampanyası başlatmalarını isteyen Koncuk, ''Bugün tepki göstermezsek, yarın geleceğimiz elimizden alınacak'' dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KALELİ:
"40 BİN ĞRETMENİN DIŞARIDAN GETİRİLMESİ, ÖĞRETMENİMİZE KARŞI BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR''
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sena Kaleli, Milli Eğitim Bakanlığının her yıl 10 bin olmak üzere toplam 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmeni istihdam edeceği projeyi anımsatarak, bunun Türk insanına ve öğretmenlerine karşı yapılmış çok büyük bir haksızlık olduğunu savundu.

Kaleli, üniversiteyi bitirdiği halde ataması yapılmayan ve sayıları yüz binleri aşan öğretmen adayı olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti yönetiminin öğretmen adaylarına karşı ''üç maymunu oynadığını'' öne süren Kaleli, sürekli olarak kadro sorunu bahane edilerek gençlerin atamasının yapılmadığını iddia etti ve şunları söyledi:

''Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 40 bin öğretmenin dışarıdan getirilmesi, insanımıza ve öğretmenimize karşı yapılmış çok büyük bir haksızlıktır. Hemen hemen bütün üniversitelerde dil eğitimi yapılırken dışarıdan öğretmen getirmek sağlıklı bir politika değildir. Kendi insanımızı ve emeğini değerlendirmek yerine dışarıdan ucuz işgücü getirip emek sömürüsü yapmak tam AKP'nin uygulayacağı bir politikadır. Önce dışarıdan doktor, sonra öğretmen getiren AKP, bundan sonra hangi meslek grubunu ithal edecektir, merakla bekliyoruz. Ama CHP iktidarında dışarıdan ucuz işgücü getirilmeyecektir. Kendi insanımızın emeğine ve emeğin hakkına sahip çıkacağız. Bizim iktidarımızda ataması yapılmayan hiçbir öğretmen kalmayacaktır.''

tag Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Milli Eğitim Bakanlığı ''Atama bekleyen öğretmenler İsmail Koncuk

24.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri