Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Fotoğrafı benzemeyor diye sınavı iptal edildi eğitim haberi

eğitim haberleriFotoğrafı benzemeyor diye sınavı iptal edildi

sinav_iptali.jpg Konya'daki Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Birimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisi Fahriye Demir, 20 Mart Pazar günü girdiği Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), sınav giriş belgesi ile kimliğindeki fotoğrafı benzemediği gerekçesiyle, gözetmen tarafından hakkında düzenlenen tutanakla iptal edildi. Başkasının yerine sınava girdiği iddia edilen Demir, dava açacak.

Hakkarili 24 yaşındaki Fahriye Demir'in babası "kızlar okumaz" diyerek 2 ablasının okumasına izin vermedi, kendisinin de okumasına karşı çıktı. Tüm zorluklara rağmen üniversiteyi kazanıp Konya'ya gelen Demir, DHA'da yer alan haberde yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Bu nedenle babamla 1 yıl görüşmedim. Eve bile alınmadım. Ağabeylerim bana bu sürede destek oldu. Beni, ağabeylerim okuttu. Üniversete ikinci sınıfta babamı kaybettim. Ben buraya zorluklarla geldim. Amacım akademisyen olmak. Hakkari'de yaşanan sorunlara birazcık da olsa yardımcı olmak istiyorum. ÜDS için para biriktirdim. Harçılıklarımla kursa gittim. Sınava hazırlanmak için 1.5 yıl ailemin yanına gitmedim.

AYNI FOTOĞRAFLA ALES'E GİRDİM
Geçen pazar günü yapılan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'na yarım saat önce gittim. Belgelerimi masaya bırakıp tuvalete gittim, sınıfa döndüğümde ise masadaki nüfus cüzdanımı görevlilerin aldığını fark ettim. Ne olduğunu anlamadım. Kimliğimi masaya bıraktılar. Sonra başka görevliler geldi. Nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesindeki fotoğraftaki kişinin ben olmadığımı söylediler. Nüfus cüzdanındaki fotoğrafın 5 yıl, sınav giriş belgesindekinin de 1.5 yıl önceye ait olduğunu hatta giriş belgesindeki fotoğrafla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) girdiğimi söyledim. Ancak, onlar bana sınav giriş kartındaki fotoğrafa benzemediğimi söyledi. Sınava konsantre olamadım. Psikolojim bozuldu. Soruların yarısına bile bakamadım. Sınav bittiğinde beklemem gerektiğini söylediler. Daha sonra hakkımda 'Başka birisinin yerine sınava girdiği' iddiasıyla tutunak tutup, sınavımı iptal ettiler.''

Sınavı iptal olduğu için hukuk mücadelesi başlatacağını ifade eden Fahriye Demir, ''Haklı çıksam bile 1.5- 2 yılım boşa gitmiş oldu'' dedi.

tag ALES Fahriye Demir Konya Selçuk Üniversitesi Sınav iptali

23.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ceyda ateş :büyük haksızlık.bu devirde herkes böyle suçlanıyor.getçekten YETER ARTIK.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Güncel Eğitim Haberleri