Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Fotoğrafı benzemeyor diye sınavı iptal edildi eğitim haberi

eğitim haberleriFotoğrafı benzemeyor diye sınavı iptal edildi

sinav_iptali.jpg Konya'daki Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Birimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisi Fahriye Demir, 20 Mart Pazar günü girdiği Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), sınav giriş belgesi ile kimliğindeki fotoğrafı benzemediği gerekçesiyle, gözetmen tarafından hakkında düzenlenen tutanakla iptal edildi. Başkasının yerine sınava girdiği iddia edilen Demir, dava açacak.

Hakkarili 24 yaşındaki Fahriye Demir'in babası "kızlar okumaz" diyerek 2 ablasının okumasına izin vermedi, kendisinin de okumasına karşı çıktı. Tüm zorluklara rağmen üniversiteyi kazanıp Konya'ya gelen Demir, DHA'da yer alan haberde yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Bu nedenle babamla 1 yıl görüşmedim. Eve bile alınmadım. Ağabeylerim bana bu sürede destek oldu. Beni, ağabeylerim okuttu. Üniversete ikinci sınıfta babamı kaybettim. Ben buraya zorluklarla geldim. Amacım akademisyen olmak. Hakkari'de yaşanan sorunlara birazcık da olsa yardımcı olmak istiyorum. ÜDS için para biriktirdim. Harçılıklarımla kursa gittim. Sınava hazırlanmak için 1.5 yıl ailemin yanına gitmedim.

AYNI FOTOĞRAFLA ALES'E GİRDİM
Geçen pazar günü yapılan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'na yarım saat önce gittim. Belgelerimi masaya bırakıp tuvalete gittim, sınıfa döndüğümde ise masadaki nüfus cüzdanımı görevlilerin aldığını fark ettim. Ne olduğunu anlamadım. Kimliğimi masaya bıraktılar. Sonra başka görevliler geldi. Nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesindeki fotoğraftaki kişinin ben olmadığımı söylediler. Nüfus cüzdanındaki fotoğrafın 5 yıl, sınav giriş belgesindekinin de 1.5 yıl önceye ait olduğunu hatta giriş belgesindeki fotoğrafla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) girdiğimi söyledim. Ancak, onlar bana sınav giriş kartındaki fotoğrafa benzemediğimi söyledi. Sınava konsantre olamadım. Psikolojim bozuldu. Soruların yarısına bile bakamadım. Sınav bittiğinde beklemem gerektiğini söylediler. Daha sonra hakkımda 'Başka birisinin yerine sınava girdiği' iddiasıyla tutunak tutup, sınavımı iptal ettiler.''

Sınavı iptal olduğu için hukuk mücadelesi başlatacağını ifade eden Fahriye Demir, ''Haklı çıksam bile 1.5- 2 yılım boşa gitmiş oldu'' dedi.

tag ALES Fahriye Demir Konya Selçuk Üniversitesi Sınav iptali

23.3.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Her yönüyle spor yapmanın faydaları Her yönüyle spor yapmanın faydaları

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Güncel Eğitim Haberleri