Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çubukçu: Öğretmenlerimiz kendini sürekli yenilemeli eğitim haberi

eğitim haberleriÇubukçu: Öğretmenlerimiz kendini sürekli yenilemeli

OgretmenOkullari.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğünce Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen "Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 163. Yıl Dönümü" kutlama törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Çubukçu, Türkiye'deki öğretmen yetiştirme sisteminin temelinin 16 Mart 1848 tarihinde Dar-ül Muallimin adıyla ilk öğretmen okulunun açılmasına dayandığını söyledi. Bakan Çubukçu, herkesin hayatında minnet duyduğu, sevgiyle andığı ve yeteneklerini fark etmesine, kişiliğinin gelişmesine yaptıkları katkılarla hep hatırladığı öğretmenleri olduğunu belirterek, "İnanıyorum ki sizler de öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği niteliklerle donanmış olarak öğrencilerin üzerine ışığınızı düşüreceksiniz" dedi. Her öğrencinin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmanın ve geliştirmenin öğretmenlerle mümkün olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Bu kapsamda öğretmenlik mesleğinin geliştirilmesine ilişkin her hizmetin, her destek ve yatırımın diğer alanlara yapılan yatırımlardan çok daha önemli, öncelikli ve değerli olduğunu belirtmek isterim. Öğretmenlik mesleği ülkemizde her zaman itibar gören ve bir ideal olarak gençlerin önüne konulan bir meslek olmuştur. Büyük Önder Atatürk de yaşadığı sürece her fırsatta öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştı. Tutarlı ve ciddi eğitim politikaları ve öğretmen yetiştiren okullarla ülkemizde bir eğitim seferberliği başlatıldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında da eğitime yapılan yatırımın sonucunda sanatta, bilimde ve edebiyatta birbirinden değerli insanlar ortaya çıktı." Bakan Çubukçu, edebiyatta, fikir hayatında eser veren yazarların büyük bir bölümünün aynı zamanda öğretmen olduğunu hatırlatarak, "Onların yetiştirdiği öğrenciler mutlaka farklı olacaklardı, oldular da...Öğretmenlik mesleğine değer verildiğinde nasıl eğitimciler, nasıl öğretmenler ve öğrenciler yetişiştirildiğini hepimiz biliyoruz. Muhakkak o yılların koşulları bugünden çok farklıydı. Ancak Atatürk'ün öğretmenlere gösterdiği yakınlık ve toplumda bu mesleğe karşı duyulan saygınlık, Anadolu'nun köy ve kasabalarına giden gencecik öğretmenlerin her türlü zorluğa ve sıkıntıya katlanmalarında önemli bir güç olmuştu" şeklinde konuştu.

Bugün de öğretmenlik mesleğinin saygınlığının tek tek her öğretmenin sevgiyle, inançla, sabırla ve fedakarlıkla sürdürdüğü ve bir yaşam boyu süren öğretmenlik uğraşının üzerinde yükseldiğini dile getiren Bakan Çubukçu, geçmişte olduğu gibi günümüzde ve yarınlarda da öğretmenlerin ellerindeki meşaleyi bir an olsun bile bırakmayacaklarını ve en ücra köşede bir cevher gördüklerinde onu işleyip mücevhere dönüştüreceklerini söyledi. Bakan Çubukçu, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nin 1848 yılına uzanan uzun geçmişinde de ülkeye önemli katkıları olan çok sayıda büyük insanın yetiştiğini ifade ederek, bu okula önemli katkıları olan başta Dar-ül Muallimin Nizamnamesini çıkaran Ahmet Cevdet Paşa, Satı Bey, Osman Zeki Üngör, Nihat Sami Banarlı, Halide Edip Adıvar, Selim Sırrı Tarcan, Ruşen Eşref Ünaydın ve İsmail Hakkı Baltacıoğlu ile okulun mezunları arasında bulunan Şemsettin Günaltay, Reşat Nuri Güntekin, Hasan Ali Yücel, Ahmet Kutsi Tecer, Niyazi Akşit, Orhan Şaik Gökyay'ı sevgiyle ve rahmetle andığını belirtti. Bakan Çubukçu, 1982 yılında çıkan Yüksek Öğretim Kanunu ile öğretmen yetiştirme görevinin üniversiteler bünyesinde oluşturulan eğitim fakültelerine verildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bu okullardan yetişen öğretmenlerimizin Kurtuluş Savaşının büyük bir zaferle sonuçlanmasında ve Türkiye Cumhuriyetinin kalkınma, gelişme ve demokratikleşme çabasındaki katkıları büyüktür. Öğretmen okullarındaki eğitim ortamı sayesinde vatan, millet sevgisi ve bilgiyle donatılarak hizmete hazırlanan öğretmenlerimizin kültür hayatımızda da farklı bir anlam ve katkıları vardır." Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren öğretmen yetiştiren okulların yetiştirdiği bilim insanı, yazar ve şairlerin toplumun öncüleri olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, Atatürk'ün eğitimin önemine ilişkin yaptığı konuşmaların bir bölümünü aktardı. Bakan Çubukçu, "Öğretmen dün olduğu gibi bugün de eğitim sistemimizin en etkili ve en önemli unsuru olma özelliğini korumaktadır. Ülkenin geleceği olan gençleri yetiştirmek gibi kutsal ve onurlu görev onundur" diye konuştu. Yaşanılan çağın bilgi ve teknoloji üretimiyle bunların kullanımında insanlığın zaman kavramını zorladığı bir çağ olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, "Bu durumda eğitimde çağı yakalamamız için adımlarımızın temposunu her geçen gün daha da hızlandırmak zorundayız. Çünkü milletlerin ayakta kalabilmeleri ancak kendilerine bilgi üreten ülkeler arasında yer bulmalarıyla mümkündür'' şeklinde konuştu.

Bakan Çubukçu, her alanda olduğu gibi eğitim-öğretimle öğretmenlik alanında da teknoloji ve bilgideki hızlı gelişmelere paralel olarak çok önemli yeniliklerin yer aldığını, bu değişim ve gelişmelerin her geçen yıl yeni ivmeler kazanarak devam edeceğini anlattı ve "Çağdaş uygarlığı belirleyen ülkeler arasında yerimizi alabilmemiz, genç kuşakları yetiştirecek öğretmenlerimizi bilgi çağının gereklerine uygun şekilde yetiştirmemize bağlıdır. Öğretmen yetiştirme politikaları ise insan yetiştirme sisteminin en temel ögesi ve belirleyicisidir. Bu yüzden öğretmenlerin işlev ve sorumlulukları diğer bütün mesleklerin önündedir" diye konuştu. Öğretmen adaylarına da seslenen Bakan Çubukçu, şunları kaydetti: "Sizler her gün bilgilerinizi yenilemeli ve yeni bilgi kanallarına ulaşmayı bir yaşam tarzı olarak benimsemelisiniz. Bunu kendi başarılarınız için olduğu kadar, ulusal başarımız için de gerçekleştirmek durumundasınız. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi çağdaş uygarlığı belirleyen ülkeler arasına taşıma, Cumhuriyetimiz için bilgili, güçlü ve yüksek karakterli gençler yetiştirme onurlu nöbetini bilinç ve kararlılıkla devralacağınıza milletimizin güveni tamdır. Bakanlığımız da sizlere her şeyin en iyisini sunmanın gayreti içinde olacaktır."

tag Öğretmen Okulları 163. Yıl Dönümü Nimet Çubukçu

17.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Güncel Eğitim Haberleri