Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Emekliliği gelmiş öğretmenler teşvik edilmeli eğitim haberi

eğitim haberleriEmekliliği gelmiş öğretmenler teşvik edilmeli

gencogretmen.jpg Emekliliği gelmiş 113 bin öğretmen teşvik edilerek emekli edilsin. Bunların yerine 270 bin öğretmen adayı arasından atama yapılsın
DESAM tarafından düzenlenen "Eğitim Sisteminin Sorunları ve Çözümleri– 5" Panelinde konuşan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "Emekli olanların yerine atanacak olan öğretmenlerden geriye kalan öğretmen adaylarının da özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun desteklenerek yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğini kaydederek, "Devlet, özel okullardan alınan vergileri sıfırlayarak yahut çok aşağılara çekerek ve özel okul yapmak isteyen müteşebbise okul arsasını bedava vererek bu sorunun çözümüne katkıda bulunmalıdır" diye konuştu.


Eğitim sisteminin ana sorunlarından olan atanmayı bekleyen öğretmenler ile öğretmen açığı konusunun bu yolla çözüme kavuşturulmasının mümkün olacağını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, kopya skandalı nedeniyle mağdur duruma düşmüş öğretmen adaylarının da mağduriyetinin giderileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konuyla ilgili rapor gönderdiklerini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, İhtiyaç fazlası branşlarda atanmayı bekleyen öğretmen adaylarına bir sene eğitim verilerek ihtiyaç duyulan branşlarda atanmaları sağlanabilir. İhtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir. Gençlerimizin işsizliğe, umutsuzluğa mahkûm edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır" dedi.

"Sözleşmeli, ücretli, vekil Öğretmenlik" politikalarının sağlıklı sonuçlar vermediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu önlem almaya davet eden Avcı, "Öğretmenin kendisini devlete adaması gerekirken sözleşmelilik uygulamasıyla öğretmen, okulunu ve mesleğini benimseyemez duruma gelmiştir. Öğretmenlik mesleğinde; sözleşmelilik, vekillik, ücretlilik kavramı kaldırılmalıdır" şeklinde konuştu.

tag Emekliliği gelmiş öğretmenler öğretmen adayları öğretmen atamaları atama haberleri sendikalar

13.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğrenciler için zihin açıcı öneriler Öğrenciler için zihin açıcı öneriler

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri

Güncel Eğitim Haberleri