Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Beden eğitimi öğretmenleri obeziteyle savaşacak eğitim haberi

eğitim haberleriBeden eğitimi öğretmenleri obeziteyle savaşacak

sport.jpg Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obezite hastalığının Türkiye'de artık salgın durumuna geldiğini belirterek, "Bu salgına karşı ciddi müdahale etmek, durdurmak, ülkenin geleceğini tehdit eden bu probleme karşı birlikte gayret göstermek zorundayız" dedi.

Beden Eğitimi Öğretmenleri ile Sağlığın Geliştirilmesi Çalıştayı'nda konuşan Akdağ, şişmanlık ve hareketsizliğin dünyada ve Türkiye'de önemli bir problem haline geldiğine dikkati çekti. Bunun, "salgın" şeklinde nitelendirilebileceğini ifade eden Akdağ, "Obezite hastalığı artık Türkiye'de salgın durumuna geldi. Bu salgına karşı ciddi müdahale etmek, durdurmak, ülkenin geleceğini tehdit eden bu probleme karşı birlikte gayret göstermek zorundayız" dedi.

Yaptıkları son araştırmaya göre Türkiye'de her 3 kişiden birinin obez, 3'te birinin ise kilolu olduğunu anlatan Akdağ, kalan 3'te birlik kesimin normal kiloya sahip olduğunu söyledi. Türk toplumunun hareketsiz bir toplum haline geldiğini, asansör kullanımı, televizyon ve bilgisayar başında çok uzun vakit geçirilmesi gibi nedenlerle obezite sorununun ortaya çıktığını ifade eden Akdağ, "Yan gelip yatmak hoşumuza gidebilir ama bunun sağlığımızı bozduğu bir gerçek" dedi.

Bu salgını önlemek için bir eylem planı hazırladıklarını hatırlatan Akdağ, beden eğitimi öğretmenlerine burada büyük görev düştüğüne işaret etti.

Sigarayla mücadelede büyük başarı elde ettiklerini, bunda çocukların katkısının büyük olduğunu bildiren Akdağ, ancak aynı başarıyı obeziteyle mücadelede göstermelerinin zor olduğunu belirtti. Bu konuda hayat tarzının değiştirilmesinin ve damak zevkinin geri plana itilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Akdağ, beden eğitimi derslerinin artırılmasının bu mücadeleye destek vereceğini, bundan da önemlisi öğrencilerin okullarında her gün hareket içinde olmalarının önem taşıdığını söyledi.

Vatandaşların vücut kitle indeksi konusunda bilgi sahibi olmalarının büyük önem taşıdığını ancak bu terim yerine daha anlaşılabilir bir ifade bulmaya çalıştıklarını ifade eden Akdağ, kendisinin de fazla kiloları bulunduğunu söyledi. Bakan Akdağ, "Ortadaki 3'te birin içindeyim. Vücut kitle indeksim 29, mutlaka kilo vereceğim, hareket edeceğim" dedi.

Obezitenin sadece fiziksel değil, ruhsal açıdan da kişilere zarar verdiğini, obezlerin yaklaşık yüzde 30'unda depresyon ve psikolojik problemler olduğunu anlatan Akdağ, obezitenin aynı zamanda kalp hastalığı ve şeker, felç ve kanser riskini artırdığına işaret etti.

-"GÜNLERDE YÜKSEK KALORİLİ YİYECEKLERDEN VAZGEÇİN"-

Toplumda obezitenin kadınlar arasında erkeklerden daha yüksek olduğunu belirten Akdağ, kadınlara bu konuda şu mesajları verdi: "Meşhur 'gün' tabir edilen toplantılarda hamurlu, yüksek kalorili, şekerli yiyeceklerden vazgeçin, salatalık, elma, domates ikram edin. Tatlı, baklava, börek ikram etmeyin. Bunun kesenize de yararı olacağı açık" dedi.

Beden eğitimi öğretmenleri ile bu mücadelede birlikte hareket edeceklerini yineleyen Akdağ, "Aksi halde bu salgın Türkiye'nin en büyük belası olur. Bu salgını durduramazsak, hepimiz perişan oluruz" uyarısında bulundu.

milliyet

tag Beden eğitimi öğretmenleri obezite sağlıklı yaşam Sağlığın Geliştirilmesi Çalıştayı Sağlık Bakanı Recep Akdağ

11.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Gece kuşu musunuz? Gece kuşu musunuz?

Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

Güncel Eğitim Haberleri