Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenler muz ve çorap satıyor eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenler muz ve çorap satıyor

bursa2702.jpg Bursa'da yıllardır kadrolu öğretmen olmak hayaliyle KPSS'ye hazırlanmalarına rağmen atanamayan bazı öğretmenler pazarda muz ve portakal satarken, bazıları da tuhafiyecilik ve anketörlük yapıyor.

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden mezun olan sosyal bilgiler, fen bilgisi, elektronik bölümü öğretmenleri, hayallerindeki mesleklerini yapmak yerine farklı alanlarda para kazanmaya çalışıyor.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü'nden 2004 yılında mezun olan Ümit Varol, üniversiteye öğretmen olma hayaliyle girdiğini söyledi.

4 yıllık lisans eğitiminin ardından 7 yıldır farklı mesleklerle uğraştığını belirten Varol, 4 yıl boyunca ayda yaklaşık 600 TL maaşla ücretli öğretmenlik yaptığını kaydetti.

Üniversiteyi bitirdikten sonra hayata 1-0 yenik başladığını ifade eden Varol, "Öğretmenliği yapacağıma çok seviniyordum. Okulu bitirdikten sonra öğretmen olmak için fakülteye girdim. Mezun olmadan 1 yıl önce KPSS çıktı.

Alanımızın dışında farklı farklı sorularla karşılaştık. Ben meslek lisesi mezunuyum. Matematik hiç görmedim. KPSS'de matematik soruları vardı. Tarih ve coğrafya konusunda eğitim almadım. Yani sınava 1-0 geride başladık. Sonuçta her şeyimiz sınav değildi. İhtiyaçlarımızı gidermek için çalışmak zorundaydık.

Eylül ve Ekim aylarında farklı farklı işler yaptım. Kalan günler sınava hazırlandım. Ama hala umudum var. Diplomalarımızı öğretmen olmak için aldık. Çok çeşitli alanlarda uğraşan arkadaşlarımız var. KPSS'nin kaldırılmasını istiyorum" dedi.

ÖĞRENCİ EĞİTMİYOR, ÇORAP SATIYOR

2001 yılında Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan İlhan Bilgin ise, 5 yıl sınava hazırlandıktan sonra umudunun kalmadığını söyledi. Okulda kadrolu öğretmen olmak yerine tuhafiyecilikle uğraştığını dile getiren Bilgin, "Artık umudum kalmadı. Bu sınav sistemi bizim için gereksiz. Niçin? Beden eğitim mezunuyum. Bizimle bu sistem uzaktan yakında alakası yok. Ben öğretmenlik eğitimi aldım. Kendimizi de idame etmek zorundayız. Bunun sonucunda bunu bana veriyorlar" şeklinde konuştu.

Oğlunun beden öğretmenliği yerine tuhafiyecilik yapmasının kendisini üzdüğünü belirten Fethiye Bilgin, "3 tane oğlum var. Hiçbirisi öğretmen olamadı. Ben çocuğumu bir baba maaşıyla zor şartlarda okuttum. Şimdi burada oturuyoruz. Öğretmen olsa burada durmayacağız. Oğlumu evlendiremiyorum bile. Bu konuda yetkililer gerekli düzenlemeyi yapsın" ifadelerini kullandı.

2002 yılında zor şartlar altında hazırlandığı ÖSS'nin ardından Dicle Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nü kazanan Behçet Aktaş, şu an Kapalı Çarşı'da muz ve portakal satıyor. Öğretmen olmayı çok istediğini ve yeterli puanı alamadığını kaydeden Aktaş, öğrencilerle uğraşmak yerine muz ve portakalla uğraştığını söyledi. Aktaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"2008'den bu yana atanamıyorum. Şu anda öğrencilerle ilgilenmek yerine muz ve portakalla ilgileniyorum. Atanamıyoruz. Yapacağım bir şey kalmadı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Hazırlanıyorum ama umutsuzum. Atanmadıkça muz satmaya devam edeceğim.

Zaten zabıtalarla her gün köşe kapmaca oynuyoruz. İnsanları yetiştirmek dururken bunlarla uğraşıyoruz. Öğretmenlik sevdiğim bir meslek. KPSS kaldırılmalı. Çünkü sonuç itibariyle KPSS'yi kazananların ve kazanamayanların sayısı belli. Bütün öğretmenler atanmalı."

Gazi Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği'nden 2004 yılında mezun olan İnan Savaş Orhan, kadrolu öğretmen olmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, "Ben bu sene sınavlara hazırlanmaya başladım. Ama maddi durumum iyi değil. Sınava da hazırlanmak zorundayım. Gündüz anketörlük yapıyorum. Bu sene kazanamazsam bir daha hazırlanmayacağım" diye konuştu.

tag öğretmen kpss atama gazi üniversitesi bursa sosyal bilgiler fen bilgisi elektronik bölümü öğretmenleri

27.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız? Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Güncel Eğitim Haberleri