Eğitim Sitesi

Öğretmenler muz ve çorap satıyor

Öğretmenler muz ve çorap satıyor

Öğretmenler muz ve çorap satıyorBursa'da yıllardır kadrolu öğretmen olmak hayaliyle KPSS'ye hazırlanmalarına rağmen atanamayan bazı öğretmenler pazarda muz ve portakal satarken, bazıları da tuhafiyecilik ve anketörlük yapıyor.



Türkiye'nin farklı üniversitelerinden mezun olan sosyal bilgiler, fen bilgisi, elektronik bölümü öğretmenleri, hayallerindeki mesleklerini yapmak yerine farklı alanlarda para kazanmaya çalışıyor.



Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü'nden 2004 yılında mezun olan Ümit Varol, üniversiteye öğretmen olma hayaliyle girdiğini söyledi.



4 yıllık lisans eğitiminin ardından 7 yıldır farklı mesleklerle uğraştığını belirten Varol, 4 yıl boyunca ayda yaklaşık 600 TL maaşla ücretli öğretmenlik yaptığını kaydetti.



Üniversiteyi bitirdikten sonra hayata 1-0 yenik başladığını ifade eden Varol, "Öğretmenliği yapacağıma çok seviniyordum. Okulu bitirdikten sonra öğretmen olmak için fakülteye girdim. Mezun olmadan 1 yıl önce KPSS çıktı.



Alanımızın dışında farklı farklı sorularla karşılaştık. Ben meslek lisesi mezunuyum. Matematik hiç görmedim. KPSS'de matematik soruları vardı. Tarih ve coğrafya konusunda eğitim almadım. Yani sınava 1-0 geride başladık. Sonuçta her şeyimiz sınav değildi. İhtiyaçlarımızı gidermek için çalışmak zorundaydık.



Eylül ve Ekim aylarında farklı farklı işler yaptım. Kalan günler sınava hazırlandım. Ama hala umudum var. Diplomalarımızı öğretmen olmak için aldık. Çok çeşitli alanlarda uğraşan arkadaşlarımız var. KPSS'nin kaldırılmasını istiyorum" dedi.



ÖĞRENCİ EĞİTMİYOR, ÇORAP SATIYOR



2001 yılında Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan İlhan Bilgin ise, 5 yıl sınava hazırlandıktan sonra umudunun kalmadığını söyledi. Okulda kadrolu öğretmen olmak yerine tuhafiyecilikle uğraştığını dile getiren Bilgin, "Artık umudum kalmadı. Bu sınav sistemi bizim için gereksiz. Niçin? Beden eğitim mezunuyum. Bizimle bu sistem uzaktan yakında alakası yok. Ben öğretmenlik eğitimi aldım. Kendimizi de idame etmek zorundayız. Bunun sonucunda bunu bana veriyorlar" şeklinde konuştu.



Oğlunun beden öğretmenliği yerine tuhafiyecilik yapmasının kendisini üzdüğünü belirten Fethiye Bilgin, "3 tane oğlum var. Hiçbirisi öğretmen olamadı. Ben çocuğumu bir baba maaşıyla zor şartlarda okuttum. Şimdi burada oturuyoruz. Öğretmen olsa burada durmayacağız. Oğlumu evlendiremiyorum bile. Bu konuda yetkililer gerekli düzenlemeyi yapsın" ifadelerini kullandı.



2002 yılında zor şartlar altında hazırlandığı ÖSS'nin ardından Dicle Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nü kazanan Behçet Aktaş, şu an Kapalı Çarşı'da muz ve portakal satıyor. Öğretmen olmayı çok istediğini ve yeterli puanı alamadığını kaydeden Aktaş, öğrencilerle uğraşmak yerine muz ve portakalla uğraştığını söyledi. Aktaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:



"2008'den bu yana atanamıyorum. Şu anda öğrencilerle ilgilenmek yerine muz ve portakalla ilgileniyorum. Atanamıyoruz. Yapacağım bir şey kalmadı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Hazırlanıyorum ama umutsuzum. Atanmadıkça muz satmaya devam edeceğim.



Zaten zabıtalarla her gün köşe kapmaca oynuyoruz. İnsanları yetiştirmek dururken bunlarla uğraşıyoruz. Öğretmenlik sevdiğim bir meslek. KPSS kaldırılmalı. Çünkü sonuç itibariyle KPSS'yi kazananların ve kazanamayanların sayısı belli. Bütün öğretmenler atanmalı."



Gazi Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği'nden 2004 yılında mezun olan İnan Savaş Orhan, kadrolu öğretmen olmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, "Ben bu sene sınavlara hazırlanmaya başladım. Ama maddi durumum iyi değil. Sınava da hazırlanmak zorundayım. Gündüz anketörlük yapıyorum. Bu sene kazanamazsam bir daha hazırlanmayacağım" diye konuştu.



tag

2011-02-27 tarihli haber, 4099 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Öğretmenler muz ve çorap satıyor

Eğitim Haberleri Ana Sayfa