Eğitim Sitesi

Açıköğretim fakültesi harcına zam yolda

Açıköğretim fakültesi harcına zam yolda

Açıköğretim fakültesi harcına zam yoldaYÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Özcan açıköğretim fakültelerinde harçlarda indirimden ziyade zam yapmayı planladıklarını belirtti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün yapacağı görüşmenin konusunun, Adana'da açılması planlanan ikinci devlet üniversitesi olduğunu belirterek, ''Onun yapısı ile ilgili bilgi sunacağım'' dedi.

YÖK Başkanı Özcan, Hilton Otel'deki YÖK-Fullbright İşbirliği Programı Değerlendirme Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Başbakan Erdoğan ile bugün görüşmeniz olacak, içerik nedir?'' sorusu üzerine Özcan, ''Bugünkü toplantının konusu, Adana'da açmayı planladığımız ikinci devlet üniversitesi. Onun yapısı ile ilgili bilgi sunacağım'' dedi.

Toplantının başka bir gündeminin de olmadığını belirten Özcan, ''Kısa süren bir toplantı olur zannediyorum. YÖK ile ilgili bir-iki husus da arz edebilirim. Her zaman yapıyorum. 1.5 ayda bir görüyorum Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı. Her ikisine de YÖK'te neler olup bittiğini arz ediyorum'' dedi.

''Meclis'te tartışıldı, üniversitelerin ilçelerde kurulmasına yönelik bir düzenleme olacak mı?'' sorusuna Özcan, şu karşılığı verdi:

''Hayır, biz öyle düşünmüyoruz. Biz 100 binin altında olan yerlerde bırakın üniversiteyi fakülte bile açmıyoruz. Siyaseten Meclisimiz öyle kararlar alırsa biz kararlarına uyarız. Biz karşı olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Çünkü eğitim sadece bina, öğretim üyesi değil, entelektüel bir ortamın da hazırlanması lazım öğrenciler için. Onun için küçük yerlerde fakülte, üniversite gibi yapılar kurmak çok doğru olmayan şeyler gibi geliyor bize. Onun için biz ilçelerde üniversite kurulmasına karşı oluruz.''

Sadece nüfusa bakılarak, diğer hususlara bakmadan karar vermenin sakıncalı olabileceğini ifade eden Özcan, siyaseten öyle bir karar olursa uyacaklarını, ancak kendilerine sormaları halinde karşı olduklarını da söyleyeceklerini yineledi.

-''HARÇLAR O KADAR YÜKSEK DEĞİL''-

Özcan, ''Milli Eğitim Bakanlığı, açık ilköğretim ve açık ortaöğretim harçlarını düşürdü. Bu, açıköğretim fakülteleri için de gündeme gelebilir mi?'' sorusu üzerine, ''Çok zannetmiyorum. Zaten harçlarımız o kadar yüksek değil. Biz devlete olan maliyetin çok altında bir parayı öğrencilerimizden alıyoruz. Çin gibi bir ülkede bile öğrencilere, yüzde 25-30 oranında maliyete katkıda bulunuyor. Bizim de artık yavaş yavaş o türden bir sisteme geçmemiz lazım, hatta artırmamız lazım. Küçük de olsa belli oranlarda artırarak öğrenci katkısını daha yükseltmemiz lazım ki kaliteli bir öğretim sunalım öğrencilerimize'' diye konuştu.

''Böyle bir çalışma var mı?'' sorusunu ''Yok'' diyerek yanıtlayan Özcan, bunun zamanın gelmediğini, okullar açılmadan önce Bakanlar Kurulu kararı ile olduğunu ve henüz bu konuda bir düşünceleri olmadığını vurguladı.

''Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'in hakkında rektörlükçe başlatılacak soruşturma hakkında bir gelişme var mı?'' sorusu üzerine Özcan, ''Henüz bitmedi. Biz de bekliyoruz, bize daha bir şey gelmedi'' dedi.

Özcan, ''Tam gün yasası'nın ardından ilgili üniversite hocalarının kayıpları ile ilgili çalışmanız vardı. Sonca varıldı mı?'' sorusu üzerine, bu konunun henüz tamamlanmadığını, 3 Mart'taki Genel Kurul'da tekrar gündeme geleceğini söyledi.

AA

tag Açıköğretim fakültesi okul harcına zam okul harcına indirim yusuf ziya özcan yükseköğretim kurulu (yök) Recep Tayyip Erdoğan

2011-02-25 tarihli haber, 3560 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Açıköğretim fakültesi harcına zam yolda

Eğitim Haberleri Ana Sayfa