Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'den '' Şimdi Okuma Zamanı'' projesi eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'den '' Şimdi Okuma Zamanı'' projesi

bookread.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), televizyon programlarında yer alan akıllı işaretleri çocuk kitaplarında da uygulayacak. Türkiye'de ilk defa yayınevleriyle birlikte kelime havuzu oluşturacak olan MEB, çocuk kitaplarını da seviyelerine göre derecelendirecek. "Şimdi Okuma Zamanı" projesiyle ilköğretim çağındaki çocuklara okuma alışkanlığı edindirmeyi hedefleyen MEB, aynı zamanda 7 ilde 21 okulda pilot çalışmayla veli-öğretmen ve öğrenciyi de kitap okuma alışkanlığı konusunda bilinçlendirecek.

UYUMA OKU

Bakanlık, televizyonlarda çocukların "uyku saati" uyarısının bir benzerini de "Okuma zamanı" olarak duyuracak. Spot reklamlarla yetişkinlere de dizi izlemek yerine günde en az 1 saat kitap okumanın önemine vurgu yapılacak. Okullarda da kitap okuma saatlerinin süresi uzatılacak ve çocuklara kendi seviyelerinde kitaplar seçilecek. Proje kapsamında çocuk edebiyatı konusunda eğitimden geçen öğretmenler, öğrencilerine her okuduğunu doğru kabul etmemeyi, eleştirmeyi ve kendi dil seviyesinde kitaplar seçebilmeyi öğretecek.

KİTAP OKUMUYORLAR

Proje kapsamında, Türkiye'de okuma alışkanlığına ilişkin araştırmalar incelendiğinde, ilköğretim öğrencilerinin yaklaşık yüzde 70'inin hiç kitap okumadığı ortaya çıktı. Ortaöğretim öğrencilerinin ise yaklaşık yüzde 89'unun kitap okumadığının tespit edildiği araştırmada üniversite öğrencilerinin ise yüzde 10'luk kısmı çok okuyan, yüzde 40'lık kısmı orta düzey olarak tespit edildi. Okuma alışkanlığını azaltan nedenler sorulduğunda deneklerin yüzde 34'ü ekonomik, yüzde 31'i ilk ve ortaöğretimde bu alışkanlığın kazandırılamamış olmasını, yüzde 22'si ise çalışma nedeniyle zaman bulamadıklarını belirtti. Öğretmenler üzerinde yapılan araştırmada ayda bir kitap okuyan öğretmen oranının da yüzde 5 olduğu belirlendi. Bir başka araştırmada ise beş yıllık bir süreçte öğretmenlerin yüzde 75'lik bir kısmının hiç kitap okumadığı kaydedildi.

Aktifhaber

tag MEB kitap okuma akıllı işaretler okuma zamanı kampanya

23.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Okuryazar :Ben kitap okumak lazım çünkü kitaplar insanın bakış açısını değiştiriyor

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Yumurta okul başarısını arttırıyor Yumurta okul başarısını arttırıyor

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Güncel Eğitim Haberleri