Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okulların kantininde öğrencilere taze meyve suyu eğitim haberi

eğitim haberleriOkulların kantininde öğrencilere taze meyve suyu

meyve_suyu.jpg Antalya'daki okulların kantininde öğrencilere taze meyve suyu satılmaya başlandı. Milli Eğitim Müdürlüğü, uygulamayı tüm okullara yaygınlaştırarak sağlıklı nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, gazetecilere Döşemealtı Erünal Sosyal Bilimler Lisesi'nin kantininde 'kantinlerde taze meyve suyu' projesini tanıttı. Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, çocukların, geleceğin teminatı olduğunu hatırlatarak, onların sağlıklı beslenmesinin önemini vurguladı.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın, Antalya'nın meyve cenneti ve narenciye yönünden zengin şehir olduğunu belirterek, narenciyenin neden okul kantinlerinde öğrenciye ulaştırılmadığını sorduğunu kaydeden Gülay, ''Bir genelge ile bizi bu konuda uyardı. Önerileri doğrultusunda tüm okullarımıza talimat gönderdik. Antalya'daki 447 okuldan 205'inin kantininde taze meyve suyu satışı başladı. Uygulamayı müfettişler vasıtası ile de kontrol ediyoruz'' diye konuştu.

Uygulama ile hedefin, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak olduğunu belirten Gülay, ''Hedefimiz sağlıklı nesiller yetiştirmek. Sağlıklı beslenen çocuk sınavlarda da başarılı olur'' dedi.

Antalya halkının büyük çoğunluğunun narenciye ile geçindiğini, proje ile narenciye sektörünü canlandırmayı da hedeflediklerini anlatan Osman Nuri Gülay, uygulamadan çocukların da çok memnun olduğunu söyledi.

Çocuklara ortalama günde 40-50 bardak meyve suyu, 100'ün üzerinde de meyve satıldığını belirten Gülay, hedeflerinin çocukların doğal beslenmesi ve obezitenin önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Kolalı içeceklerin yasaklanmadığını ancak, çocukların taze meyve suyu satışıyla birlikte meyve tüketimine yöneldiğini ifade eden Gülay, ''Çocuklar, öğretmenleri tarafından taze meyve suyunun tüketimi konusunda özendiriliyor. İş tersine döndü, çocuklar artık taze meyve sularını tercih etmeye başladı'' dedi.

Gülay, uygulamanın Türkiye'ye örnek olacağını belirtti.

Döşemealtı Erünal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ise uygulamadan son derece memnun olduklarını belirterek, kolalı içecekleri bıraktıklarını, meyve suyuna yöneldiklerini belirttiler.

GENELGE

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak imzalı 13 Aralık 2010 tarihli 'Okul Kantinlerinde Teknik ve Hijyenik Şartların Sağlanması' başlıklı genelgede, ''Dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabileceği için, enerjisi yüksek ancak besin değeri düşük enerji içecekleri, gazlı, kolalı, aromalı içecekler ile kızartmalar (patates kızartması gibi) ve cipslerin okul kantinlerinde satışının okul idareleri ve Okul Aile Birlikleri tarafından caydırılması ve süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, sebze suyu, taze sıkılmış meyve suyu, tane ile meyve ve sebze satışının özendirilmesi ile ilgili olarak okul kantin sözleşmesine hükümler konulacaktır'' ifadelerine yer verilmişti.

internethaber

tag Okulların kantininde öğrencilere taze meyve suyu

23.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Güncel Eğitim Haberleri