Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

YGS'de işlenmeyen konulardan soru çıkacak mı? eğitim haberi

eğitim haberleriYGS'de işlenmeyen konulardan soru çıkacak mı?

exam.jpg Müfredat Hazirana kadar yayıldığı için Mart ayında yapılacak YGS'de öğrenciler, henüz eğitim görmedikleri konulardan sınava girecekler.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için geri sayım başladı. Bu yıl 1 milyon 692 bin öğrencinin başvurduğu YGS, 27 Mart Pazar günü yapılacak. Geçen yıl 1 milyon 451 adayın başvurduğu sınavda bu sene rakam 200 bin arttı. Başvuru sayısının artmasıyla rekabetin de artacağını söyleyen eğitimciler bir adım öne geçmenin sırrının konu eksiği bırakmamaktan geçtiğini belirtti. Geçen yılki YGS'de, müfredat bitmeden adayların tüm konulardan sorumlu tutulduğunu hatırlatan uzmanlar, geçen sene bu nedenle soru kaybeden öğrencileri bu yıl aynı yanlışa düşmemeleri konusunda uyardı.

SORU KAYBETMEMENİN YOLU

Haziranda kapanacak okullarda müfredatın da o tarih periyoduna göre hazırlandığını söyleyen eğitimciler "Lise sonda daha işlemediği konudan soruyla karşılaşan öğrenciler için de yanlış yapmak kaçınılmaz oldu. Biz bu sene de öğrencilerin aynı nedenden dolayı soru kaybetmelerini istemediğimiz için onları uyarıyoruz ve eksik konu bırakmamaları gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi.

YERLEŞTİRME PUANI DÜŞÜYOR

Adaylara dershanede ya da kendi başlarında ders çalıştıkları sırada lise son sınıfın ileriki konularına da bakmalarını öneren uzmanlar şu uyarılarda bulundu: Öğrencilerin YGS'ye son iki hafta kala okula da gitmedikleri düşünülürse, konu eksiklerini okul aracılığıyla gidermeleri iyiden iyiye zorlaşıyor ve bu noktada tek kurtarıcı dershaneler haline geliyor. YGS'nin yerleştirme puanına katkısı yüzde 40. Bunun asla unutulmaması gerekiyor. Konu eksiği bırakmak YGS ve dolayısıyla üniversite yerleşme puanı başarısını düşürüyor.

ÖĞRENCİLER OKULDAN UZAKLAŞIYOR

YGS telaşında öğrencilerin okulu bırakıp dershaneye yönelmesinin, öğrenmenin merkezi okul olmalı anlayışı güden Milli Eğitim Bakanlığı ile ters düştüğünü söyleyen uzmanlar "Öğrencilerin okuldan uzaklaşmaması, eğitimin merkezinin okul olması amaçlanıyor. Ama bu yeni sınav sistemi bu amacı hayata geçirmek için engel teşkil ediyor. Konu eksiklerini takvim problemi nedeniyle okuldan giderme fırsatı yakalayamayan öğrenciler dershaneye bağımlı hale geliyor. Dershanelere gitme şansı olmayan öğrenciler ise eğitim eşitsizlik sorunu yaşıyor" uyarısı yaptı.

Star

tag YGS'de işlenmeyen konulardan soru çıkacak mı?

22.2.2011 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Stresinizi azaltmak için bunları tüketin Stresinizi azaltmak için bunları tüketin

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor

Güncel Eğitim Haberleri