Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB:Düz yazı değil el, yazısı kullanılacak eğitim haberi

eğitim haberleriMEB:Düz yazı değil el, yazısı kullanılacak

elyaz.jpg 2004-2005 eğitim öğretim yılından itibaren ülke genelinde öğrencilerin ilk okuma yazma öğretiminde "bitişik eğik yazının" öğretimine büyük önem veren Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin "düz yazı mı öğretelim yoksa bitişik eğik yazı mı?" şeklinde kendi aralarında yaşadığı ikileme son noktayı koydu. MEB İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, işlevsel bir bitişik eğik yazının öğrencilere öğretiminin ilköğretimin 1'inci sınıfından başlanarak bütün derslerde ve bütün sınıflarda kullanılmasının sağlanması ve işlek bir el yazısı kazandırılması için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin, eğitim müfettişlerinin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin gerekli tedbirleri almasını istedi. Er, ilk okuma yazma öğretiminde bitişik eğik yazının öğretimine büyük önem verildiğini kaydetti. Çocukluk yıllarında öğrenilen becerilerin, bireyin hayatı boyunca kullandığı ve uygulamak istediği beceriler olduğunu ifade eden Genel Müdür Er, okula yeni başlayan öğrencilere işlevsel ve güzel yazı öğretiminin bu anlamda öğretmenlerin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri olduğunu belirtti.

Türkiye

tag MEB:Düz yazı değil el yazısı kullanılacak

16.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box kemal :Bence bu bir süre sonra meb in bir yanlışı fark edip vaz geçeceği bir zoraki yaptırım. Çünkü hem çocukları artık bir yaş küçük okula başlatıp hemde düz yazıdan daha zor olan el yazısını dikte ettiriyor. Peki el yazısı öğrenmenin ne avantajı bekleniyor. Globalleşen dünyada gerek matbu gerek dijital ortamdaki yazışma ve dökümanların tamamına yakını düz yazı. Peki burada bir kopukluk olmayacak mı? Hem yazılması hem okunup anlaşılması zor olan el yazısını gündeme kim ne maksatla getirdi merak ediyorum. Lütfen meb olsun veya devletin başka kurumları olsun bir karar alırken biraz da velileri yani vatandaşın da fikrini sorun olmaz mı. Lütfen geleceğimiz olan çocuklarımızın üzerinde kimse keyfi yaptırımlarda bulunmasın.

box zeynep :çocuğumun öğrenme, anlama problemi yok herşeyi yapabiliyor fakat yazıları hiç okunmuyor kendisi dahi okuyamıyor. buda çocuğun psikolojisini bozuyor. ne yaptıysak el yazısı düzelmedi şimdi düz yazı yamayı öğretiyorum. tam 4 yıl boşa geçti milli eğitim buna çare bulmalı el yazısını her çocuk yazamıyor.

box eLİF :Bence el yazısı gıcık bişey

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Güncel Eğitim Haberleri