Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'den SBS açıklaması eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'den SBS açıklaması

sbs.jpg MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün basında ''SBS sonuçlarının hatalı olduğu doğrulandı'' başlıklı haberin yer aldığı ifade edildi.Haberde ''hiperaktif çocukların 2008-2009 ve 2010 SBS sonuçlarının hatalı hesaplandığının'' iddia edildiği ve ''açılan dava sonucunda öğrencilerin aldığı puanların yeniden düzenlendiğinin'' belirtildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Haberde iddia edildiği gibi SBS puanlarında yanlış hesaplama yapılmamıştır. Kaldı ki Milli Eğitim Bakanlığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilere uygun sınav ortamını sağlamakta, bu özel öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınmaktadır. Ayrıca Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, sınavda özür durumlarına uygun hizmet alabilmeleri amacıyla öğrencinin eğitim gördüğü okulun müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne müracaat etmesi de zorunludur.''

Yılsonu Başarı Puanı hesaplamasında motivasyon sağlanması amacıyla kaynaştırma öğrencilerinin, diğer öğrencilerden ayrı değerlendirildiği belirtilen açıklamada, haberde bahsi geçen öğrencinin ise hiperaktivite tanısıyla sınava alındığı, kaynaştırma öğrencisi olmadığı için sınavının diğer öğrencilerle birlikte değerlendirildiği ifade edildi.

Ancak velinin, çocuğunun kaynaştırma öğrencisi kategorisinde değerlendirilmesini istediği ve bu yönde talepte bulunduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Talep, zihinsel engelli olmayan bir öğrenci bu kategoride değerlendirilemeyeceği için uygun görülmemiştir. Veli bunun üzerine yargıya başvurmuş ve öğrencinin Yılsonu Başarı Puanı'nın yeniden hesaplanmasını istemiştir. Mahkeme kararıyla hiperaktivite bozukluğu olan bu öğrencinin puanının Özel Eğitim/Kaynaştırma öğrencisi gibi değerlendirilmesi istenmiş olup, öğrencinin puanı karara uygun olarak yeniden hesaplanmıştır. Ancak MEB Eğitim teknolojileri Genel Müdürlüğü mahkeme kararına itiraz edecektir.''

AA

tag MEB'den SBS açıklaması

26.1.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran önemli ipuçları Hayat kurtaran önemli ipuçları

Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Güncel Eğitim Haberleri