Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

e-okul kopyacı öğrenciyi ödüllendiriyor mu? eğitim haberi

eğitim haberlerie-okul kopyacı öğrenciyi ödüllendiriyor mu?

1.jpg Öğrencilerin notlarının girildiği e-okul sistemi yönetmeliğe uygun hazırlanmadığı için kopyacı ve mazeretsiz sınava girmeyen öğrenciler adeta ödüllendiriliyor. Yönetmelik ve sistemdeki uyumsuzluk şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile e-okul sistemi arasındaki uyumsuzluk kopyacı ve mazeretsiz sınava girmeyen öğrencilere yaradı.

Yönetmelik kopya çeken ve mazeretsiz sınava girmeyen öğrenciye not verilmeyeceğini ama ortalaması hesaplanırken sıfır puan üzerinden hesaplanması gerektiğini söylerken, E-okul sistemi buna izin vermiyor.

YÖNETMELİK NE DİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğin 36'ncı maddesi c fıkrasının son paragrafı şöyle: "Kopya çeken öğrencinin sınavı geçersiz sayılır ve puanla değerlendirilmez. Ancak, dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalama alınırken sınav sayısına dâhil edilir. Ayrıca bu durum, ders öğretmenince okul yönetimine bildirilir."

38'inci maddenin üçüncü paragrafında ise özürsüz olarak sınava katılmayan öğrencilerin not hesabına ilişkin kısım şöyle: "Geçerli özrü olmadan sınava katılmayan veya proje ve performans görevini teslim etmeyen öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez. Ancak aritmetik ortalama alınırken sayıya dâhil edilir."

E-OKUL, YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL

İki maddede de kopya çeken ve mazeretsiz sınava girmeyen öğrenciye not verilmeyeceği açık bir biçimde belirtilmesine rağmen, notların zorunlu olarak girildiği e-okul sistemi maddelere uygun hazırlanmadığı için, ortalama hesabında girilen notların aritmetik ortalaması alınıyor.

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİ ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Birinci sınavdan 60, ikinci sınavdan 70 alan bir öğrenci üçüncü sınavda kopya çekerken yakalanırsa yönetmeliğe göre puan verilememesi gerekiyor. Notların toplamı ise üçe bölünmesi gerekiyor. Sistemde sıfır puan girişi olmadığı için sistem öğrencinin ortalamasını alırken iki puanı toplayıp ikiye bölüyor. E-okul'a göre öğrencinin ortalaması 65 olurken yönetmeliğe göre 43 olması gerekiyor.

Kopya çeken öğrenciler için verilebilecek en düşük puan verilerek durum kurtarılmaya çalışılsa da mazeretsiz sınava girmeyen öğrenceler için sorun çözümsüz. Bir öğrenciye not verilebilmesi için ortada sınav kağıdı olması gerekirken, mazeretsiz sınava girmeyen öğrenci e-okul sistemi sayesinde girdiği sınavların ortalaması ile durumu kurtarıyor.
haber7

Bu haberin yanlış olduğunu belirten bir okuyucumuzun cevabı aşağıdadır:
bu haber kim tarafından yapılmışsa tamamen uydurma, yalan, ve yanlışla dolu bir haberdir.site yönetiminin bu haberi derhal siteden kaldırması gereklidir.çünkü e-okulda sınava mazaretsiz girmeyenler için sıfır (0)puan girişi yapılmaktadır ve sistem bunu aritmetik ortalamaya dahil etmektedir.eğer sınav için hiç puan girişi yapılmazsa o zaman haberdeki durum olmaktadır.bunun nedeniyönetmeliğe göre mazaretli olarak okula bir dönem gelemeyen öğrencinin yıl sonu notu sadece geldiği dönem notu ile değerlendirilir.bu öğrenci için gelmediği dönem için not girişi yapılmaz,eğer sistem haberde yazdığı gibi girilmeyen notu sıfır olarak algılarsa asıl o zaman yönetmeliğe uyumsuz olmuş olur.haberde verilen örnekte 3.sınav puanı için sıfır puan girilirse sistem onu 43 diye hesaplar ancak bu arada o hesap haberdeki gibi yapılmaz çünkü performans görev puanı, ders içi etkinlik görev puanı, varsa proje puanları ile birlikte hesaplanır.sınav puanı ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile, ders içi etkinlik ve performans görevlerinin aritmetik ortalamasının ortalamaları alınarak dönem sonu puanı hesaplanır.sonuç olarak haber tamamen yanlış ve çarpıtılmış bilgilerden oluşmakta ve konuya vakıf olmayan birisi okuduğunda da çok yanlış anlamalara neden olacak bir şekilde verilmiştir.tahmin ediyorum ki bu iddayı öne süren arkadaş ömründe hiç e-okulda işlem yapmamış veya e-okulu tam olarak bilmiyordur.eğer sınav puanı yerine sıfır girince bunu güvenlik şifresi yazarak kaydet butonuna basak kaydetme işlemi yapmadıysa sistem herhangi hesaplama yapmamıştır çünkü e-okulda puan girişinden sonra hesaplamalar kaydetme işlemi sırasında yapılar. bu haberi yazan kişiye tavsiyem bir daha bir haber yazmadan önce işin ehline giderek bilgi almasıdır,bu haberle ilgili olarakta bir ilköğretim okuluna giderek bir öğretmen arkadaştan rica etsin ve sistemin sıfır puanı hesapladığını gözüyle görsün ve e-okul sistemi ile ilgilenen kişilerden ve yanlış haber yaptığı için yanılttığı insanlardan özür dilesin.

Yazan:KASIM USTA

tag e-okul kopyacı öğrenciyi ödüllendiriyor mu?

19.1.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box murat :sitenin haberi doğru. e okul ile yönetmelik çelişmektedir.

box ESRA KURTOĞLU :Sevgili Kasım, Ben de ilköğretimde görev yapan bir öğretmen olarak sizin yorumunuzdaki bir yanlışı düzeltmek istiyorum. e-okula kesinlikle 0 diye bir not giremiyoruz artık. eğer öğrenci sınava mazeretsiz olarak girmemişse "girmedi" anlamında G yazıyoruz not kısmına, ancak öğrenci kopya çektiği için 0 almak durumunda kalmışsa ona maalesef 0 yazamıyoruz çünkü sistem "not 1 den aşağı olamaz" diye uyarı veriyor.

box Müdür Yardımcısı :Arkadaşın dediği gibi bu haber tamamen yanlıştır. Sınava özürsüz girmeyen öğrencilere e-okulda 0 notu verilir ve ortalamaya dahil edilir.

box serap :gıcıklar niye kılıçdaroğlu yok resmini koyun

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri