Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çubukçu: Liselerde değişim tabela değişikliği değildir eğitim haberi

eğitim haberleriÇubukçu: Liselerde değişim tabela değişikliği değildir

nimetcubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Bugün Türkiye'nin hiçbir yerinde boş geçen tek bir ders yok. Bu, eğitim politikamızın bir sonucu" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye tarihinde en fazla öğretmen atamasının AK Parti iktidarı döneminde yapıldığını belirterek, 31 Aralık'ta eğitim ordusuna 6 bin 850 öğretmenin daha katılacağını açıkladı. Makamında TGRT HABER?TV'nin canlı yayınına katılan Bakan Çubukçu, 2011 bütçesinde yüzde 20'lik artışla en yüksek payın yine Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrıldığını dikkat çekti.

Bakan Çubukçu, hükümetin işbaşına geldiği dönemde Türkiye'de öğrenci başına düşen öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı konusunda çok geri bir noktada olduğumuzu hatırlatarak 8 yılda eğitimin altyapı problemlerinin çözümü konusunda büyük gayret sarf ettiklerini belirtti.

OKULLAŞMA %100'E YAKLAŞACAK

Çocuklarını okula göndermekte zorlanan muhtaç ailelere yapılan eğitim desteğini çok önemsediklerini kaydeden Milli Eğitim Bakanı, "Aldığımız tedbirlerle özellikle ilköğretimde okullaşma oranını yüzde 100'e yaklaştırdık. 8 yılda eğitim alanında alınan mesafe ülkemiz adına, geleceğimiz adına çok önemlidir" dedi. Eğitim hakkından mahrum bırakılan kız çocuklarının okullara kazandırılması için yoğun çaba harcadıklarını ve Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "haydi kızlar okula" kampanyasıyla çocuklar arasındaki eğitim eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığını hatırlatan Bakan Çubukçu, "çok zorlu bir dönemeç çok kısa bir süre içerisinde aşıldı. 5 yıl sonra ülkemizde derslik problemi de kalmayacaktır. Artık eğitimin niteliğini arttırmak için çalışıyoruz" dedi.

BÖLGELER ARASI FARKLILIK KALKIYOR

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan'ın başlattığı ‘Fatih' projesi ile yurt genelinde öğrenciler arasındaki, okullar arasındaki ve bölgeler arasındaki farklılıkların giderileceğini ve fırsat eşitliğinin sağlanacağını söyleyen Çubukçu, "Çocuklarımız bu zamana kadar sadece bilişim teknolojileri sınıfından kullandıkları imkanları artık kendi sınıflarında kullanabilecekler. Teknolojik donanıma sahip öğretmenlerimiz sayesinde, öğrenme becerilerini dijital ortamda geliştirme imkanına kavuşacaklar. Bu projenin ülkemizin eğitim kalitesini önemli ölçüde arttıracağına ve çocuklarımız arasındaki fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracaktır" dedi.

HER ÖĞRENCİ YABANCI DİL BİLECEK

Konuşmasında düz liselerin Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmesi projesine de değinen Nimet Çubukçu, yapılacak olanın sadece tabelaların değiştirilmesi değil, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması projesi olduğunu belirtti. Öğrencilerin 4 yıl sonra ilköğretim başarı puanları ile sınavsız olarak Anadolu liselerine yerleştirileceğini vurgulayan Çubukçu, her öğrencinin ortaöğretimi en az bir yabancı dil öğrenmiş olarak bitirmesini hedeflediklerini söyledi.

Konuşmasında öğretmen atamalarına ve eğitim ordusu mensuplarının problemlerine?de?değinen Milli Eğitim Bakanı, 2002 yılı ile mukayese edildiğinde, öğretmenlerin çalışma şartlarında en yüksek iyileştirmeyi kendilerinin yaptığını söyledi. Bakan Çubukçu, "en fazla öğretmen ataması bizim dönemimizde gerçekleştirildi. Bugün görev yapan öğretmenlerin yarıya yakını, her iki öğretmenden birisi bizim dönemimizde atandı" diye konuştu. Geçtiğimiz yıl 40 bin öğretmen atadıklarını ve bunun tarihte tek seferde en yüksek öğretmen ataması olduğunu hatırlatan Bakan Çubukçu 31 Aralık'ta 6 bin 850 sözleşmeli öğretmenin daha atanacağını açıkladı.

TGRT

tag Çubukçu: Liselerde değişim tabela değişikliği değildir

29.12.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box aysel :sayın bakan hiçbir okulda dersler boş geçmiyor demiş acaba okulların durumundan haberi var mı..eminim hiçbirşey bilmiyor sadece laf yapıyor.benim okulumda 2 ay türkçe dersi boş geçti..öğretmen bulunamadı.yabancı dil eğitimi denip ingilizce öğr.leri 1 hafta seminere alındı tabi dersler boş geçti. bizim gibi bir çok okulda bazı derslyer boş geçiyor.bakan konuşmadan önce bence araştırma yapsın...

box ADİL VAHAPOĞLU :"Her öğrencinin ortaöğretimi en az bir yabancı dil öğrenmiş olarak bitirmesini hedeflediklerini söyledi." Milli Eğitim Bakanı böyle söylemiş ama,haftada 4 saat İngilizce ve Haftada 2 saat Almanca dersiyle nereye kadar öğrenilir.Üstelik bu yöntemle ve bu kadar ders saati ile yıllardır yabancı dil öğretilmeye çalışılyor ama nafile...

box ADİL VAHAPOĞLU :Liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesi kararı,şuanda yapılan uygulamalar baktığımızda,tabela değişikliği olarak karşımıza çıkmakta...Bina,donanım,öğretmen aynı...Sadece Almanca dersi eklenmiş.Haftada 2 saat dersle ne kadar öğrenilebilir.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor

Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları

Güncel Eğitim Haberleri