Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Tüm öğretmenlerimizin yüzde 73'ü 40 yaşın altında eğitim haberi

eğitim haberleriTüm öğretmenlerimizin yüzde 73'ü 40 yaşın altında

ogrtmnb.jpg MEB, geçtiğimiz günlerde 29 bin 347 yeni öğretmenin atamasını yaptı. Günlerce tartışılan ve merakla beklenen bu atamalardan sonra öğretmen açığımızın önemli bir bölümü kapatıldı ve birçok idealist genç öğretmenin amaçları gerçekleşti. Ülkemizin geleceği ile ilgilenenler için bu çok önemli bir gelişme idi.

Atamaların yapıldığı günün heyecanını ekranlarda ben de izledim. Genç meslektaşlarımla birlikte o heyecanı ben de yaşadım. Tümüne başarı dileklerimi iletiyorum. Bu coşkuyu asla kaybetmemelerini umuyorum. Aldıkları sorumluluğun bilincinde olarak görev yapacakları yerlerdeki öğrencilerine iyi örnek olacaklarına yürekten inanıyorum.

Sizlerle paylaşmak istediğim birkaç sayı var. Tüm öğretmenlerimizin yüzde 73'ünün 40 yaşın altında olduğunu biliyor muydunuz? Bu sayı genç nüfusu yoğun olan ülkemizin öğretmenlerinin de doğal olarak genç olduğunun göstergesi. Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında halen 538 bin 817'si kadrolu, 69 bin 212'si sözleşmeli olmak üzere 608 bin 29 öğretmenin görev yaptığını biliyor muydunuz? Sayının büyüklüğünü düşününüz. Bu çok büyük bir güçtür. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek büyük bir güç. Ben bu güce güvenenlerdenim. Genç öğretmen arkadaşlarımın ülkemizin geleceği demek olan çocuklarımızı gereken özeni göstererek yetiştireceklerine eminim.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu da o gün yaptığı konuşmada bu gerçeğin altını çiziyordu. "Genç bir nüfusa ve genç bir öğretmen kadrosuna sahip olmamız iyi değerlendirildiği taktirde gerçekten ülkemiz için çok büyük bir zenginlik ve çok büyük bir avantajdır." Bu cümleye katılmamak mümkün değil. Sayın Bakan, sadece 2010 yılında 40 bin 561 öğretmenin atamasının yapıldığını ve kadrolu öğretmenliğe atanan sözleşmeli öğretmenlerden boşalan pozisyonlara yeniden sözleşmeli öğretmen görevlendirileceğini, adayların başvurularını 23-29 Aralık 2010'da yapmaları gerektiğini açıkladı. Bu adayların atamaları 31 Aralık'ta gerçekleşecek. Ayrıca 47 kadroya engelli öğretmen ataması yapılacak ve başvurular 7-17 Aralık 2010'da yapılacak. Onların atamaları ise 20 Aralık tarihinde gerçekleşecek. Bu konularda bilgi ve haber bekleyenler için, bu sayıların ve tarihlerin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Daha ayrıntılı bilgi için www.meb.gov.tr sanıyorum sizin için yararlı olacaktır.

Son atamalarda benim çok önemsediğim şeylerden biri ise taban puanlar oldu. Gelecekte atanmaya aday olacaklar için çok önemli olan bu sayılardan birkaç tanesini aktarayım; Matematik Öğretmenliği: 88.7, Türkçe Öğretmenliği: 86.2, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği: 81.4, Beden Eğitimi Öğretmenliği: 75.2 ve Müzik Öğretmenliği: 57.6. Son atamalar için bakanlığın 96 ayrı branştan başvuru aldığını ve en çok Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Rehber Öğretmenlik ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ataması yapıldığını öğreniyoruz. Bu branşların gelecekte de önemli olacağı açıktır. Geleceğini bu yolda planlamaya çalışan genç arkadaşlarıma ipucu olacağını sanıyorum.

Ülkemizin eğitim alanındaki sorunlarının "çözülebilir" sorunlar olduğunu biliyorum. Son atamaların bu sorunları toptan çözmeyeceğini de biliyorum. Özellikle eğitime dair sorunlarımızın ülkemizin genel sorunlarından ayrılarak çözülemeyeceğinin de bilincindeyim. Son adım, birileri için küçük bir adım olabilir ama bence eğitim camiamız için büyük bir adımdır.

Cihat ŞENER / Star Gazete

tag Tüm öğretmenlerimizin yüzde 73'ü 40 yaşın altında

16.12.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri