Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anadolu liselerine sınavsız geçiş olacak eğitim haberi

eğitim haberleriAnadolu liselerine sınavsız geçiş olacak

ncubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, 4 yıl içinde bütün düz liseleri Anadolu lisesine dönüştürecek. Sürecin tamamlanmasının ardından Anadolu liselerine sınavsız öğrenci alacaklarını açıklayan Bakan Nimet Çubukçu, SBS'yi kazanamayan öğrencilerin meslek lisesine gideceği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Çubukçu, not ortalaması düşük olan öğrencilerin Anadolu lisesinden meslekî eğitime geçeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 4 yıl içinde genel liselerin tamamının Anadolu lisesine dönüşmesinin ardından bu liselere sınavsız öğrenci alacaklarını söyledi. "Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) kazanamayacak öğrencilerin zorunlu olarak meslek liselerine gideceği" yönündeki iddiaları yalanlayan Çubukçu, "Sınav sadece fen ve sosyal bilimler liseleri için yapılacak. Anadolu liseleri için sınav yapılmayacak. Meslek liselerine de Anadolu liselerine de öğrenciler ilköğretimdeki başarılarına ve notlarına göre yerleştirilecek." dedi.

Bakan Çubukçu, Meclis'te gazetecilere ortaöğretimin yeniden yapılandırılması projesinden bahsetti. Projenin 2014 yılına kadar tamamlanacağını belirten Çubukçu, yeni sistemin 'fırsat eşitliği sağlayacağını ve ortaöğretimde kaliteyi yükselteceğini' vurguladı. Çubukçu, amaçlarının 'düz liseleri ortadan kaldırmaktan ziyade ortaöğretimin kalitesini artırmak' olduğuna dikkat çekerek, "Bu proje tamamlandığında ortaöğretime geçiş sınavı kalmayacak. Yani sınavla öğrenci Anadolu lisesine gidecek, kazanamayan meslek lisesine gidecek diye bir durum olmayacak." diye konuştu.

Bu yıl liselerdeki alanları kaldırdıklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı, meslek liseleri ile Anadolu liseleri arasında karşılıklı geçişleri kolaylaştıracaklarını dile getirdi. Çubukçu, yapılacak düzenleme ile "Anadolu lisesine giden çocuk başarısız olduğunda mesleki eğitime, mesleki eğitimde akademik başarı gösteren bir öğrencinin ise Anadolu lisesine geçebileceğini" kaydetti. Çubukçu, şöyle devam etti: "Liselere geçiş okuldaki başarı notları ile olacak. Diyelim ki bir öğrencinin ortalaması 4, o Anadolu lisesine gidecek; birisi 2 ortalamayla mezun oldu, o mesleki eğitime gidecek. Dolayısıyla sistem okul içi başarı ve okula odaklanmayı ağırlıklı hale getirecek. Yani çocukların öğrenme merkezleri okul olacak. Başarı kriteri notları olacak." Okul çeşitliliği yerine alan çeşitliliğinin getirileceğini ifade eden Çubukçu, 60 civarındaki okul türünü azaltacaklarını, bunlara paralel olarak da öğretmenlerin niteliğinin artırılması için 'performansın değerlendirilmesi sistemini' getireceklerini kaydetti.

Bu arada Nimet Çubukçu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Nevzat Ayaz Kız Meslek Lisesi'nde organize edilen Beyaz Bayrak Ödül Töreni'ne katıldı. Törende bir gazetecinin 'okullarda müdür yardımcılarının Emniyet ile işbirliği yapacağı, okullarda muhbirlik dönemi başladığı' yönündeki haberleri hatırlatması üzerine "Burada ne bir muhbir uygulaması var ne de koordinasyonu yapan idareci muhbir olarak nitelendirilemez." dedi. Okul güvenliği projesi yürütülürken Emniyet ile bilgi paylaşımını sağlayacak bir idareciye ihtiyaç bulunduğunu ve bunun doğal olduğunu belirten Çubukçu, "Okul idarecilerini veya öğretmenleri, koordinasyon görevi yürüten bir idareciyi muhbir olarak nitelendirmek için çarpık düşünmek gerekir." diye konuştu.

tag Anadolu liselerine sınavsız geçiş olacak

9.12.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (58 yorum yazılmış)

box Alper :Ben 9. Sınıf öğrencisiyim sağlık meslesğe karne ortalamamla sağlık mesleğe geçiş yapabilirmiyim.

box sultan kadak :merhaba ben şanlıurfanın viranşehir ilçesinde yunus emre anadolu lisesinde okuyorum oraya 330 puanla gittim fakat ben viransehır anadolu lısesine gitmek ıstıyorum ve 9 puanım eksiktı onun için gidemedim nakil istedimde olmadı napacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun lütfen

box dilek :benim puanım andolu lısesıne yetmedı ama sımdı derslerım gayet ıyı. gecıs yapabılır mıyım acaba derslerım boyle devam ederse ıkıncı yıl anadolu lısesınde okuyabılır mıyım ?

box ibrahim :meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim 1.dönem ortalamam 68 sbs puanım 350 anadolu lisesine geçiş nasıl geçebilirim?

box halil :Ben duz lisede okuyorum 9. sinif ogrencisiyim puanim anadolu lisesine yetiyor gecis yapabilirmiyim acaba

box gamze : merhaba benim sbs puanım 321 anadolu lisesine geçmek istiyorum ama kız meslek lisesi öğrencisiyim istediğim anadolu lisesinede nakil olamıyorum hemde boş kontenjan var sizce niçin ?

box melisa :Bu sene Anadolu olan bir okuldayım fakat benim puanım 308 gitmek istediğim okulun 385. Ders ortalamalarım yüksek olursa geçiş yapabilir miyim? İlla Sbs ya da Oyp"yle mi geçiş oluyorr.

box serkan :ben meslek lisesinde okuyorum 9 sınıftayım anadolu lisesine geçebilir miyim

box Hasret :düz lisede 11.sınıfa gidiyorum ortalamayla anadolu lisesine geçme hakkım var mı?

box onur kurç :hocam ben liseyi tutturamazsam beni başka liseye verirlermi

box Ahmet Gümüş :Ben 9. sınıf öğrencisiyim.Meslek lisesinde okuyorum yıl sonu ortalamam 90"nın üzerinde gelirse 10.sınıfta anadoluya geçebilirmiyim?

box gamze : merhaba benmeslek lisesindeyim fakat hüseyin sungur anadolu lisesine geçmek istiyorum karne puanım 79 acaba geçiş yapabilir miyim ?

box selin :Ben tekirdağ ticaret meslek lisesinde okuyorum. 10. sınıf öğrencisiyim ve fatih anadolu lisesine geçiş yapmak istiyoru. Puanım 346. Kontenjan var mıdır? Nasıl geçiş yapabilirim?

box ceren :ben 9. sınıf kız teknikte okuyorum 2.sınıfta sağlık meslek lisesinre geçiş yapabilir miyim

box Ali :Sayın Bakan Ben sbsye girmedim şuan meslek lisenini okuyorum diploma puanımla anadoluya gecebilir miyim acaba ??

box elif uzun :ben 10.sınıf öğrencisiyim moda kız meslek lisesinde gıda bolumunde okuyorum ve puanım iyi Anadolu lisesine geçime sansım varmı ?

box gözde pirbudak :Ben kız teknik ve meslek lisesinde okuyorum sbs puanım düşük olduğu için anadoluya gidemiyorum ama şuanda derslerim çok iyi ve takdir aldım yarı yıl tatilinde anadoluya geçebilirmiyim.
Puanınız düşükse geçiş yapamazsınız

box ayşe şen :ben kız teknik ve meslek lisesinde okuyorum Anadolu teknik ve endüstri meslek lisesine geçiş yapabilirmiyim
Puanın gitmek istediğin okulun puanını tutuyorsa ve boş kontenjan varsa geçebilirsin

box Ali ahmet :Merhaba ben meslek lisesine gidiyorum ve okulumdan ayrılmak istiyorum anadoluya gecebilirmiyim Ortalamam 60 bu arada ?
Puanın gitmek istediğin okulun puanını tutuyorsa ve boş kontenjan varsa geçebilirsin

box Ayhan :Hocam okulların boş kontenjanlarına nerden bakılıyor ben okulu aradım bana internetten dediler

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Fatma :ben anodolu meslek lisesine gidiyorum ama anadolu lisesine geçmek istiyorum geçebilir miyim ?
Puanın gitmek istediğin okulun puanını tutuyorsa ve boş kontenjan varsa geçebilirsin

box murat :SAYIN MİLİ EĞİTİM BAKANIM NİMET ÇUBUK"ÇU ben çankırı korgun çok programlı liseye gidiyorum orda derslerim iyi ama anadolu lisesine geçmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim lütfen bana yarım edin ALLAH RIZASI için nolur :)

box Esra :Anadolu liselerine sınavsız geçiş olacak Bu şuan olumsuz sayın bakanım

box ferman :Anadolu liselerine sınavsız öğrenci alacaklarını açıklayan Bakan Nimet Çubukçu, SBS"yi kazanamayan öğrencilerin meslek lisesine gideceği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Burda ne demek istiyorsun uz ?

box Melik :Ben 9. Sınıf meslek lisesi öğrencisiyim yol ve başka bi kaç problemden dolayı okulumu sevmedim ve anadolu lisesine geçmek istiyorum.Puanım geçmek istediğim liseye yetmiyor.Geçişte bi sıkıntı olur mu puanım cok kötü ?
Puanın yetmiyorsa geçiş yapamazsın

box Kocer :Bakan Nimet Çubukçu, SBS"yi kazanamayan öğrencilerin meslek lisesine gideceği yönündeki iddiaları ise yalanladı. BURDA NE DEMEK İSTİYORSUNUZ ? ŞUANKİ ANADOLU LİSELERİ SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALMIYOR ?

box Salih :Hocam ben meslek lisesinde okuyorum 1. dönem bitince 2.dönem anadoluya geçmek istiyorum sbs puanıyla ama istediğim okul yani oturduğum yere yakın olan okul puanı puanımdan birazcık daha yuksek okulda boş kontenjan varsa gidebiliyormuyum yardımcı olurmusunuz
Puanın gitmek istediğin okulun puanını tutuyorsa ve boş kontenjan varsa geçebilirsin

box serkan :Anadolu liselerine sınavsız öğrenci alacaklarını açıklayan Bakan SBS"yi kazanamayan öğrencilerin meslek lisesine gideceği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Bu Doğru değil ama

box Esma :Ben kız meslek lisesinde okuyorum SBS'ye girmedim Şuanki notlarım iyi ve andoluya gecmak istiyorum bunu için ne yapmalım lütfen yardım edin ?
SBS'ye girmeden Anadolu lisesine gitmeniz mümkün değildir

box Emrah :Merhaba Ben Meslek lisesini okuyorum ve benim okulum bana cok uzak anadoluya gecmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım yıl sonu ortalayamaı bağlı yoksa ?
SBS puanınız tutuyor ve ilgili okulda boş kontenjan varsa gitmeniz mümkündür

box Kagan :1.donem bittikten sonra sbs puaniyla 2. donemi anadoluda okuyabiliyormuyuz hocam
Okulda boş kontenjan varsa ve SBS puanın okula yetiyorsa gidebilirsiniz

box Uğur :Hocam 1.dönem bittikten sonra sbs puanıyla geçiş yapabiliyormusunuz yardımcı olabilirmisiniz
Gitmek istediğiniz okulda boş kontenjan varsa ve puanınız uygunsa geçiş yapabilirsiniz

box Ümit : "Liselere geçiş okuldaki başarı notları ile olacak. Diyelim ki bir öğrencinin ortalaması 4, o Anadolu lisesine gidecek" bu yazıyı yazmışsınız bu yazı doğrumu hocam yani ortalama 4ün üstündeysemi geçiliyo anadoluya yoksa puanın yettiği yere mi geçebiliyosun lütfen yardımcı olun
SBS puanınıza göre Anadolu Lisesine geçiş yapabilirsiniz

box Saplantılı :Ben yabncıyım. Sbs"ye giremedim, çünkü sınav başvurunda kimlik numeram kapndı, ödeme geçemiyordu. Açtığımız zamnda başvur bitmiş, ben İzmir Güzelbahçe 60. Yıl Anadolu lisesine çok istiyordum gitmek. Şimdi Seferihisar"da Kız Meslek lisesinde okuyorum, notlarımı tutmaya çalışıyorum ama 60.Yıl"ın ilgili daha acım geçmedi. Hem de ordakileri bütün öğretmenleri tanıyorum, hatta müdür başyardımcısını sayın Ahmet Demirci"yi. Keşke yapabileceğiniz birşey olsaydı, nolursunuz, söyleyiniz ne yapsam? Nasıl şansımı bulsam oraya geçiş için?
Böyle bir geçiş şansınız bulunmamaktadır

box Serkan :Ben SBS"ye girmedim ve meslek lisesine gidiyorum anadoluya gecebilirmiyim acaba
SBS ye girmemişseniz geçemezsiniz

box onur :ben meslek lisesinden tayfur bayar anadolu lisesine yada atatürk lisesine geçmek istiiyorum diplomamda yüksek 75 geçebilirmiyim
Puanın gitmek istediğin okulun puanını tutuyorsa ve boş kontenjan varsa geçebilirsin

box Ahmet :Merhaba Ben Meslek Lisesinde Okuyuyorum Anadolu lisesine Nasıl gecebilirim lütfen bana yardımcı olun ?
Anadolu lisesine geçiş puana göre olur, lise giriş puanınızın tuttuğu bir okul kontenjanında boş yer varsa geçiş yapabilirsiniz

box ceren :ben kız teknikten sağlığa geçmek istiyorum geçebilir miyim notlarım güzel
Notlarınızla değil puanınız eşit seviyede ise geçebilirsiniz

box Eda :Sayın bakan;Ben bu sene sınav sitresinden sınavda basarısız oldum oyp puanım:253.516 ben bu oyp puanıyla meslek lisesine gidiyorum.Ama ben anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim Lütfen yardımcı olun bana

box emine :benim sbs puanım yüksekti ama yanlış tercih yüzüne meslek lisesine gittim eger birinci dönem not ortalamam 4 olursa anadoluya geçebilrmiyim yani eger olmadı lütfen birdaha tercih hakkı tanıyın

box oğuzhan :ben 2013-2014 eğitim öğretim yılında anadolu liselerine sınavsız veya düşük puana anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum benim oyp puanım 216.909 nolur anadolu liselerine bu puanla geçiş yapın lütfen ricalarımı sunarım

box Elif :Ben kız meslek lisesinde 1. sınıf öğrencisiyim. Şu anda okulumu beğenmiyorum fakat hocalarım gayet iyi ama benim istediğim bu sene bitince karnede ki diploma puanı yeni açılacak liselere geçişte yardımcı olacak mı ? Bu uygulama bizim için de geçerli olacaksa çok güzel olur ...

box ali :biride çıkıp dememiş ki bunun tarihi nedirr ...

box Ataberk :Merhaba sayın bakan ben sbs sınavından 419 oyp aldım ama 1.sıraya meslek lisesi yazıdıgm icin meslek lisesine gitmek zorundayım Bursa'daki coğu anadolu liselerini kazanıyorum fakat yanlıs tercıh hatası nedenıyle meslege gidicem lutfen 2.tercıhler(yedek olan degil) yapılsın yada meslek lisesinden anadoluya gecilsin yardım edin hakkımızı yemeyın...

box ÖZNUR BERBER :BAKANIM OĞLUM İLKÖGRETİM OKUL HAYATINDA BAŞARILI ÖĞRENCİ İDİ.SINAV KORKUSU VE HEYECANI OĞLUMUN ŞANSINI YARI YARIYA İNDİRDİ BEKLEDİGİMİZ BAŞIRIYI YAKALAYAMADIK ŞİMDİ MESLEK LESESİNE YAZDIRDIM ANADLU LİSESİNE GİRMESİ MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR VE ÇOCUK BO OKULDA OKUMAK İSTEMİYOR DÜŞÜNÜN BİR GENCİN HAYALİNİ KENDİ ELLERİNİZLE YÖNELTİYORSUNUZ PEKİ SORUYORUM SİZE BU ÇOCUK NOLUCAK ŞİMDİ...

box SEFA ÇELİK :BEN 9 SINIFA GİDİYORUM BU SENE 10. SINIFA GEÇTİM OKUL BİRİNCİSİYİM ANADOLU LİSESİNE GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

box ayfer kılıç :bu yıl düz liseler kalkmasaydı da süreç önümüzdeki sene beraber işleseydi daha doğru olmazmıydı benim çocuğum okulda başarılı sınavda iyi sonuç alamadık ben çocuğumu meslel lisesine göndermek zorundamıyım çünkü göndermek istemiyorum bu durumda özel okula göndermem mi gerekiyor onuda yapacak imkanım yok bir anne olarak ben şimdi ne yapacağım

box büşra :bakanım... şuan kız meslek lisesine gidiyorum 9. sınıf öğrencisim. meslek lisesine diploma puanımla yani 75 puanla geçiş yaptım meslek lisesine gitmek istemiyorum hocalarım puanlarımın yüksek olduğu için meslek lisesinde harcanmamı istemiyorlar bende anadolu yada düz liseye geçmek istiyorum 10. sınıfı ya anadolu da yada düz lisede okumak istiyorum bir tercih mağduru olarak sizden bişey rica ediyorum sayın bakanım lütfen bana olumlu bişey söyleyin lütfen...

box leyla karabulut :ben 9.sınıf ögrencisiyim rahatsızlıgımdan dolayı ankaraya gittik tercih yapamadım puanım anadalu liselerine yetiyordu fakat almadılar şu anki ders notlarım çok yüksek benim durumumda olan çok arkadaşım var bizede yardımcı olsanız alacagınız her karara razıyız..(okul birincisiyim)

box irem :benim merak ettiğim bir konu war ben şuanda 9.SINIF kıs meslek lisesi BİLgisayar bölümü öğrençisiyim sbs mağduuruyum.puanım anadolu liselerine yettiği halde yanlış terçih hatası yüsünden meslek lisesine gitmek sorunda kaldım .we okullar açıldığındn bu yana kendimi iyi hissetmiyorum ders notlarım çok yüksek okul birinçisi oluçam bu gidişle.demek istediğim okul birinçiside olursam seneye meslk lisesinden anadolu lisesine geçiş yapabilirmiyim?belki okul birinçilerine ayrıçalık tanınabilir?nolur yardımçı olun.ben gereçeknten meslek lisesini hak etmiyorum..keşke terçih hatası yapmasaydım.

box ..... :şu an kız meslek lisesine gidiyorum anadolu liselerine geçebilirmiyim sbs puanım yüksek lütfen yardım edin...

box ??? :ben şu anadolu kız meslek lisesine giden 9.sınıf öğrencisiyim.anadolu lisesine gitmek istiyorum.eğer illa puan üstünlüğü olacak diyorsanız evet benimki yüksek.eğer kontenjan açık olursa gidebilir miyim?

box BETÜL :Sayın bakanımız ve kurmayları çalışma yaparken her öğrencinin aynı bölgede aynı şartlara sahip olduğunu düşünüyorlar.Oysa daha 2 kere 2 nin kaç olduğunu bilmeden ticaret meslek lisesine gelen bir öğrenciye muhasebe anlatmak zorunda kalan biz öğretmenler de en az bu sistemin mağduru olan öğrenciler kadar mağdur oluyoruz.

box berna :sayın bakanımız ben henuz 7. sınıfa gidiyorum ve bu habere çok sevindim çünkü ders ortalamma oldukça düşük.ben üsküdar ticaret.cuhmuriyet ve haydapaşa lısesini pek guvenlı bulmuyorum lıselerin ne kadar tehlıkelı olduğunuda çok iyi biliyorum sizlere ayrıca tesekkur ediyorum bu konu biz öğrenciler için oldukça önemli...

box ?????? :şimdi anadolu meslek lisesinde 9. sınıf öğrencisi 2. dönem taktir veya teşekkür alırsa 10. sınıfta anadolu lisesine gidebilecek mi???? lütfen cevaplayın çok önemli

box ADİL VAHAPOĞLU :Sayın Bakan "Düz Lise" ifadesini kullanmış ama,doğrusu "Genel Lise" dir.

box tuğçe :bu yöntem gerçektende iyi olmuş ama ben bu yıl liseye gideceğm ve yıl sonu notum 75 yani 4 geliyor "sbs" ortalamamda 3 sene birdn hesaplandığı için sanırım ortlama 350 gibi bir şey gelecek ve bakanın söylediğine göre 2014*de yıl sonu notuna göre 4 alan bir öğrenci anadolu lisesine gidebiliyor bence bu haksızlık ben bu notumla 3 yıl sonra anadolu lisesine gidebilecekken sırf 3 yıllık bir saçmalık olan sbs sayesinde genel liseye gideceğim 3 yıldır çektiğim stres ve yoğun çalışmada cabası, gerçekten yazık !!! bari bu senede yıl sonu notuna göre anadolu liselerine gidilsin. türkiyedeki genel liseleri anadolu liselerine çevirmek 3 yıl alıyorsa biz öğrencilerin suçu ne ?? Gerçi bu ülkede herşey haksızlık 1 sene boyunca iyi bir üniversiteye gitmek için çalışan abi ve ablalarımız bile birilerinin çıkardığı "şifre" yüzünden haksizlığa uğruyor..

box .) :bu yöntem çok iyi olmuş

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

İdeal kilo hesaplama formülü İdeal kilo hesaplama formülü

Güncel Eğitim Haberleri