Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anadolu liselerine sınavsız geçiş olacak eğitim haberi

eğitim haberleriAnadolu liselerine sınavsız geçiş olacak

ncubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, 4 yıl içinde bütün düz liseleri Anadolu lisesine dönüştürecek. Sürecin tamamlanmasının ardından Anadolu liselerine sınavsız öğrenci alacaklarını açıklayan Bakan Nimet Çubukçu, SBS'yi kazanamayan öğrencilerin meslek lisesine gideceği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Çubukçu, not ortalaması düşük olan öğrencilerin Anadolu lisesinden meslekî eğitime geçeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 4 yıl içinde genel liselerin tamamının Anadolu lisesine dönüşmesinin ardından bu liselere sınavsız öğrenci alacaklarını söyledi. "Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) kazanamayacak öğrencilerin zorunlu olarak meslek liselerine gideceği" yönündeki iddiaları yalanlayan Çubukçu, "Sınav sadece fen ve sosyal bilimler liseleri için yapılacak. Anadolu liseleri için sınav yapılmayacak. Meslek liselerine de Anadolu liselerine de öğrenciler ilköğretimdeki başarılarına ve notlarına göre yerleştirilecek." dedi.

Bakan Çubukçu, Meclis'te gazetecilere ortaöğretimin yeniden yapılandırılması projesinden bahsetti. Projenin 2014 yılına kadar tamamlanacağını belirten Çubukçu, yeni sistemin 'fırsat eşitliği sağlayacağını ve ortaöğretimde kaliteyi yükselteceğini' vurguladı. Çubukçu, amaçlarının 'düz liseleri ortadan kaldırmaktan ziyade ortaöğretimin kalitesini artırmak' olduğuna dikkat çekerek, "Bu proje tamamlandığında ortaöğretime geçiş sınavı kalmayacak. Yani sınavla öğrenci Anadolu lisesine gidecek, kazanamayan meslek lisesine gidecek diye bir durum olmayacak." diye konuştu.

Bu yıl liselerdeki alanları kaldırdıklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı, meslek liseleri ile Anadolu liseleri arasında karşılıklı geçişleri kolaylaştıracaklarını dile getirdi. Çubukçu, yapılacak düzenleme ile "Anadolu lisesine giden çocuk başarısız olduğunda mesleki eğitime, mesleki eğitimde akademik başarı gösteren bir öğrencinin ise Anadolu lisesine geçebileceğini" kaydetti. Çubukçu, şöyle devam etti: "Liselere geçiş okuldaki başarı notları ile olacak. Diyelim ki bir öğrencinin ortalaması 4, o Anadolu lisesine gidecek; birisi 2 ortalamayla mezun oldu, o mesleki eğitime gidecek. Dolayısıyla sistem okul içi başarı ve okula odaklanmayı ağırlıklı hale getirecek. Yani çocukların öğrenme merkezleri okul olacak. Başarı kriteri notları olacak." Okul çeşitliliği yerine alan çeşitliliğinin getirileceğini ifade eden Çubukçu, 60 civarındaki okul türünü azaltacaklarını, bunlara paralel olarak da öğretmenlerin niteliğinin artırılması için 'performansın değerlendirilmesi sistemini' getireceklerini kaydetti.

Bu arada Nimet Çubukçu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Nevzat Ayaz Kız Meslek Lisesi'nde organize edilen Beyaz Bayrak Ödül Töreni'ne katıldı. Törende bir gazetecinin 'okullarda müdür yardımcılarının Emniyet ile işbirliği yapacağı, okullarda muhbirlik dönemi başladığı' yönündeki haberleri hatırlatması üzerine "Burada ne bir muhbir uygulaması var ne de koordinasyonu yapan idareci muhbir olarak nitelendirilemez." dedi. Okul güvenliği projesi yürütülürken Emniyet ile bilgi paylaşımını sağlayacak bir idareciye ihtiyaç bulunduğunu ve bunun doğal olduğunu belirten Çubukçu, "Okul idarecilerini veya öğretmenleri, koordinasyon görevi yürüten bir idareciyi muhbir olarak nitelendirmek için çarpık düşünmek gerekir." diye konuştu.

tag Anadolu liselerine sınavsız geçiş olacak

9.12.2010 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın, Hastalıktan Uzak Kalın Ellerinizi Sık Sık Yıkayın, Hastalıktan Uzak Kalın

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Güncel Eğitim Haberleri