Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

30 bin öğretmen ataması yetersiz eğitim haberi

eğitim haberleri30 bin öğretmen ataması yetersiz

turkesen.jpg Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı 30 bin öğretmen ataması, eğitim sendikaları tarafından yeterli bulunmadı. Öğretmen açığının 400 bin olduğunun altını çizen Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının iş güvencesinden yoksun olduğuna dikkat çekti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in yaptığı atamalara ilişkin olarak ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Gerçekten alın teri ile puan almış pek çok öğrencimizin KPSS hırsızlığı nedeniyle atamaları gerçekleşmedi" dedi. Koncuk şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın çoğu acı ve ızdırap içinde. Bizim aylardır uğraştığımız 70 bin öğretmen ataması maalesef yetkililerin kulak tıkadığı bir konu olmuştur. Biz bu 70 bin öğretmen atamasını alınteri ile puan almış öğrencilerimizin hakları zayi olmasın diye bunu istedik Ancak İktidar bu çocukların emeklerini görmezden geldi. 30 bin atama yapmakta ısrar etti. Başbakanımız yazdığımız mektuba rağmen kılını kıpırdatmadı. Çocuklarımızın yaşadığı acıyı yüreğinde hissetmeyen yöneticilerin olduğu çok açık."

"AÇIK 400 BİN, ATAMA 30 BİN"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise, atama sürecinin iki temel problemi olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Gerçek öğretmen açığı 400 binlere yaklaşmaktadır. MEB verilerine göre bu açık 130 bindir. Atamalar ise 30 bin. Bu durumda sadece Bakanlık verilerine göre dahi Türkiye'nin 100 öğretmen açığı devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmen uygulamasına devam edilmektedir. Öğretmenlerin yeri gelip canlarını alan bu uygulama, MEB ısrarı üstüne devam etmektedir. En son bu uğurda Metin Kurt isimli arkadaşımızı kaybettik. Sözleşmeli öğretmen atamaları buna rağmen devam ediyor. Türkiye'nin iki sorunu ısrarla devam ediyor; öğretmen açığı ve öğretmenlerin iş güvencesinin olmaması. Türkiye bu sorunlarla baş başa bırakılmıştır."

"ZORUNLU BÖLGE TAZMİNATI ÖDENMELİ"

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez yaptığı yazılı açıklamada, 30 bin öğretmenin atamasının olumlu olduğunu ancak, bunun yetersiz olduğunu vurguladı. Etyemez şunları kaydetti:
"Eğitim kurumlarında en az 150 bin öğretmen açığı bulunmakta ve 350 bin öğretmen adayı da atama beklemektedir. Bakanlık 120 bin kadrolu öğretmen daha atamalıdır. Öğretmen istihdamında kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik gibi farklı uygulamalara son verilerek tüm öğretmenlerin kadrolu olarak istihdamı sağlanmalı; mevcut sözleşmeli öğretmenler de derhal kadroya geçirilmelidir. Bunun yanısıra zorunlu hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan eğitim çalışanlarına 'zorunlu bölge hizmet tazminatı' ödenerek, bu bölgelerde deneyimli öğretmenlerin görev yapmaları sağlanmalıdır."

ANKA

tag 30 bin öğretmen ataması yetersiz

7.12.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2019 YKS sonuçları açıklandı! 2019 YKS sonuçları açıklandı!

2019 LGS sonuçları açıklandı! 2019 LGS sonuçları açıklandı!

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Güncel Eğitim Haberleri