Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'ten okullarda serbest kıyafet için geri adım eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'ten okullarda serbest kıyafet için geri adım

ncubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, gelecek eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin kıyafetlerini serbestçe seçecekleri bir yöntemi, şu anda tercih etmediklerini belirtti.

Çubukçu, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alan MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan'ın ilköğretim okullarında ve liselerde serbest kıyafet uygulamasına geçişe ilişkin eleştilerini yanıtladı.

Çubukçu, ilköğretim okullarında, okul yönetimlerinin seçtiği ve belirlediği tipte kıyafet uygulaması yapıldığını anımsatan Çubukçu, 'Fiili durum bu mu? Bu. 16 milyon öğrenciyi kapsayacak bir değişikliğin 1 günde ani bir kararla alınıp uygulanması mümkün olmayacağı gibi bu konuda çalışma yürütürken de tüm kurum ve kuruluşların, ilgili akademisyenlerin araştırma ekiplerinin, ilk kez öğrenci velilerinin ve öğrencilerin de taleplerini aldık' diye konuştu.


-KIYAFET İÇİN ANKET YAPILDI-


Eğitimle ilgili alacakları her kararda eğitimin paydaşı kabul ettikleri kesimlerin taleplerini de dikkate almak istediklerini ifade eden Çubukçu, şöyle konuştu:

'Konuya ilişkin 1 ay süreyle yapılan ankete 2 milyona yakın öğrenci ve öğretmen katıldı. Bunları değerlendirdi. Elbette değerlendirmeyi birlikte yapacağımız kesimlerden biri de tekstil sektörü olabilir ama kıyafet uygulaması bir öğrencinin ne giyeceği, nasıl giyeceği, ne şekilde belirleneceği konusu sadece tekstil firmalarını ilgilendiren bir konu asla değildir. Türkiye'de şu an yürürlükte kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olmayan bir durum vardır. Tekstil firmaları da uygun olmayan o fiili durumu sürdürmektedir. Biz, Bakanlık olarak fiili durumu mevzuata uygun hale getirme çalışmalarını yürütüyoruz. Ben, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadım. Bu konudaki nihai değerlendirmemi ve sonuçlarını kamuoyuyla çok yakında yapacağım bir basın toplantısıyla paylaşacağım. Şunu söylemek isterim ki; önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında tamamen öğrencilerin kıyafetlerini serbestçe seçecekleri bir yöntemi tercih etmiyoruz. Bu yöntemi benimseyecek olursak önümüzdeki yıl da bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürürüz. Zamanı geldiğinde bunu açıklarız.'

tag MEB'ten okullarda serbest kıyafet için geri adım

26.5.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box ESRA :BENCE İYİ OLDU

box ilknur :bu milli eğitim ne yapacaklarını şaşırdı biz öğrenciler olarak şuan bence kıyafet tasarısını kabul görmelerini istemiyoruz çünkü öğrenci kişiler hergün nasıl kıyafet giyeceklerini ne seçeceklerini bilemz kiminin belki 1 kıyafeti vardır ve arkadaşları çeşit çeşit giyinirken gururuda incilebiir bence ÖĞRENCİNİN GURURUNUda göze almalılar...

box sabahat :ben bir öğretmenim ve nöbetim sırasında yabancıları çocukların formalarından ayırt ediyorum kıyafet serbest olursa biz öğretmenler için zorluk demek saygılarımla

box yxd :planları olmayanların alacakları karar da olamıyor. gün içinde değişen şartlara göre strateji belirliyorlar. o da geçici ve günlük çözüm getiriyor haliyle..

box ali :sayın milli eğtim bakanı nimet çubukçu çocukların eğtiminde serbest okul kıyafeti osun ama belirli bi düzeyde okul kıyafetimizde kıravat insanı bunaltıyor bazen mesela bu yazımı anlayışla karşılayın ben 2. dönem okulumuzu açmaya geleceğiniz bozyazı ilköğretim okulu 8/d sınıfından ali deniz serbest kıyafet uygulansın anemizin bizim için hazırladıkları kazakları giyemiyoruz beğeniyoruz sizin bu durumu anlyacağınızdan eminin sağlıklı kalın!!!

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Güncel Eğitim Haberleri