Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sınıf öğretmenlerinin boş dersi olmayacak eğitim haberi

eğitim haberleriSınıf öğretmenlerinin boş dersi olmayacak

ogrtmnb.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sınıf öğretmenlerinin branş dersleri nedeniyle oluşan boş saatlerinde okul bahçelerinin güzelleştirilmesinde, okul panoları ve okulun web sitesinin güncellenmesinde, bazı derslerde eksikliği olan öğrencilerin bilgilerinin geliştirilmesinde veya bayram, tören hazırlıklarının yapılmasında görevlendirilebileceklerini bildirdi.

Bakan Çubukçu, "Sınıf Öğretmenleri" konulu yayımladığı genelgede, ilköğretim okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen, beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil ve bilişim teknolojileri derslerinin branş öğretmenlerince okutulduğunu anımsattı.

İhtiyacın branş öğretmenlerince karşılanamaması halinde bu derslerin, yüksek öğrenimlerini bu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenlerce okutulabileceğini ifade eden Çubukçu, bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu derslerin sınıf öğretmenleri tarafından okutulmaya devam edileceğini hatırlattı.

Derslerini branş öğretmeni okutan sınıf öğretmenlerinin, bu saatlerde yönetimce verilen eğitim-öğretim görevlerini yapacağını vurgulayan Çubukçu, öğretmenlere verilen bu görevlerin ek ders görevinden sayılacağını da anımsattı.

Genelgeye göre, bu durumdaki sınıf öğretmenleri okuldaki eğitim-öğretim uygulamalarının etkililiğinin artırılması için şu çalışmalarda bulunabilecek:

"Bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda öğrenci kulüp çalışmaları ile yarışmalarda; bayram, tören, gezi, gözlem gibi hazırlıkların yapılmasında; kongre, sempozyum, hizmet içi eğitim gibi mesleki gelişim çalışmalarında; okul kütüphanelerinin düzenlenmesinde; eğitim materyali hazırlama ve öğrenci başarılarının ölçülmesinde; okul panoları, duvar gazetesi ve okul web sitesinin güncellenmesinde; okuldaki bilgi teknolojileri araçlarının kontrollerinde; okul bahçelerinin güzelleştirilmesi ve öğrencilerin daha rahat kullanabilmelerine yönelik proje çalışmalarında; okul idaresi, rehber öğretmeni ve derslere giren branş öğretmenleri tarafından tespit edilen, özellikle taşıma merkezli ilköğretim okullarına taşınan ve emsal arkadaşlarına göre okuma-yazma, temel matematik işlemleri konularında eksiklikleri görülen öğrencilerin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde görevlendirilebilecek."

AA

tag Sınıf öğretmenlerinin boş dersi olmayacak

12.5.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (36 yorum yazılmış)

box sevgi :çok alışmıştılar ya oturmaya .eh artık alışacaklar...)))))))))))

box isimsiz :Neden bunlar şimdiye kadar hiç kimsenin aklına gelmedi.Tebrikler sayın Çubukçu.(!)Tebrikler(!)

box İSİMSİZ :Türkçe öğretmenleri varken ve fazladan bu işleri yaparken...

box :tam anlamıyla uygulanırsa güzel, ama uygulanır mı orası meçhul...

box :Bunun iyi bir uygulama olduğunu mu? zannediyorsunuz. Zaten sayılan faaliyetler fasa fiso...

box ada :Bence bu tasarının aynısı branş öğretmenlerine de uygulanmalı. Branş öğretmeni dersini bitirip okuldan ayrılmamalı, tıpkı sınıf öğretmenleri gibi tam ders ücreti alarak okulda tam gün bulunmalı.

box şehide eser :Şu anda bilşim dersim var aslında ama ben dersteyim .Branş öğretmenlerini bir bulabilsek .Ya hastalar ya işlerivar

box sevgi :sınıf öğretmenlerinin eğittiklerinin hali ortada.kaç stadyum dolusu kişi sıfır çekiyor.artık çalışmaya başlasınlar

box reha aşık :bütün okullarda belirli gün ve haftaların kutlanması Türkçe öğretmenlerine veriliyordu. bundan sonra böyle bir durumun olmaması gerekiyor. iş, derse girmeyen sınıf öğretmenlerine kaldı desenize.

box fatih :"sınıf öğretmenlerinin eğittiklerinin hali ortada.kaç stadyum dolusu kişi sıfır çekiyor.artık çalışmaya başlasınlar sevgi 20.05.2010 00:27:21" Sevgi hanım bir sınıf öğretmeni olarak dikkatinizi çekerim, sıfı çekenler ilköğretim ikinci kademe ve ortaöğretimde sınava giren öğrenciler. Eğer bu yorumu bir branş öğretmeni olarak yapıyorsanız ( ki öyle olduğunuzu zannetmiyorum. Çünkü bir branş öğretmeni sınava giren öğrencilerin kendi öğrencileri olduğunu mutlaka bilir) büyük gaflet.

box isimsiz :sınıf öğretmenlerinin yetiştirdikleri mi sıfır çekiyo.1,2,3,4,5. sınıflardan hangisi hangi sınava girmişte sıfır çekmiş.sevgi nin yorumuna karşılık yazdım.tam bir saçmalama.....

box Vatan Vatansever :Sınıf öğretmenleri kadar taş düşsün başınıza.Sınıfta kalma yok elimiz kolumuz bağlı.Gözünüze mi batıyor birkaç saat boşumuz.Maaş karşılığı-ücret karşılığı kaç saat alıyorsun,sınıf öğretmeni kaç saat?Rehberlikten bile alıyorsun,biz rehberlik yapmıyor muyuz?Adalet sadece sizin için geçerli dimi...Hem o sıfır çekenler sizin eğittikleriniz olmasın.sevgi yle kalın.çömez olmalı galiba

box xmen :H ha ha ey branş öğretmenleri beni güldürdünüz ya Allah' ta size herzaman sağlık versin, dertlerden uzak tutsun ki derslerinize devamlı giresiniz. Ben sınıf öğretmeni olarak kurtulayım sizin derslerden.

box isimsiz :okulumuzdaki 5.sınıflara ,haftada oniki saat branş öğretmeni derse giriyor.bu oniki saat dersin ücretini hiçbirşey yapmadan sınıf öğretmenleri alıyor.bu nasıl bir mantık anlayamıyorum.haksız kazanç bence.bu durumun en kısa zamanda düzeltilmesini istiyorum.biz bir derse girmesek ,hemen ücretimiz kesiliyor,onlar girmeden oniki saatin ücretini alıyor.branşçılara üvey evlat muamelesi yapılıyor.kesinlikle adil değil.bir de genciz diye her görev bize veriliyor.onlarda boş derslerinde ancak bizi gözetliyor

box isimsiz :tüm veliler adına yazıyorum devlet okulları maalesef artık misyonunu yitirmiş.öğretmenler özel ders veya kurs veriyorsa öğrenciyle ilgileniyor.yoksa ben dersi işledim alırsa alır mantığı işliyor..her öğrencinin anlaması aynı değil.eğitimi yarım yamalak veriyorsunuz sonra sınıf dökülüyor sebep öğrenciler çalışmamış oluyor. öğretmen konuyu iyi işleyememiş olmuyor nedense .....iyi bir ölçme değerlendirmeniz yok....... özeldekiler de öğretmen ama bu sorunlar yaşanmıyor.neden... devlet memuru zihniyeti yok da ondan!!!!!!!!!!!!!!!!!

box erman :sevgi hanım kimleri eğitiyor acaba

box :Sevgi Hanım çok doğru söylüyorsunuz.Önce siz ve sizin gibilerle çalışmaya başlasak iyi olur.İlk öğreteceğimiz konu ise bilmiyorsan bari sus konuşma.Bence siz de çalışın oturup çalışan insanlarla ilgili boş yorum yapacağınıza.

box yeşim :branş öğretmeni arkadaşlar elinizi vicdanınıza koyun ve yorumlarınıza dikkat edin sınıf öğretmenlerinin çalıştığı kadar harcadığı emek kadar siz de çalışsanız bu gençlik böyle olmazdı zaten ayrıca maaş karşılığını dahi doldurmadan haftada iki üç gün derse girenlerinizi de unutmayın siz mi çok çalışıyorsunuz biz mi

box ilker :beden eğitimi öğretmeniyim ve bayram provalarında yada maçlarda bile olduğumuz zaman 1.kademe ye dersimiz varsa o dersin öğretmeni neden kendisi girmiyorda öğretmenler odasında oturuyor bizim girdiğimiz derslerin ücretlerini almaları bakanlığın yanlışıdır

box erdal :matematik öğretmeniyim.bu uygulama sanki yapılıyor sınıf öğretmeni branşların girdiği derslerde öğretmenler odasında dedikodu yada örgü örer bumu uygulama devlet haketmediği parayı ödemeye devam etsin onlara branşlar ders tamamlamak için okuldan okula gitsin onlar girmedikleri dersin parasını alsınlar bu devlete hainlikdir göz yumanlarda hain olmalı

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box hakan :birkaç saat boşumuz diyorsunuz ben müzük dersine giriyorum ve haftada arkadaşlarımda girince 14 saat derse girmeden para alıyorsunuz bumuı birkaç saat yuh yani.ayıp ayıp sınıf öğretmenleri kendisi girmeli derslere hepsine yteterlilikleri yoksda yapmasınlar

box dayıoğlu :Vatan Vatansever meslektaşıma aynen katılıyorum.İşin aslını araştırmadan konuşmayalım lütfen.

box bcde :Haftalık ders saatlerinin neredeyse yarısında öğretmenler odasında oturup, okul dışında zaman geçirip ful ücret alan sınıf öğretmenleri için doğru bir uygulamayla adaletsizlik ortadan kaldırılır.Umarım uygulanır ve branş öğretmenlerinin sosyal etkinlik yükü biraz azaltılır; özellikle de her törenden, yarışmalardan sorumlu olan Türkçe öğretmenlerinin.

box Jale K. :18yıllık sınıf öğretmeniyim.4.5.sınıf okuttuğumda hiç boş kaldığımı hatırlamıyorum.BEP çalışması yapılıyor son 2 yıldır.Ya da boş olan branş derslerine giriyoruz.Sevgi hanımı buradan kınıyorum,meslektaşlarına böyle yaklaştığı için.Yazık çok yazık!

box :Şehide öğretmenimin yorumuna katılıyorum. Branş öğretmenleri sürekli sevkli, izinli... Nöbet defterinin izinli sevkli öğretmenler kısmında her gün üç dört branş öğretmeninin adı var.Sınıf öğretmenleri ise kırk yılda bir -o da çok gerekli ise- sevk alırlar.

box ali yurt :sınıf öğretmenleri branş öğretmenlerinin girdiği derssaatlerinde okulda bile durmuyor .nimet çubukçu da onlra yeni görev yaptırmaya çalışıyor.

box yeter artık :Bu nasıl iştir böyle bu durum öğretmeni tamamen idarecinin eline bırakmaktır. İdareciler istediği öğretmene böylece yasal zeminde işkence yapacak demektir. İstedikler,ini ise baş köşeye oturtacaklar

box :bence eğer amaç; hizmet,hak ve adaletse bu olay düzeltilmeliydi. branş öğretmenleri boş derslerinde eve giderken sınıfçıların gözüne batar ama ücreti tam alırken hiç biz oturduğumuz yerden ücret alıyoruz demezler.ben de şaşıyordum bir ders saatine çifte ücret ödemeye ne zamana kadar devam edecekler diye!!!boş oturulan derslerde alınan ücret helal mi?

box :TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ YILLARCA HAMALLIK YAPTI.HERKES SADECE DERSİNE GİRİP ÇEKİP GİDERKEN HERŞEYİN YANINDA DERSLERİNİ DE YAPARAK TOPLUMDA SİZLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ,YİNE DE SİZLERİN OKLARINDAN KURTULAMADI,TAKDİR DE GÖRMEDİ.(TÜM DİĞER BRANŞLAR.)

box :Tüm yükler sınıf öğretmeninin.Birkaç saat boş derse mi göz diktiniz.Sınavlar ikinci kademeye geçince sıfırlar çekilmeye başlandı.Bunu gözardı etmeyelim.

box ayşegül aktaş :Sanki şimdiye kadar boş oturuyorduk.boş derslerimizde gelmeyen öğretmenlerin yerine derse giriyorduk.

box İdealist Öğretmen :35 yıllık sınıf öğretmeniyim.Meslek hayatım dolu dolu geçti.Pek çok görevi de durumdan vazife çıkararak yaptım.Her şeyi yapmış olmanın mutluluğunu taşıyorum. Ama dersini verip kayıtsızca okuldan adeta kaçan genç meslektaşlarımın haftanın her günü okula koşan sınıf öğretmenleriyle ilgili sözleri beni üzdü.Onların genç yaşta,mesleğin başındaki bu üşengeçlikleri ve temel eğitimin ağır işçileri sınıf öğretmenleri için "oh olsun" demeleri gerçekten üzüntü verici.Bu düşühcede olanları kınıyorum.

box wwwwwww :Sınıf öğretmeninin boş derslerde idarece başka işlerde görevlendirileceği yeni bir olay değil. Bu konuyu bilmeyenlerin yorum yapmasına yorum yapamıyorum. Mefvcut yapılanma ve anlayışla da eğitimde fazla bir yol alınacağı da pek inandırıcı olmasa gerek. Sınıf öğretmenleriyle uğraşanların, sınıf öğretmenlerinin yattığını düşündüğünü ve kafasındaki tek düşüncenin, "keşke sınıf öğretmeni olsaydım, ben de yatardım" kaynaklandığını sanıyorum.

box Ertem :"okul bahçelerinin güzelleştirilmesi ve öğrencilerin daha rahat kullanabilmelerine yönelik proje çalışmalarında" Ne diyelim bakanım. Helal olsun yani. Biraz da siz çalışsanız.

box Ramazan ATAKAN :BEN 10 YILDAN FAZLA İDEALİSTÇE YÖNETİCİLİK YAPARKEN,ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTIRAYIM DERKEN BAZI SIKINTILAR OLUŞTU.ÖĞRETMEN ŞİKAYET ETTİ VE OKULUMU DAĞITTILAR VE BENİ YÖNETİCİLİK GÖREVİMİ ÜZERİMDEN ALDILAR..BU ÜLKEDE ÇOK ÇALIŞAN SEVİLMEZ..YAŞAYARAK GÖRDÜM..

box :sınıf öğretmenlerine verilen o ücret bence de haksızlık adamlar öğretmeni raporlu olan sınıflara bile girmek istemiyorlar öğrencileri evlere gönderin diyorlar ek ücret almamamıza rağmen yine biz giriyoz derslere boş saatlerimizde bi de nisbet yapanlar var ya 'benim dersim boş 'diye bide branşçıların zorunlu ders saatinin 15 saat olmasına haksızlık diyorlar ben kendi okulumdan biliyorum başkalarının hakkına giremem bilmiyorum çünkü ama bizim okulda yatarak ek ders alıyorlar zaten hak edilmeden alınan şey bi şekilde ondan geri çıkar inşallah bu haksızlığın önüne geçilir

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ev yapımı sivrisinek kovucu Ev yapımı sivrisinek kovucu

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri