Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Çubukçu'dan OKS sinyali eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çubukçu'dan OKS sinyali

ncubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, "Çocukların sürekli sınava girmesi doğru değildir" diyerek, SBS'nin kaldırılması için çalışma başlattı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Seviye Belirleme Sınavları'nın (SBS) kaldırılması için Talim Terbiye Kurulu (TTK) ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nde (EĞİTEK) çalışma başlattı. TTK ve EĞİTEK'te toplantı yapan Bakan Çubukçu'nun "12, 13, 14 yaşındaki çocukların sürekli sınav stresi yaşaması doğru değil" dediği öğrenildi. Velilerden de SBS'ye ilişkin sürekli şikâyet alan Bakanlığın 2 yıl önce terk ettiği Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OKS) geri dönmesi söz konusu.

SINAVSIZ ÇÖZÜM OLSA

MEB yetkilileri Çubukçu'nun "sınavsız bir formül" bulunmasını istediğini, OKS'nin de çözüm olmadığı görüşünü savunduğunu söyledi. Çubukçu daha önce de Bakanlıktan bağımsız bir akademisyen grubundan SBS konusunda çözüm üretmeleri için yardım isteyeceklerini açıklamıştı. Bakanlık SBS'nin değiştirilmesi ya da kaldırılması fikri çerçevesinde, istekli ve not ortalaması iyi olan öğrencileri ihtisas liselerine yönlendirecek. İhtisas liseleri arasında yer alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve anadolu öğretmen liselerine giriş için bakanlık yeni bir formül arayışında. Güzel sanatlar liseleri özel yetenek sınavı ile alındığı için bu okullara öğrenci alımında değişikliğe gidilmeyecek. Ancak Anadolu liseleri genel liseye ya da genel liselerin tamamının Anadolu lisesine dönüştürülmesi tartışılıyor.

Bakanlık forma açılımı yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin önümüzdeki dönem kılık kıyafetlerinin nasıl olacağını "anket"le belirleyecek. Bakan Çubukçu'nun "forma/önlük" sisteminin dışına çıkılması için Talim Terbiye Kurulu'nda (TTK) çalışma başlatılmasını istedi. Bu kapsamda siyah önlük, beyaz yaka veya lacivert ceket, gri pantolon, lacivert kravat dönemi sona erecek. Buna göre öğrenci giyiminin üstünü tayin etme hakkına sahipken, pantolon ve etek rengi ve biçimlerini okul yönetimleri ve aile birlikleri belirleyecek.

ÖNLÜĞE ANKETLİ ÇÖZÜM

MEB'in sitesindeki "Serbest Okul Kıyafeti'' anketinde, öğrenciler, öğretmenler ve veliler "İlköğretim ve ortaöğretim okullarında mecburi kıyafet uygulamasından memnun musunuz?'' sorusunu yanıtlıyor. Okul kıyafetlerinin belirlenmesinde şu ayrıntılar öne çıkıyor:

İklim ve yöresel şartlara göre çeşitlilik.

Haftada bir gün serbest kıyafet.

Erkek öğrencilere kravat zorunluluğunun kaldırılması.

Kıyafetlerde dini etnik ideolojik sembol ve renklerin taşınmaması.

Öğrenciler kadar çalışsak isyan çıkar

Okul, etüd, test, ders, dershane derken öğrencilerin haftanın bir günü bile tatil yapmadığını söyleyen matematik profesörü Ali Nesin, "Patronlar çocuklarımız kadar çalışmamızı isteseler ülkede isyan çıkar. Asker polis dinlemez, ayaklanır haykıra haykıra Ankara'ya yürürüz. Ama çocuklarımızı köle gibi çalıştırmakta bir sorun görmüyoruz. Sesleri bile çıkmıyor yavrucakların" diyor.

habertürk

tag Bakan Çubukçu'dan OKS sinyali

15.4.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box :Düşünülenler ve söylenenler doğru ama eğitim sisteminin yap boz tahtasına dönüştürülmesine de karşıyım.Eğitimde tutarlı olunmalı ama biz eğitim sistemimizde bir türlü bunu başaramadık.Bir uygulamanın sonucunu tam olarak görmeden bir yenisine geçiliyor bu durum çocuklarımıza daha çok zarar veriyor bence...Yapılacak değişikliklerin bütün yönleri düşünülerek kararlar alınmalı öğrenci,öğretmen ve veli bir sonraki yıl ne ile karşılaşacağını düşünmemeli.Yani çoccukların sınavlar için harcadığı emeği biz de sistem değiştirme aşamasında göstermeliyiz inancındayım...Saygılar

box :ben 7. sınıf öğrencisiyim lütfen artık bir kara verin ,sbs bir yandan kötü ama oks ye göre iyi, ya bizim geleceğimiz bir tane sınava bağlı bu nasıl olur peki bunda ki sitresi düşünün bide şimdi hangisi daha iyi siz karar verin

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Güncel Eğitim Haberleri