Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Köylerde 18 bin okul, öğrenci olmayınca kapatıldı eğitim haberi

eğitim haberleriKöylerde 18 bin okul, öğrenci olmayınca kapatıldı

ncubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Köylerde okul ihtiyacı kalmadı, çünkü öğrenci yok. Yaklaşık 18 bin okul, bu nedenle eğitim-öğretimin dışına çıkarıldı" dedi.

Çubukçu, TBMM Genel Kurulunda, Türk-Alman Üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türk dünyası ve Orta Doğu ülkelerinden Türkiye'ye yükseköğrenim görmek için gelen öğrenci sayısında artış olduğunu belirten Çubukçu, Tü rkiye'nin, cazibe merkezi olmaya doğru ilerlediğini söyledi. Çubukçu, Türki Cumhuriyetlerden ve akraba topluluklarından gelen öğrencilerle, yakın bir zamanda, Ankara'da "mezuniyet buluşmasında" bir araya geleceklerini kaydetti.

Çubukçu, kırsaldan kente göç nedeniyle köylerde eğitim görecek çocuk nüfusunun düştüğüne işaret ederek, "Yaklaşık 18 bin okul, bu çerçevede eğitim-öğretimin dışına çıkarıldı. Köylerde okul ihtiyacı kalmadı, çünkü öğrenci yok" diye konuştu.

Bakan Çubukçu, illerde imar planlamaları yapılırken, gelecekteki eğitim-öğretim ihtiyacı düşünülerek bazı yerlerin okul yeri olarak ayrıldığını belirtti.

Hem bakanlığın yatırım bütçesi hem de hayırseverler tarafından eğitime yüzde 100 destek kampanyası çerçevesinde, eğitim için ayrılan yerlere okulları n yapıldığını anımsatan Çubukçu, "Bugün itibariyle yatırım bütçemiz 1,8 milyar lira" dedi.
Nimet Çubukçu, Kazakistan ve Kırgızistan'da, Türk ortaklığı ile kurulan üniversiteler bulunduğunu belirtti.

İlçelerde kurulan bir üniversite olmadığını dile getiren Çubuk çu, bugün itibariyle, ilçelerde üniversite kurulmasının da düşünülmediğini bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Türkiye'de Türk-Alman Üniversitesi kurulurken, eş zamanlı olarak Almanya'da da bunun oluşturulması gerektiğini belirtti.
MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut da "Niçin bu üniversite Siirt'te, Çorum'da kurulmuyor? Neden İstanbul'da?" diye sordu.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, tasarının 5. maddesi üzerinde gör üşmeler devam ederken, çalışma süresinin dolması nedeniyle birleşimi yarın saat 13.00'de toplanmak üzere kapattı.

AA

tag Köylerde 18 bin okul öğrenci olmayınca kapatıldı

31.3.2010 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Aşırı temizlik de hasta ediyor Aşırı temizlik de hasta ediyor

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri

Güncel Eğitim Haberleri