Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başarı tespit sınavları yapılacak eğitim haberi

eğitim haberleriBaşarı tespit sınavları yapılacak

sinav.jpg Milli Eğitim Bakanlığı 2008 yılında son verdiği başarı sınavlarıyla ilgili kararını değiştirdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzasıyla ''Başarı Tespit Sınavı'' konulu genelge yayımlandı.
Genelgede, yenilenen ilköğretim programlarının temel felsefesi anlatılarak, bu bağlamda uygun yöntem ve teknikler kullanılarak, öğrencilerin öğrenme yaşantılarında aktif rol üstlenmelerinin esas alındığı vurgulandı.
Ayrıca, öğrencilerin kazanımlara ulaşma seviyelerini doğru şekilde ölçecek nitelik ve sürece dayalı değerlendirme uygulamalarının gerekliliğinin de öğretim programlarında belirtildiği kaydedilen genelgede, ölçme ve değerlendirmedeki yeni uygulamalara bağlı olarak ortaöğretime geçiş sisteminin yeniden yapılandırıldığı, buna göre her yıl merkezi olarak Seviye Belirleme Sınavları uygulamaya konulduğu anlatıldı.
Valiliklerce eğitim-öğretimde başarının yükseltilebilmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınabilmesi için, öğretim programlarının etkili şekilde uygulanıp uygulanmadığının, birlikteliğin sağlanıp sağlanmadığının bilinmesine ihtiyaç duyulduğu ve il bazında öğretim programlarındaki kazanımların gerçek düzeylerinin ölçülmesine yönelik soru hazırlama kültürünün oluştuğu belirtilerek, deneme sınavlarının yapılması talep edildi.
Bu nedenle 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik olarak 2009-2010 ve 2010-2011 eğitim-öğretim yıllarında her dönem birer defa olmak üzere toplam 3 deneme sınavının yapılmasının uygun olacağı değerlendirildi.
Öğrencilerin sınava katılmasının zorunlu olmayacağı vurgulanan genelgede, maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin sınava katılmaları için gerekli tedbirlerin alınması talimatı verildi. Genelgede, sınavların il genelinde uygulanacağı, nüfusu 100 bini aşan ilçe merkezlerinde de bağımsız deneme sınavları yapılabileceği belirtildi.

tag Başarı tespit sınavları yapılacak

11.2.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Burcu derin : ADİL BİR SEÇME SINAVI OLMADIKCA DENEME SINAVLARININ GEREKSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

box SULTAN DAŞDAN :Her nekadar yasak olsada okullarda özel deneme sınavları 2.3.4.5.6.7.8.sınıflarda yapılıyordu.Hatta il bazında çoğu okul bunu uyguluyor.Daha 2.sınıfta okuma anlama kabiliyeti tam gelişmemiş çocuklar bu yarışa dahil edilmiyor mu?Başarılı çocuklar alkışlanırken sonuçtan habersiz zavallı miniklerin azarlanarak özgüvenleri yıkılmıyor mu? O yavrular başarısız olunca sınıf seviyesi düşüklüğü tabiki onlara mal ediliyor.En azından bu uygulamayla onlar bu sınav dışı kalacak.Yani test test test azalacak.ve eminim ki etkinlikler daha iyi uygulanacak.6.7.8.sınıflar ise keşke bu üç denemeyle kalsalar da sürekli dersane dersane, sınav sınav dolaşmasalar.Tüm çocukluk dönemleri testlerle savaşarak geçmese.Çünkü bize özgüveni yıkılmamış,psikolojisi bozulmamış geleceğimizi ayakta tutacak gençler lazım.Saygılarımla.

box elvan :HAYAAT BAŞLIBAŞINA BİR SINAVDIR HER AŞAMASI, HER BOYUTU İLE...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Güncel Eğitim Haberleri