Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atanamayan öğretmenlerden protesto gösterisi eğitim haberi

eğitim haberleriAtanamayan öğretmenlerden protesto gösterisi

protesto.jpg Ataması yapılmayan öğretmenler platformu, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bakan Nimet Çubukçu'nun maskesiyle basın açıklaması yapıp, diplomalarının fotokopilerini yaktılar. Başbakan'a seslenen öğretmenler, "Taleplerimiz değerlendirilmezse, yakın zamanda ölüm orucuna gideceğiz" dediler.

Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde basın açıklaması yapan ataması yapılmayan bir grup öğretmen adayına Türk Eğitim Sen Kayseri Şubesi'nin başkan ve üyeleri de katılarak destek verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendilerine ‘Öğretmen Olamayanlar Birliği' dediğini anımsatan öğretmenler, "Başbakan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP)'ün yaptığı mitingi ve hak arama mücadelesini adeta alaycı bir üsluba bürüyüp takma bir isim kullanma yoluna gitmiştir. Şu elimizde gördüğünüz diplomalar binbir güçlükle 4-5 yıl okuduktan sonra alın terimizin, beynimizin, ödülü olarak devlet tarafından bize verilmiştir. Bu gördüğünüz diplomalar Başbakanımızın zekatı ya da nafakası değildir" dediler.

Başbakan Erdoğan'ın hatırladığı imtihanı çok yakından bildiklerinin ve bazılarının 10 senedir girdiğini de belirten öğretmen adayları, "Başbakanın söylediği gibi kolay olmuyor kazanmak. Çünkü bekleyen 310 bin, atadığınız öğretmen ise sadece 40 bin. OECD rakamlarına göre Türkiye'deki öğretmen açığı ise 315 bindir" iddiasında bulundular.

BAŞBAKAN 2002'DE NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan'ın 2002 yılında İstanbul mitinginde "Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy yolları kapanmış, merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişirken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene bekle, sonra al. O adamda heves kalır mı? Öğretmenlik yapabilir mi? İnşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek. Hiç merak etmeyin' açıklamasını hatırlatan öğretmenler açıklamalarını şöyle tamamladılar:

ÖLÜM SORUCUNA GİDERİZ

"Sayın Başbakan verdiği sözleri unutmasın ve bize başka ülke istatistikleri vermek yerine sesimize kulak versin. İlk başta ismimizi, sonra taleplerimizi değerlendirip daha ciddi bir tavırla var olan görüşme talebimizi değerlendirip sorunu birinci ağızdan dinlesin. Taleplerimiz değerlendirilmezse artık kımıldayacak yerleri kalmayan öğretmenler yakın zamanda ölüm orucuna gideceklerdir."

Ataması yapılmayan öğretmenler, açıklamalarının ardından, diplomalarınının fotokopilerini yaktılar.

tag Atanamayan öğretmenlerden protesto gösterisi

5.2.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box metin tekin :Başbakan Erdoğan’ın 2002 yılında İstanbul mitinginde “Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy yolları kapanmış, merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişirken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene bekle, sonra al. O adamda heves kalır mı? Öğretmenlik yapabilir mi? İnşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek. Hiç merak etmeyin’ açıklamasını

box sema :1998 yılında mezun oldum hala atama bekliyorum. kimse verdiği sözü tutmuyor. üstelik verilmiş hakkımızıda elimizden alıyorlar. bu nasıl büyüklük anlamadık. mezuniyete göre atama yapılsın o zaman .heves kalmadı artı .insanların umutlarıyla bu kadar oynanmaz.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Havuç Suyunun Faydaları Havuç Suyunun Faydaları

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Güncel Eğitim Haberleri