Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Formasyon eğitimine yeni düzenleme eğitim haberi

eğitim haberleriFormasyon eğitimine yeni düzenleme

yok.jpg Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültesi dışında bir fakülteyi bitirenlerin öğretmen olabilmeleri için aldıkları ''Tezsiz Yüksek Lisans'' eğitimini kaldırdı.

YÖK'ün en son yaptığı genel kurul toplantısında üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi verilmesi belli kriterlere bağlanmıştı.

Buna göre, kriterleri sağlayan her üniversite pedagojik formasyon eğitimi verebilecek.

YÖK'ün aldığı karardaki kriterler, Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ile Üniversitelerarası Kurul'ca (ÜAK) birlikte oluşturuldu. Bu kriterlerin oluşturulmasında eğitim fakültelerinin görüşleri de dikkate alındı.

Kriterlere göre, ilgili üniversitede Eğitim Fakültesinin veya Eğitim Bilimleri Bölümünün bulunması ve bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi olması şartı aranacak.

Formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (4 yarıyıla) yayılarak verilecek.

Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 olacak ve öğrencilerin en fazla alttan başarısız 2 dersi olacak.

''Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans'' eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak. Daha önce izin verilenlere ise öğrenci alınmayacak.

2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin diploma notunun da 4 üzerinden en az 2.5 olması şartı aranacak. Mezunların formasyon eğitimi süresi ise 2 yarıyıl olacak.

Karara göre, açılması talep edilen pedagojik formasyon eğitimi talepleri için her seferinde Yükseköğretim Kurulu'ndan izin alınacak.

AA

tag Formasyon eğitimine yeni düzenleme

24.1.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box nilay :Bu yeni duzenleme su anda 3 sinif olan ogrencileri etkileyecek mi yoksa bizler alesle mi alacagiz

box sibel şentürk :ortalaması 2.5 in altında olanlar ne olacak.bunada bi çözüm bulunnnn.... lütfen... aless ,kpsss. mülakat derken yıllardr formasyon alamdmmm.bi ögretmen olamadımm sürünüyoruzz.

box ferit :her defasında yeni bir sistem getiriliyor.ve getirilen her sistemde bir çok insanı mağdur ediyor.insanları mağdur etmeyecek bir sistem geliştiremeyecek kadar aciz mi ülkemiz.şimdi de 2.5 ortalaması çıkardılar.ya daha önce mezun olup 2.5 altında ortalamaya sahip olanlar ne yapsın.ortalaması 2.00 olanlar bile bu ülkede formasyon aldı.onlar aldı da bundan sonrakiler alamayacak.bu haksızlık değil mi.

box Tayfun :Herhangi bir fakülteden mezun olan bir öğrenci başvurabilecekmi?

box ibrahim :merhaba arkadaşlar ben güzel sanatlar fak. seramik böl. mezunuyum ve not ortalamamda 2.00 ayrıca formasyonumda yok. ama bizleri ortaögretimde teknoloji tasarım dersine atadıklarını duymuştum. lütfen bilgisi olan bana yazsın. not ortalamam2.00 oldugu için formasyon alamıycam bunu anladım peki daha önce formasyonsuzları kpss puanına göre atayıp hizmet içi egitimi olarak formasyon verildigini duymuştum bu dogrumu yani benim durumum bu ögretmen olamayacakmıyım ben? bilgisi olan varsa lütfen bi şeyler yazsın daraldım bunaldım artık her gün yeni bi sistem her gün yeni madurlar...

box esra ceniklioglu :arkadaşlar ben celal bayar üni. fizik mezunuyum. ortalamam 62,11. hesaplamama göre 4 üzerinden 2,48 oluyor. acaba formasyon alabilirmiyim? bilgisi olan varsa cevap yazsın lütfen. kafayı yerim heralde. kime sorsam ne yapsam bilemiyorum. 5 yıldır alamadım şu formasyonu.

box arzuuuuuu :arkadaşlar üzgünüm ama yukarıda söylendigi gibi 2.5 altındaysa ortalamanız alamazsınız formasyon bu ülke böyle magdur etmeyi seviyor seramikten mezun arkadsım o senın dedigin teknoloji tasarım derslerını bi yıllıgına yapmişlardı o istisna yani boşa ona ümit etme kendini üzme aslında bu ülkeye nedesem boş canları istediginde herkesi ögretmen alıyorlar sonrada kriter getiriyorlar saçmalık

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Güncel Eğitim Haberleri