Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrencilerin sınav puanlarına inceleme eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrencilerin sınav puanlarına inceleme

nc.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, il milli eğitim müdürlüklerine, Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 20 ve daha fazla fark olanların belirlenerek bunun nedenlerinin incelenmesi, sorumlu öğretmen ve yöneticiler hakkında işlem yapılması talimatı verdi.

Çubukçu, il milli eğitim müdürlüklerine "SBS Sonuçlarının Değerlendirilmesi" konulu bir genelge gönderdi.

Genelgede, OKS'nin 2008'de son kez yapıldığını ve aynı yıl Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi'nin uygulamaya konulduğunu anımsatan Çubukçu, Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin en önemli unsuru olan SBS'nin ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıflarında sadece o sınıf düzeyindeki öğretim programlarında yer alan kazanımların dikkate alındığı, öğrencinin kişisel başarısını ölçen objektif bir ölçme aracı olduğunu belirtti. YBP'nin ise öğrencilerin öğretim yılı boyunca tüm derslerde göstermiş oldukları performansa dayalı değerlendirmelerin sonucu olarak ortaya çıktığını ifade eden Çubukçu, her iki boyutta da değerlendirmelerin öğretim programlarındaki kazanımlarla ilişkili olarak belirlendiğini anlattı.

Bu sistemin öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesinde çok boyutlu ve sürece dayalı bir sıralama sağlamasının yanında öğrenci, öğretmen ve okul başarılarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için de önemli bir bilgi kaynağı oluşturduğunu belirten Çubukçu, diğer taraftan da e-Okul sistemiyle öğrenci ve okul bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplandığını, bunun da araştırma-geliştirme çalışmaları için imkan sağladığını anlattı.

SBS sonuçları ile e-Okul imkanlarının uygun şekilde, değerlendirilmesinin öğrenci ve okul başarılarının artırılmasında önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Çubukçu, bakanlıkta bu yönde araştırma ve değerlendirme çalışmalarının sürdüğünü, değerlendirme sonuçlarının ilgili konuların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla kullanıldığını dile getirdi.

-"KABUL EDİLEMEZ DURUMA GELDİ"-

Söz konusu verilerin öğrenci ve okul bazında değerlendirmesinin yapılarak öğrenci başarısının artırılmasına yönelik önlemler alınmasının "önemli ve gerekli" olduğunu vurgulayan Çubukçu, şunları kaydetti: "Bu sebeple 7 ve 8. sınıflarda görev yapan öğretmenlerimizin sınıflarında bulunan öğrencilerin e-Okul bilgileri ve SBP sonuçlarına göre incelemeler yaparak, veli ile iş birliği suretiyle öğrencinin zayıf yönlerini belirleyerek noksanlıklarının giderilmesi ve başarının artırılması için çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Bunun için okul içinde veya aynı eğitim bölgesinde bulunan okullarda zümre öğretmenlerinin, öğrencilerin başarısına katkı sağlayacak çalışmaları işbirliği içinde yürütmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, son zamanlarda çeşitli platformlarda dile getirilen, bazı okullarda YBP'lerin gerçeğe aykırı olarak yükseltildiği iddiaları öğretmenlik mesleğinin onuru ve okullarımızın itibarı açısından kabul edilemez bir duruma gelmiştir. Söz konusu iddialar Bakanlığımız tarafından incelenmektedir." Konuya ilişkin geçen yıl da bir genelge yayımlandığını belirten Çubukçu, bu genelgede de il milli eğitim müdürlüklerinde komisyonlar kurularak öğrencilerin YBP ve SBS puanı arasında 30 ve daha fazla fark görülen öğrencilerin durumlarının incelenmesinin, haksız bir uygulama söz konusu ise mevzuat çerçevesinde gerekli işlemin yapılmasının istendiğini anımsattı.

Nimet Çubukçu, "Bu yıl da aynı çalışmaların yapılarak, sınava katılan öğrencilerden YBP ve SBS puanları arasında 100 puanlık sisteme göre 20 ve daha fazla fark olanların belirlenmesi, bu farkın nedenleri ile ilgili inceleme yapılması, haksız bir uygulama varsa sebep olan öğretmen ve yöneticiler hakkında gerekli işlemin yapılması, sonuçtan ilgili genel müdürlüklere bilgi verilmesini" istedi.

milliyet.com.tr

tag Öğrencilerin sınav puanlarına inceleme

14.12.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box İsmail Aydın :Eskiden öğrenciler yüksek not aldıkları zaman seviniyorduk.Şimdi ise acaba SBS de düşük puan alırlarsa diye korkar olduk.

box yasar calısır :YBS puanında ogrencı beden egıtımı, müzik, teknoloji ve tasarım,resim, din kültürü derslerinin de puanı etkiliyor. malum edersiniz ki bu dersler genelde 4-5tir. bu dersler sbs de olmadıgına gore bu YBP puanını yuksek tutacaktır. Ayrıca bir sürü brans ogretmenı acıgı var ve bu acıgı kapatmak ıcın brans dısı derslere gıren var. bunlar da ister istemez yuksek not verıyorlar. bu da ortalamayı yukseltıyor. ana derslerdeki(Türkçe Matem.vs.) ders ogretmenlerının sucu ne? Hem öğrenci basarısını sadece derslerle değerlendirmemek gerektiğini savunan MEB, şimdi 20 puandan fazla fark olursa inceleme baslatmaya kalkıyor. Sınıfta bırakmak yok. o ogrencıyı sınıfı gecırmek ıcın mecburen gececek not verıyoruz. sonra o dusuk puan alınca bızlere hesap mı sorulacak. Çok sacma bir uygulama

box Gitar :Artık ne yapıcaklarsa yapsınlarda şu tartışmalardan kurtulalım

box kınacı :Daha da olmadı. Bu işin faturasını öğretmene ve öğrenciye keselim.YBP bir öğrencinin bir yıllık uzun maratonda aldığı netice.,SBS ise 2 saatte zorla ölçülen bir puan türü.kazara o gün çocuk gününde değilse vah öğretmenin de öğrencinin de emeklerine. İsterseniz siz yine suçu hem öğretmene hem de öğrenciye atın.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Güncel Eğitim Haberleri