Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Katsayı sorununa karşı iki aşamalı plan eğitim haberi

eğitim haberleriKatsayı sorununa karşı iki aşamalı plan

ookul.jpg Danıştay'ın ‘katsayı uygulamasında yürütmeyi durdurma' kararı ve ÖSYM'nin 20 Aralık'a kadar hukuki sürecin sonuçlandırılma uyarısı üzerine ‘sınavlar ertelenebilir mi' tartışması yaşandı ancak YÖK'ten alınan bilgilere göre, böyle bir risk yok ve önceden hazırlanan alternatif planın devreye sokulmasıyla öğrenciler bu yıl da mağdur olmadan sınava girebilecek. Alternatif olarak, Hükümetin 45 madde değişikliği hazır bekletiliyor.

MASADA İKİ SEÇENEK VAR

YÖK'ün yapacağı yeni bir düzenlemeyle, katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıracağı ve katsayıyı fiilen devre dışı bırakmaya hazırlandığı öğrenildi. Hukukçular, bu noktada yapılması gereken iki yol olduğu görüşünde: Önce YÖK, katsayı oranlarıyla ilgili bir daraltma planını yürürlüğe koyacak, buna da engel çıkarılırsa TBMM YÖK Kanunu'nun 45'inci maddesini değiştirecek veya kaldıracak .

MAĞDUR OLMAYACAKLAR

Danıştay kararının ardından, YÖK'ün bu yılda katsayısız sınav uygulaması için düzenleme yapma fikrinin ağır bastığı öğrenildi. Üniversiteye giriş kılavuzları için son tarih olan 20 Aralık'tan önce mevcut yasal boşluğu doldurmak zorunda olan ve 1 Aralık'a kadar Danıştay'a itiraz etme süresi bulunan YÖK'ün, mahkeme yürütmesini durdurduğu katsayı uygulamasını kaldıran düzenlemeyi tamamen iptal etse dahi katsayı uygulmasını fiilen devre dışı bırakmaya hazıranıyor.

Puan ayarlamaları hazırlanıyor

Pek çok öğrencinin katsayı engelinin kaldırılmasıyla birlikte dershaneler gitmeye başladıklarının ve hayatlarını üniversiteye girme umuduyla şekillendirmeye başladıklarını belirten YÖK Genel Kurul üyeleri, "Bu kadar öğrencimiz mağdur durumdayken, elbette ki bizde en kısa zamanda bu konuya çözüm olacak bir öneri oluşturmak için çalışacağız. Şuan bu konu birincil aciliyetimiz"dedi. Genel Kurul'dan yapılan açıklamaya göre, bu konuyla ilgili mevcut katsayı aralığının daraltılması ilk anda akla gelen ve mümkün olabilecek en etkili çözüm. Kendi alanlarını seçen öğrenciler ile alan dışı tercih yapan öğrenciler arasındaki katsayı farkı yok denecek kadar az bir orana getirilecek. Şuan yüzde 3 ile yüzde 8 olan bu fark, YÖK'ün alacağı kararla çok daha aşağıya çekilerek, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı iptal olmuş olacak. Buna ek olarak hazır tutulan bir planda Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı'nın sınavdaki etkisinin azaltılması. Bu etki azaltılarak da öğrenciler arasındaki eşitsiz durum ortadan kaldırılabilmiş olacak.

Sınav takvimi değişmeyecek

Öğrencileri katsayı mağduriyetinden kurtaracak önerileri bayramdan sonra ilk uygun zamanda görüşeceklerini belirten YÖK Genel Kurul üyeleri, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin hedeflerinden vazgeçmeyerek, çalışmalarını sürdürmelerini önerdi. Bu işi olabildiğince ivedilikle sonuca ulaştıracaklarını belirten YÖK üyeleri, üniversiteye giriş sınavlarının tarihinin değişmeyeceğini, 20 Aralık'a kadar gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirttiler.

Star

tag Katsayı sorununa karşı iki aşamalı plan

28.11.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box fikir tevfik idare :Danıştayın bu kararını bu memleketin çocuklarına yapılmış en büyük kötülük olarak görüyorum.Bu alınan kararı bir vatandaş olarak bir meslek okulu çıkışlı biri olarak esefle karşılıyorum.Danıştayı bu memleketin çocuklarıyla değil pkk ile uğraşmaya davet ediyorum.

box ahmet ateş :ben eml de öğrenciyim objektif olarak bir gözlemimi aktarıyorum. katsayı eşitlemesi imam hatipler için yapılmıştır. her yıl okulumuzdan 5 ila 6 öğrencimiz ek puan alarak bölümünde 4 yıllık okula gidiyordu. yök ün yeni düzen katsayı eşitlenmiş halinde bu yıl okul kazanan öğrenci kazanamıyor görünüyor. ayrıca bu sene m.e.b seçmeli ders tablolarında imam hatiplere 4 yıl boyunca 32 saat lik hak var iken endüstri meslek liselerinde 4 yıl boyunca 17 saat .eşitlik oldu mu şimdi. ayrıca milli eğitim bakanlığı seçmeli ders tablosunda toplamı 32 saat olan seçmeli dersler yıllara saatleri ve sınıflarına dağıtılmış olarak yer alırken endüstri meslek liselerinin 17 saatlik zaten az olan dersleri birde hiç dağıtılmamış.yani imam hatiplere yol gösterilmiş endüstri meslek liselerine ise siz ne yaparsanız yapın denmiş oldu mu şimdi eşitlik?

box sibel :ben meslek lısesı oğrencisiyim ve danıştayın bu kararı bızı hayal kırıklığına ugratdı.bız bu sene butun staj paralarımızı dershanelere yatırdık. şimdi ise bıze gelıp durdu katsayı falan dıyemezler.bu ülkeye iyi bır bırey olmaya çalışıyoruz bız ama başımızdakı devlet boyle olunca bız daha çok avrupaya okumaya gıderız ve orda kalarak onların kalkınmasına yardımcı oluruz...

box namık :danıştay ya siyasi yada ekonomik çıkarları vardir benbir öğrenci olarak danıştay kendi çıkarlarını gözetiyor

box özge.......... :ben meslek lisesinde okuyorum..açıkçası sıkıldım tam kendimizi bişeye ayralıyoruz ertesi gün bi değişiklik hedeflerim doğrultusunda ilrleyemiyorum..ne yapılıyosa bi an önce karar verilsin bizde kendimizi ona göre ayarlayalım...meslek lisesi olduk diye baştan şansızlık olduğunu düşünmeye başladım

box furkan :türkiyenin dışa bağımlılıktan kurtaracak genç nesillere ihtiyacı var

box elif :türkiyenin gerçeği ben süper lise mezunuyum alan dışı tercih yapmak istiyorum.hala meslek miş imamlar üniversiteye girmesin muhabbeti yapılıyo bu türkiyenin bütün gençlerinin sorunu.sadece meslek ve imam hatipliler değil.başarılı olan istediği bölüme başarılı olduğu bölüme gitsin neyden korkuyorlar!sınava 4 ay kalmış hala katsayı tartışılıyo.bu psikolojiyle nasıl sınava gircez zaten.allah sonumuzu hayır etsin başka bişey demiyorum.saygılar...

box tuba :ben de meslek lisesi öğrencisiyim bu yapıla değişiklilkler beni artık okuldan soğuttu. pes doğrusu denilcek sekilde bu uyglamalar yeter artık ! bi son verin . avrupaya gidip avrupada okumaya mı karar verelim onların kakınmasına mı yardımcı olalm bunu mu istiyorlar acıkca solesinler. bıktırdılar artık . yeetkililer inşallah okurlar esitlik istiyorlar madem esitliği tam sağlasınlar . beni daha dorusu bizi okuldan soğuttular . tartısmalra bolmelere sebeb oluyolar baska bişi değil . katsayıyı düsürerk ne elde ettiler acaba? soruyorummm ne ??? içimizi dökebiliceğiz yetkili biri olsa daha neler solerim neler . !! allah yardımcımız olsunn

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı! Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı!

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Güncel Eğitim Haberleri