Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Memurları isyan ettiren 10 lira eğitim haberi

eğitim haberleriMemurları isyan ettiren 10 lira

tl.jpg Memurlara her ay ödenen 10 liralık toplu sözleşme primi, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği düzenleme nedeniyle bu ay itibarıyla kesildi. Vatan'ın haberine göre; "2010'daki komik zammın 10 lirası da böyle gidecek. Bizi 10 liranın bile peşinden koşar hale getirenler utansın" diyen memur, Maliye Bakanı Şimşek'ten çözüm istedi

Sendikalı memurların maaşlarından kesilecek 10 liralık toplu sözleşme priminde top Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'te. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği düzenleme nedeniyle, sendikalı memurlara 2006'dan bu yana her ay ödenen 10 liralık toplu sözleşme primi bu ay itibariyle kesildi. Söz konusu primin ödenmeyecek olması nedeniyle, 2010 yılında memur maaşlarına en fazla 25 - 45 lira tutarında yansıyacak olan zam tutarının 10 lirası da şimdiden gitmiş oldu. Gelişme nedeniyle morali bozulan memur sendikaları, duruma bir çözüm bulabilmek için geçtiğimiz hafta boyunca Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüşmeye çalışıyordu.

Belediyede yakaladılar!

Bakan Şimşek'in yoğun programı nedeniyle görüşme bir türlü ayarlanamayınca, Memur-Sen çareyi bakanı gittiği yerlerde yakalamakta buldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önceki gün öğle namazının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in makamında olacağını öğrenen Memur-Sen heyeti görüşme için Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne geldi. Bakan Şimşek de Memur Sen heyetini geri çeviremedi. Görüşmede Bakan Şimşek, Memur-Sen yönetimine sorunla ilgileneceğini belirterek, "Bir yolu varsa çözeriz" sözünü verdi. Şimşek, bayram ertesi bürokratlarla birlikte Memur Sen heyetiyle çözüm için yeniden görüşmek için randevulaştı.

Görüşmede Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu Bakan Şimşek'e "dünyanın hiç bir yerinde sendikalı çalışanın, sendikasızdan daha az ücret almadığını" söyled, Anayasa Mahkemesi kararının yarattığı sonuçlardan şikayet etti ve "Ne yazık ki memur bu 10 liraya bile muhtaçtır" dedi. Bakan Şimşek de heyete, "Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 'Toplu Görüşme Primi' konusunda ilgili bürokratların incelemesinin ardından bir düzenlemenin gündeme gelebileceğini" söyledi.

Hükümet, sendikalı memurlara, 2006'dan bu yana toplu görüşme primi adı altında ödeme yapıyor. Ancak Anayasa Mahkemesi, sendikalı memurlara ek ödeme yapılmasının, sendikaların bağımsızlığı ilkesine aykırı olduğuna karar verdi. Maliye Bakanlığı, maddenin iptalinin ardından 10 liralık toplu görüşme priminin Kasım ayında ödenmemesini istedi. Bakanlık, ikinci bir yazıyla ödeme yapılmışsa tutarın Aralık maaşından mahsup edilmesi talimatını da vermişti.

tag Memurları isyan ettiren 10 lira

22.11.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Güncel Eğitim Haberleri