Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okullarda Domuz Gribine Karşı Önlemler eğitim haberi

eğitim haberleriOkullarda Domuz Gribine Karşı Önlemler

asi.jpg Domuz Gribine Karşı Sağlık Bakanlığı, Okullarda Alınabilecek Önlemler Çerçevesinde Önerilerde Bulundu.
Domuz gribine karşı dezenfekte çalışmaları yapılması amacıyla okullarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birleştirilerek uzatılan tatil yarın sona ererken, Sağlık Bakanlığı, okullarda alınabilecek önlemler çerçevesinde sınıfların, öğretmen odalarının ve diğer odaların hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırılmasını önerdi.
Sağlık Bakanlığı, öğretmenlere Domuz Gribi ve korunma yöntemleri konusunda eğitim verecek ''okul eğitimcileri''ne yönelik bir sunum hazırladı.

Griple ilgili genel bilgilerin yer aldığı sunumda, hastalığın belirtileri, bulaşma yolları ve önlemler konusunda açıklamalar bulunuyor.

Sunumda, günlük yaşamda sık dokunulan, canlı grip virüslerinin bulunabileceği kapı kolları, bilgisayar klavyesi, cep telefonu, kablolu telefon ahizeleri, uzaktan kumandalar, sandalye, masa, sıra, kalem, kitap ve defter gibi yüzeylerden bulaşabilen Domuz Gribine karşı alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

''-Okulda bulunduğunuz ortamı, sınıflarınızı, öğretmen odalarını ve diğer odaları hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırın.

-Tokalaşma sonrasında, ellerinizin bütün yüzeylerini ve parmak aralarını su ve sabun ile iyice köpürterek yıkayın. Yıkama süresi en az 20?30 saniye olmalıdır.

-Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulayıp, musluğu bu havlu ile kapatın. Havluyu çöp kutusuna atın.

-Su bulamadığınız durumlarda alkol bazlı el dezenfektanlarını da el temizliği için kullanabilirsiniz.

-Alışveriş merkezleri, tiyatro, sinema, spor salonu gibi kapalı alanlar ve çok kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının.

-Tokalaşma ve kucaklaşma gibi yakın temasa bir süre ara verin.

-Hasta kişilere çok gerekmedikçe ziyarette bulunmayın.

-Ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.

-Domuz gribine yakalandığınızı düşünüyorsanız evinizden dışarı çıkmayın, beslenmenize dikkat edin, bol sıvı tüketin. Doktor tarafından önerilmemiş ilaç kullanmayın.

-Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda; ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ya da mendil bulamadığınızda giysinizin kolu ile kapatın. Kağıt mendili bir kez kullanın ve ellerinizi yıkayın.

-Hijyen kurallarına ek olarak, hasta olmayanlara hastalığınızı bulaştırmamak için maske kullanın. Dışarı çıkmanız çok gerekliyse yine maske kullanın.

-HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALI-

Sağlık Bakanlığı, ''5 günden fazla süren, 38 derece ve üstü ateş, koyu, iltihaplı balgam, zor nefes alma veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, ishal ve kusma'' gibi durumlarda bir hekime başvurulmasının faydalı olacağını bildirdi.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı yetişkin ve çocuklara yönelik benzer korunma önlemlerine yer verilen afiş, broşür ve filmler de hazırladı.

Gripten korunmada alınabilecek kişisel önlemlere dikkat çekilen afişlerde, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmaması, çocuklara ateş düşürücü olarak kesinlikle aspirin verilmemesi uyarısında bulunuldu.

AA

tag Okullarda Domuz Gribine Karşı Önlemler

1.11.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box =nnn= :bence okullar aralık ayına kadar tatil edilsin eğlencesine değil gerçekten .sağlığımız daha önemli bence ders çalışmayı bırakmayız.şuan hiç kimse bunun bilincinde değil

box meraklı :aşının yan etkileri kesinleştimi

box gülcan :okullarda gereken titizlik gösterilmiyor.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları

Güncel Eğitim Haberleri