Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Hakim babadan ÖSS davası eğitim haberi

eğitim haberleriHakim babadan ÖSS davası

danistay.jpg İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Erhan Atlı, lise son sınıfta okuyan kızı için, yeni sistemin 2010 yılındaki üniversite sınavında uygulanmaması istemiyle Danıştaya başvurdu. Hakim, dava dilekçesinde, tek katsayı uygulamasının Matematik-Fen grubu öğrencilerine bariz şekilde avantaj sağladığını öne sürdü.

Hakim Erhan Atlı, Danıştaya sunulmak üzere İdare Mahkemesi Başkanlığına verdiği dava dilekçesinde, YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararıyla, kendi alanından bölüm seçen öğrenciler ile alan dışı tercih yapan öğrenciler arasında uygulanan katsayı farkının kaldırıldığını belirtti.

Kendisi gibi hukukçu olmak isteyen kızı Bornova Anadolu Lisesi öğrencisi Banu Atlı'nın, Türkçe, matematik, tarih, coğrafya ağırlıklı eğitim gördüğünü ve Türkçe-Matematik bölümünü seçtiğini belirten Atlı, dava dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

''Kızım, Türkçe-Matematik bölümünü seçtiği 2007-2008 yılındaki kurallara göre alan seçmiş ve geleceğine yön vermiştir. Bu yıl sınava katılacaktır. Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği kurallar ile başladığı yarışın son bölümünde kural değişikliğiyle karşılaşmıştır. Yeni kurallar kızımın durumunda olan öğrenciler yönünden değil, bir yıl sonra üniversite sınavına girecek, yani 2010-2011 yılında sınava girecek öğrenciler yönünden uygulanması gerekir.''

Getirilen yeni sistemle pek çok sayısal öğrencisinin tercihlerini fen grubundan hukuk, siyasal gibi okullara yönelttiğini kaydeden Erhan Atlı, ''Bu durum dershanelerdeki bölüm ayrışmalarından da açıkça bellidir. Yeni sistem çok bariz şekilde sayısal eğitimi alan, 2009-2010 eğitim yılında üniversite sınavına girecek öğrenciler açısından avantaj sağlamıştır. Kamu kurum ve kuruluşları yaptıkları işlemlerde, hukuk devleti, eşitlik, güvenilirlik ilkelerini zedelememelidir'' dedi.

Daha önce konulan kurallara göre hazırlık yapan öğrenciler yönünden son anda yapılan kural değişikliğiyle, bir kısım öğrencilerin daha avantajlı duruma getirilmesinin ''hukuka uygunluk'' prensibi ile de bağdaşmadığını savunan Atlı, eskisi gibi kendi alanını tercih eden öğrenciler için 0.8, alan dışı tercihler için de 0.3'lük katsayı uygulamasının bu yıl da sürmesini talep etti

tag Hakim babadan ÖSS davası

21.10.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (6 yorum yazılmış)

box safak :Yanlış hesep Bağdat'tan döner demişler.....

box yasemin :kesinlikle haklı olarak açılmış bir dava.2 veya 3 yıl öncesinden bölümünü seçip hayatını ona göre biçimlendirmeyi amaçlayanlara vurulan sektedir bu.sayısal alandakilerin sözel sorulara cevap verebilme olasılığı yüksektir.bu da eşitağırlık ve sözelcilere haksızlık olmakta.

box fatoş :benim kızım da hakim beyin kızıyla aynı durumda sayısalöğrencileri hukuk istiyor dersane sıralamasında 1. olan kızım onlarla yarıştığından bu sene 30.sırada yazık değil miTM,Yİ SEÇEN öğrenccilere bu haksızlığı girerin bari seneye uyğulayın

box berk :bnce bu sıstem cok gereksız

box fethi :bu uygulama sonrası daha kalifiye mezun mu vereceğinizi düşünüyorsunuz yoksa imam mı yetiştireceksiniz

box melek :tmciler lise boyunca sayısal dersleri sınırlı olarak görmelerine rağmen çoğu okulda sayısalcılar bütün sözel dersleri tmcilerle aynı ders saatinde görüyorlar.ve 4 sene boyunca aldıkları bu eğitimle tmcilerle yarışabilecek düzeydeler bu sınavlara girmekte en doğal hakları.ayrıca haksızlık olmamasını istiyosanız bu sene açıklanan bu sistemin 3 sene sonra uygulamaya konması gerekir ki öğrenciler ona göre seçimini yapsın.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri