Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okulların belediyelerce yönetilmesi gerekir eğitim haberi

eğitim haberleriOkulların belediyelerce yönetilmesi gerekir

okul.jpg Türkiye'de eğitimin sorunları masaya yatırıldı. Bölgesel farklılıkların önemine dikkat çeken uzmanlar eğitim sisteminin Avrupa ve ABD'deki gibi belediyelerce yönetilmesi konusunda hemfikir

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nde önceki gün gerçekleşen ‘Türkiye'de ve ABD'de Eğitim Uygulamalarında Yakın Zaman Gelişmeleri' adlı konferansta bir araya gelen yerli ve yabancı eğitimciler, yönetimde ABD modeline dikkat çekti. Tıpkı Türkiye gibi bölgesel anlamda kendine has özellikleri olan ABD'de eğitim belediyeler ya da vilayetlerce yönetiliyor. Eğitimciler bölgeyi çok iyi tanıyan vali ve fedarasyonlarca atanıyor. Sorunlar da bölgesel şartlara uygun, konuya hakim kişilerce çözülmüş oluyor.

VİLAYET MÜDÜRÜ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Halil Rahman Acar, "Bu yöntem gerek ABD'de gerek Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde senelerdir uygulanıyor. Merkezde bir eğitim bakanı bir de belediyelerin eğitim müdürleri var"dedi.

YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Acar sözlerine şöyle devam etti: Tüm yetkiler vilayetlerdeki müdürlere ait. Herhangi bir sorun karşısında anında ve nokta atışlı çözümler üretiliyor. Sistemin ülkemizde de uygulamaya geçmesi için yasal düzenleme gerek" dedi. Amerikan Araştırma Enstitüleri Başkan Yardımcısı Dr. Laura Salganik ise hızlı çözüme dayalı yöntemin eğitimin başarı çıtasının yükseleceğini savundu. Dr. Laura Salganik, "Eğitim sistemimizi belediyelerin kontrolüne bırakmamız sayesinde eğitim alan kişilere lokal anlamda yakın kurumlar tarafından kolaylıkla müdahale edilebiliyor. Bu sayede eğitim sistemimizin daha başarılı bir biçimde işlemesi sağlanıyor" açıklamasını yaptı.

‘Kırsalın ihtiyaçları farklı'

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden de eğitim sistemimizin yönetiminin bakanlık değil, vilayetler yönetiminde yapılmasının büyük fayda sağlayacağı görüşünde. Erden, "Ülkemizde il ihtiyaçları ile kırsal kesimin ihtiyaçları her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da farklılık göstermekte. Bu farklılık kılık kıyafetten malzeme ihtiyacına, öğretmen sayısına kadar her alanda yaşanıyor. Eğer vilayetlere özerk bir eğitim yönetim yetkisi verilirse bu farklılıklara uygun uygulamalar yapılıp çözümler üretilir. Özellikle öğretmen ve idareci atamaları vilayetler tarafından yapılırsa, çok daha yerinde atamalar yapılır" diye konuştu.

Star

tag Okulların belediyelerce yönetilmesi gerekir

10.10.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kansere en çok neden olan 5 gıda Kansere en çok neden olan 5 gıda

Aşırı temizlik de hasta ediyor Aşırı temizlik de hasta ediyor

İşyerinde başarı için öneriler İşyerinde başarı için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri