Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama eğitim haberi

eğitim haberleriMilli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, şartları uygun olan özel ilköğretim okullarının, haftada 10 ders saati geçmemek ve not ile değerlendirmemek koşuluyla etüt çalışması yapabileceklerini bildirdi.

Danıştay, okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilemeyeceği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığının usta öğretici alımıyla ilgili yayımladığı genelge ve eklerinin yürütmesini durdurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı, bunun üzerine kadrosuz usta öğretici alımı başvurusunu iptal ederek, okul öncesi alanında sözleşmeli öğretmen atamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlüklerine ''Usta öğreticiler ve etüt çalışmaları'' konulu yazı gönderdi.
Yazıda, kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının, özel ana okulları ve özel ilköğretim okullarının ana sınıfında görevlendirilmesi ve özel ilköğretim okullarında yapılan etüt çalışmaları konusunda açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki, ''uzman ve usta öğreticiler'' başlıklı 47. maddeye değinilen yazıda, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki ''Kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları, özel okul öncesi eğitim ve özel öğretim kurumlarında usta öğretici olarak görevlendirilebilir'' hükmüne yer verildi.

Ayrıca, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel ilköğretim okullarında, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının kararı gereğince ''İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi''ne ilave olarak isteyen ve şartları uygun olanların haftada 10 ders saatini geçmemek ve not ile değerlendirmemek üzere etüt çalışması yapılmasına devam edileceği bildirildi.

tag Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama

9.10.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İdeal kilo hesaplama formülü İdeal kilo hesaplama formülü

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Güncel Eğitim Haberleri