Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

e-kayıt sistemi rantçıların elinde eğitim haberi

eğitim haberlerie-kayıt sistemi rantçıların elinde

pc.jpg Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim öğrencilerinin ikametlerine en yakın okula yerleştirilmelerini sağlayan " e-kayıt" sistemi, uygulama sırasında oluşan boşluklardan dolayı rantçıların eline düştü.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim öğrencilerinin ikametlerine en yakın okula yerleştirilmelerini sağlayan " e-kayıt" sistemi, belirli okullarda öğrenci yığılmalarının önüne geçmeyi planlamaktadır. Aynı zamanda da okula gönderilmeyen çocukların takip edilmesini amaçlamaktadır.

Fakat uygulama sırasında oluşan boşluklar, sistemin rantçıların eline düşmesine neden oldu.

Rantçı " e-kayıt" sistemi ise şu şekilde işlemekte;
Veli, çocuğunun ikametinin dışındaki bir okulda, eğitim görmesini istediğinde, devreye Emlakçı girer. Elinde bulunan boş daireyi formalite olarak Veli'ye kiralar. Veli bu dairenin su faturasını kendi adına geçirerek Muhtara gider. Muhtarın görevi bu formalite eve ikamet kaydı yapmaktır. Veli Muhtar'dan aldığı formalite ikametgah belgesini Nüfus Müdürlüğüne kaydettirdiği saniye de "e-kayıt" sistemindeki ikamet değişikliği gerçekleşir. Veli, bu işlem için Emlakçıya ve Muhtara yaklaşık 500-TL ödemek zorundadır.

Bu yolla yapılan "e-kayıt" işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir an önce önlem almasını gerektirecek kadar çoktur. Milli Eğitim Bakanlığı "e-kayıt" sistemindeki kısa süreli ikametleri değerlendirmeye alarak sistemdeki boşlukları doldurmaya yönelik çalışmalara başlamalıdır.

tag e-kayıt sistemi rantçıların elinde

22.9.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box ALİ :İsteyen kişi istediği okula ve öğretmene kayıt yaptırmalı gerisi kimseyi ilgilendirmez,sonra yukardaki haber kesinlikle doğru değil çünkü ikametgah değiştikten hemen sonra emniyet müdürlüğü devreye girer 10 gün içinde değişen adresi tehkikat yapar ve evde oturanı bulamassa adresi iptal eder 600 tl de para cezası yazıyorlar,yukardaki haber asılsız MEB in hiç bir önlem almasına gerek yok

box niyazi gündüz :ben çocuğumu istediğim okula değil ,ikamet ettiğim yere yakın okula verdim.fakat isteyen herkes basit bir adres değişikliği ile istedikleri okula kayıt yaptırdılar.madem bir yönetmelik çıkarılıyor,neden sıkı takibi yapılmıyor?sahtekarlık yapanın yaptığı yanında kalıyor,yönetmeliği uyan vatandaş mağdur oluyor!sayın bakanım ve meb yöneticileri size sesleniyorum;sahtekarlık yapanları tespit edip cezalarını keselim,böylece yönetmeliğin bir anlamı olur ve böylece bayağı bir vergi geliri elde eder devletimiz... ya da yönetmelikte bazı düzenlemere gidilerek insanları sahtekarlığa yönlendirmeyelim!!

box Furkan :Arkadaşlar, öğretmenlerim.. size çok acil bir soru danışmam gerek acaba Lise 1 lerin öğrenci kayıtları; e-okul kayıtları ne zaman giriliyor ?

box vvv :kaç kişi sahte adres değişikliği yapıyor bir bilseniz.bazıları halen iyimser veya gerçekleri görmek istemiyor.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Güncel Eğitim Haberleri