Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen adaylarına sevindirici haber eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen adaylarına sevindirici haber

3.jpg Danıştay'ın 'usta öğreticilerin' anaokullarında derse giremeyeceğine yönelik kararının ardından zor durumda kalan Milli Eğitim Bakanlığı'na sevindirici haber Maliye'den geldi.

Milli Eğitim'in başvurusunu değerlendiren Maliye Bakanlığı, okul öncesi eğitim için '10 bin sözleşmeli öğretmenlik kadrosu' verdi.

Bakanlık karardan sonra illerden, atanacak öğretmenlerin okullarının belirlenmesini istedi. Sözleşmeli kadroya 'okulöncesi öğretmenliği bölümü' mezunları başvurabilecek ve 40 yaş sınırı aranacak.

Danıştay'ın usta öğreticilik sistemini kaldıran kararı üzerine bakanlık, 31 Ağustos ile 11 Eylül tarihleri arasında 17 bin usta öğreticilik için alınan başvuruları iptal etmişti. Milli Eğitim, Maliye'den 17 bin kadro talebinde bulunmuştu.

İki bakanlığın bürokratlarının yürüttüğü çalışma sonrasında bütçe imkanları gerekçe gösterilerek 10 bin kadroya vize çıktı. Bakanlığın bir-iki gün içinde başvuruları almaya başlaması bekleniyor. Atamaların ise başvuruların tamamlandığı günün ertesinde yapılacağı ifade ediliyor.

Sözleşmeli kadroya sadece 'okulöncesi öğretmenliği bölümü' mezunları başvurabilecek ve 40 yaş sınırı aranacak. Bu durumda okulöncesi öğretmenliği mezunu olup da 8-10 yıldır usta öğreticilik yapanlar 40 yaşını geçtiği için başvuru imkanından mahrum kalacak.

Önümüzdeki yıl 32 ilde zorunlu okul öncesi eğitim uygulamasına geçileceği için bu alanda ciddi bir öğretmen açığı bulunuyor. 10 bin sözleşmeli kadro okulöncesine yetmeyeceği için anaokullarına 'ücretli okulöncesi öğretmeni' görevlendirilecek.

Ücretli öğretmenler, usta öğreticilerin bazı imkanlarından yararlanamayacak ve daha az ücret alacak. 14 Eylül'de yapılan 15 bin 800 öğretmen atamasında da en fazla kontenjan okulöncesine ayrılmış, 1.319 kadrolu, 3.959 sözleşmeli olmak üzere 5 bin 278 okulöncesi öğretmeni atanmıştı.

Atamada okulöncesinin taban puanı kadroluda 72, sözleşmelide 65,4 olarak gerçekleşmişti. 14 Eylül'deki atamalardan önce okulöncesi branşında bakanlığın 22 bine yakın öğretmen ihtiyacı olduğu, son iki yılın KPSS'sine okulöncesinden başvuran aday sayısının 22 binden fazla olduğu ifade ediliyordu.

Öte yandan diğer branşlardan öğretmenlik bekleyen adaylar, alınan kadronun sadece bir branş için kullanılacak olmasını 'haksızlık' olarak değerlendirdi. 14 Eylül'deki atamada da okulöncesine 5-6 kat fazla kontenjan kullanıldığını hatırlatan öğretmen adayları, "Bakanlığın sınıf, matematik, Türkçe ve beden eğitimi öğretmenine ihtiyacı yok mu?" diye sordu.

Samanyoluhaber

tag Öğretmen adaylarına sevindirici haber

18.9.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box ERCAN ER :HAFINIZI BİRAZ YOKLARSAK 1-2 AY ÖNCE KESİNLİKLE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINMAYACAK DENMİŞTİ.AMA ŞİMDİ 10BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIYORLAR.HANGİ BRANŞTAN OLURSA OLSUN ÖNEMLİ DEĞİL.( O DA DANIŞTAY İPTAL ETMESEYDİ İŞTE USTA ÖĞRETİCİLERLE DOLDURACAKLARDI;AMA OYUN BOZULDU)ŞİMDİ BAKANLIĞA ŞUNU SORMAK GEREKİR... ''BU NE PERHİZ;BU NE LAHANA TURŞUSU''

box :yuh yahu bu kadarıda olmaz yaaa üniversiteleri boşuna okuduk bu lise mezunları da bizden fazla maaş alacaksa pes valla. el sanatları öğretmenlerine de ihtiyaç yokmu . madem ihtiyaç yoksa neden kız mesleklerde ve halk eğitim kurslarında ücretli olarak çalışıyoruz..madem kpss de yetersisiz neden ücretli çalışıyoruz.. sebep olanların hepsini Allaha havale ediyorum... inşallah çocukları torunlarını da bizim durumda görürler ...

box sibel fen :küfür ve hakarete gerek yok.onun kibarcasını zaten meb yerine getiriyor.üniversite mezunu olduğum ve bu devletten beklenti içinde olduğum için utanıyorum....oyunu oynayanların tuzu kuru...

box kağan :bir hükümet halkını bu kadar aşağılayabilir. bunlar gelene kadar herşey yolundaydı. geldiler öğretmen açığı 250 binlere fırladı .yazıklar olsun sistemi programı olmayan hükümete yazıklar olsun gel geç yapan hükümete...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Güncel Eğitim Haberleri