Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kitap yerine CD verilsin eğitim haberi

eğitim haberleriKitap yerine CD verilsin

pc.jpg Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin ağır çanta taşımak zorunda bırakılmaması, bunun yerine internet ve bilgilerin yüklendiği CD'lerden yararlanılması gerektiği önerisi yapıldı.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğanay, yaptığı açıklamada, günümüz eğitim anlayışında, öğrencilere bilgi yükleme yerine, daha az sayıda bilgiyi derinlemesine araştırıp inceleyerek, bilgiyi işleme yöntem ve becerilerinin kazanılmasının ön plana çıktığını vurguladı.

Doğanay, kitapların bir bilgi kaynağı olmanın ötesinde, bilgiyi kavrama ve işleme stratejilerinin yer aldığı bir kılavuz olması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Ders kitaplarına dayalı bir bilgi yükleme anlayışı çağdaş bir anlayış değil. Artık günümüzde bilginin depolanma ve yayılması konusunda teknolojiler hızla gelişmekte ve yeni bilgilere internet ağında bile anında ulaşılabilmektedir. Bilgiler kitap yerine CD'lere de yüklenerek öğrencilere verilebilir."

Ders kitaplarının genellikle yeni bilgilerin yer almadığı kaynaklar olduğunu ifade eden Doğanay, şunları dedi:

"Artık günü geçmiş bilgileri kitaplara, kitapları da öğrencilerin sırtına yüklemenin zamanı geçti. Özellikle ilköğretim okullarında, öğrenciler çok ağır çantaları taşımak zorunda kalmaktadırlar. Bir derste birden çok kitabın bulunması bu yükü daha da artırmıştır. Bir ilköğretim öğrencisinin çantası yaklaşık 7 kilogram ağırlığı buluyor. Bu durum öğrencilerin kemik ve kas gelişimi gibi bedensel gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecek düzeyde."

tag Kitap yerine CD verilsin

9.9.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Şaşılık artık tarih oluyor Şaşılık artık tarih oluyor

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri

Güncel Eğitim Haberleri