Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Danıştay, SBS hukuka uygun dedi eğitim haberi

eğitim haberleriDanıştay, SBS hukuka uygun dedi

danistay.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerini dershane merkezli eğitime teşvik ettiği için OKS'yi kaldırarak yerine SBS'yi getirmişti. Çünkü OKS sıralama sınavıyken SBS seviye belirleme sınavı olarak hazırlanmıştı. Fakat Pek çok veli çocuklarını 4. sınıftan itibaren dershanelere yazdırmaya başladı. Ayrıntılar için tıklayınız

Dönemin Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanının İrfan Erdoğan, "Ara sınıflarda sınav yapmaktansa OKS'nin şu haliyle kalması bile daha hayırlı olur" diyerek eleştirdiği sistem hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Milli Eğitim Bakanı ve diğer arkadaşlarımla zaman zaman bunu konuşuyorum. Niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kurslarına giderler? Bunu anlamakta biraz zorlanıyorum, anlıyorum da. Bu sistem nasıl oluşturulmuş? Şimdi bunu kaldırmaya kalktığınız zaman acaba hangi bariyerlerle karşı karşıya kalacaksınız? Bu okullardan mezun olan yavrularımız neden üniversiteye rahat giremesin?

Öyle bir sistem var ki öğrenci okulda öğrendiği bilgiden imtihan edilmiyor, onun dışında farklı bilgiden soru soruluyor. Bu bilgiyi kim veriyor? Üniversiteye hazırlık kursu veriyor. Bunlar kalkacak ama milletçe buna karşı mücadeleyi vermemiz gerekiyor." Şeklinde dershaneler den şikâyetçi olduğunu belirtmişti.

Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü'nün OKS yerine getirilen SBS uygulamasının dershaneye gitme sınıfını 4. sınıfa kadar indirdiği açıklamıştı. SBS ile Dershane sayılarında patlama yaşanmıştı.

Ortaöğretime Geçiş Sisteminin ve bu sistemin dayanağını oluşturan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi ile Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 12.11.2007 gün ve 2007/81 sayılı Genelgesinin iptal edilerek yürürlükten kaldırılması ve çocukların 8. sınıfta yapılacak olan sınav ile eğitim dönemince alacağı puanlara göre ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesine yönelik daha önce uygulanan sınav sisteminin daha adil olduğu, bu uygulama ile veli ve öğrenciler açısından yükümlülüklerin arttırıldığı, fırsat eşitliğine aykırılık yaratıldığı öne sürülerek açılan davada Danıştay;

"Yukarıda yapılan tüm açıklamalar karşısında ilköğretimin 6., 7. ve 8. sınıflarında ders yılı sonunda yapılan seviye belirleme sınavlarının aslında öğrencilerin başarılarını yıllara yayan bir süreçte ölçerek, bu sonuçlara göre liselere yerleştirmek amacıyla yapıldığı açıktır.Bu itibarla, liselere öğrenci kaydının öğrencilerin seviye belirleme sınavlarına girip, buradan aldıktan puanlara göre yapılmasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır." Şeklinde karar vermiştir.

Memurlar.net

tag Danıştay SBS hukuka uygun dedi

24.8.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kanser riskini azaltan önemli gıdalar Kanser riskini azaltan önemli gıdalar

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Güncel Eğitim Haberleri