Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Matemetik'ten çaktık eğitim haberi

eğitim haberleriMatemetik'ten çaktık

ookul.jpg 2008-SBS sonuçları masaya yatırıldı ve ortaya Matematik, fen teknoloji ve yabancı dil derslerinde başarı oranları hiç de iç açıcı değil.

TÖDER Bilim Kurulu 2008-SBS sonuçlarını masaya yatırdı ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı: Matematik, fen teknoloji ve yabancı dil derslerinde başarı oranları hiç de iç açıcı değil. İşte illere göre başarı oranları

MEB 2008 yılından itibaren uygulamaya başladığı SBS ile okulların başarısını ölçmeyi amaçlamıştı. 2008-SBS'de matematik, fen ve teknoloji ve yabancı dil derslerinin sonuçlarına iller bazında bakıldığında ortaya çıkan sonuçlar hiç de iç açıcı değil. İşte şok sonuçlar:
6. sınıf matematik dersinde en başarılı il Eskişehir olurken başarısı sadece %35. Hakkari'nin ise matematik başarısı sadece %14 oldu. 7.sınıflarda da matematik başarısı değişmedi. Burdur %34 ile birinci olurken yine Hakkari yine sonuncu ve başarısı sadece %15. Birinci il ile sonuncu il arasındaki başarı farkı sadece %19 oldu. Sonuçta her 100 öğrencimizin 72'si matematik öğrenemedi.

FEN VE TEKNOLOJİ DE DÜŞÜK
Fen ve teknoloji dersinde de başarı oldukça düşük çıktı. 6.sınıflarda fen ve teknoloji dersinde Eskişehir matematikte olduğu gibi birinci olurken başarı ortalaması sadece %37 oldu. Fen ve teknoloji dersinde Türkiye ortalaması sadece %29. 7. sınıflarda da durum değişmiyor. Başarı ortalaması en yüksek il Burdur sadece %37 oldu. Yani her 100 öğrenciden sadece 29'u fen ve teknoloji dersini öğrenebilmiş.
SBS'de ilk kez sorulan yabancı dil dersinin sonuçlarına bakıldığında, Türkiye ortalaması ;%51 oldu. En başarılı il ise Eskişehir ve başarısı %64, bu ili Çanakkale izliyor. 7. sınıflarda ise %49 oranında olmuştur.

TÖDER SONUÇLARI YORUMLADI
TÖDER Bilim Kurulu SBS sonuçlarının iyi incelenmesi gerektiğini çünkü SBS türü sınavların dünyanın birçok ülkesinde uygulandığını ancak bizden farklı olarak sonuçların okulları geliştirmek ve eğitim sistemini ölçmek amacıyla kullanıldığı belirtti. TÖDER Bilim Kurulu açıklamasında ' sonuçların incelemesi aşağıdaki soruları sormamızı gerektirmiştir. SBS sonuçlarına bakıldığında sorulacak birçok soru olduğunu ifade edildi.

1-Her 100 çocuktan 70'i geçen yıl matematik dersini öğrenemediyse telafi için ne yapıldı?
2- Çocuklar öğrenemediği bir dersten nasıl başarılı olabilirler?
3- Başarısı düşük çıkan bir il için ne tür önlemler alındı?
4- Başarısızlığın sonucunda yapılan çalışmalar nelerdir?
5- Bu yıl SBS sonuçlarında ortaya çıkacak sonuçlar konusunda ne tür çalışmalar planlandı?
Ve en önemli soru SBS başarıyı izlemek için mi yoksa liselere yerleştirme yapmak amacıyla mı yapılıyor?

Şimdi TÖDER MEB'in SBS sonuçlarını diğer ülkelerde olduğu gibi, okulların, öğretmenlerin ve eğitim sisteminin başarısını ölçüp ne tür önlemler alacağını merak ediyor.

tag Matemetik'ten çaktık

10.7.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box İSMET ERTÜRK :TÜRKİYEDE EĞİTİM EKONOMİSİYLE BİRLİKTE GELİŞİYOR.EĞİTİM BİR ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK ÖLÇEĞİDİR.TEK BAŞINA EĞİTİMİ GELİŞTİREMEYİZ.BÜTÜN İLKEYLE BİRLİKTE GELİŞTİREBİLİRİZ.SUÇLU OLAN DA BAŞARILI OLANLAR DA BİZLERİZ...

box erman sever :Gerçek kontrol ve denetimin olmadığı yerde başarı olmaz.İyi öğretmen varsa başarı vardır yoksa iş insafa kalır.Her yerde özel okullar daha başarılı,NEDEN? NEDEN ÖĞRETMENİN BAŞARI YA DA BAŞARISIZLIĞI HİÇ TARTIŞILMIYOR? SADECE ÖĞRENCİ YADA DEVLET Mİ SUÇLU?

box Burhan Yücebaş :Ben bu ülkenin OKUMUŞ BİLGİSİZLERİNDEN KORKUYORUM. HERKES MASKELERİNİ TAKIYOR ROL YAPIYOR.BİR MİLLET YOKOLUYOR...

box Okur YAZAR :Eğitimciler kendi ideolojik fikirlerini öğrencilere aşılamaktan, sendika faaliyetlerini sürdürmekten ve kendiaralarındaki çekememezliklerinden ve de kendileri aralarında organize bir şekilde çalışmamaktan bu sonuç olsa gerek.

box sedat :bu başarısızlığın iki sorumlusu vardır:MEB ile öğrenciler

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Güncel Eğitim Haberleri