Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Memura ‘Sadakavari' Zam eğitim haberi

eğitim haberleriMemura ‘Sadakavari' Zam

gavci.jpg Memur ve sözleşmeli maaşlarına, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere verilen yüzde 4,5 oranında artışı ‘sadaka gibi zam' olarak gördüklerini söyleyen Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Yüzde 4,5'lik zam, aile ve çocuk yardımındaki artışla birlikte memur maaşlarına 50 - 60 TL civarında artış sağlamıştır. Bugüne kadar Hükümet tarafından ekonomik alanda çizilen pembe tabloların sanal olduğu, memura verilen sadaka gibi zam ile ortaya çıkmış bulunmaktadır, dedi.

Hükümetin verdiği yüzde 4,5'lik zammın, halk arasında sadaka gibi görüldüğünü ve komik bulunduğunu söyleyen BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Artık kamu çalışanları hükümetten umudunu kesmiştir. Memurların, hükümetin enflasyon rakamlarının hesaplanması yöntemine yönelik endişeleri artmaktadır. Hükümet, enflasyon sepetindeki yansımaları mal gruplarına göre belirlediğinden, vatandaşın piyasada yaşadığı enflasyon sürekli olarak düşük hesaplanmaktadır. Bu nedenle memurlar, emekliler, dar ve sabit gelirliler reel enflasyon baskısı altında ezilmektedir, dedi.

Memurların yapılan zamdan büyük hoşnutsuzluk duyduklarını ve hükümetten acilen iyileştirme beklediğini vurgulayan Gürkan Avcı, "Giderek eriyen alım gücü ve gerçekçi olmayan maaş artışları nedeniyle sağlıklı beslenemeyen ve gelirlerinin büyük bölümünü sağlık, ısınma, beslenme ve kira gibi zorunlu ve vazgeçilmek giderlerine harcayan kamu çalışanları, Temmuz ayı itibariyle gelir vergisi payının artması nedeniyle kaşıkla verilen zamlarını, kepçeyle vergi adı altında geri ödeyeceklerdir, dedi.

Hükümet`in memura reva gördüğü zammın yaklaşan Ramazan ayının sadakası gibi algılandığını kaydeden BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "Sonuçta dağ fare doğurdu. Memura verilecek zam yüzde 4,5 yani azami 60 TL. Bu tutar hükümetin memura reva gördüğü ramazan sadakası. Kadrolaşmanın, işe son vermenin, baskının, haksız tayin ve terfilerin, sürgünlerin yaşandığı tüm olumsuzluklara bir de sadakavari zam eklendi. Yaşanan küresel kriz ve ekonomik sıkıntılardan kamu görevlileri, geçim sıkıntısı içinde inim inim inlerken, hükümetin matematik oyununa ve hesap cambazlığına dayandırdığı bu uygulamayı terk ederek, memur maaşlarını insanca yaşanabilecek seviyeye çıkarmasını bekliyoruz. Hükümet memur aylıklarını enflasyona endeksli yüzdeli rakamlarla değil, seyyanen zamlarla artırmalıdır, dedi.

2009 yılı boyunca elektriğe, şebeke suyuna, temel gıda maddelerine ve doğal gaza yapılan fahiş oranlardaki zamlar yüzünden kamu çalışanlarının, yüzde 40'dan fazla gelir kaybına uğradıklarını savunarak, memurlara yüzde 4,5'lik zam verilmesini "trajikomik" bulduklarını söyleyen Gürkan Avcı, hükümeti maaş oranlarını açıklarken "gerçek dışı beyanda" bulunmakla da suçladı. Avcı şöyle kaydetti; "Hükümetin basına servis ettiği zamlı maaş oranları hatalı olması yanı sıra Temmuz ayında yüzde 15'den yüzde 20'ye çıkacak olan gelir vergisi nedeniyle maaşlar artmak bir tarafa, düşüş gösterecektir. Öte yandan hükümetin açıkladığı zamlı memur maaşları külliyen gerçekdışı ve saptırılmış rakamla ifade edilmektedir. Hükümet her kamu görevlisini, aile yardımı yanında, 2 çocuk yardımı alan, maaşından devlet tarafından hiç bir zorunlu kesinti yapılmayan ve vergi geliri artışı uygulanmamış maaşlar olarak göstermeye çalışmaktadır. Hükümet bu konuda da matematik oyununa ve hesap cambazlığına başvurmuştur "

tag Memura ‘Sadakavari' Zam

1.7.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box elif :İnanın eşim de çalıştığı için kendimi şanslı hissediyorum. Eşi çalışmayan öğretmen nasıl geçiniyor arkadaşlar anlamıyorum.. sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabilen, sanatsal faaliyetlere katılamayan, gönlünce tatilini yapamayan bir öğretmenden nasıl verim beklensin. Her şeyin başı eğitimse öğretmenlerin sıkıntıları herkesten önce çözümlenmemeli mi???

box ceyhun :neden öğretmenlere bi zam yapılmıyo anlamış değilm .lise mezunu bi hemşire,polis vb.. öğretmenden fazla alıyo.okuyanla okumayan arSINDA bi fark olmalı.bizim hayatımız okumakla geçti öğrtmn olduk çoğu arkadaşlarımda okumadı şimdi hepsinin evleri arabaları var.yazın tatile gidiyolar rahat bi şekilde.öğretmenlerde bu ay nasıl borçlarımı öderim diye düşünüyo.ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK ÇOK BÜYÜK.

box mozgulnar :HÜKÜMET SALT ÇOGUNLUĞU SAĞLAMIŞ.ÖĞRETMENLERE ZAM VERMEZ.BU SENDİKA BAŞKANLARIDA HAVANDA SU DÖVÜYORLAR.YÜZDE 4,5 ZAM HİÇ BİRŞEY ETMİYOR .HERŞYE ZAM YÜZDE 40 LARDAİKEN MEMURLARAZAM ÇOK AZ

box kınacı :Memur zamları düşünülürken eşi çalışmayan memurun durumu daha farklı değerlendirilmelidir.74 TL eş yardımı ile bu sorunun çözüldüğünü düşünenler, yarın kendi evlatlarımız da aynı pozisyona düşebilir diye de düşünmelidir.Hem ne kadar adaletsiz bir surum, benim köyümden çıkan ve yıllarca herhangi bir sınava girip kazanamadığı halde, ÖSS den aldığı cüzi bir puanla polis olup da 3. yılında 15 senelik öğretmenden fazla alan polis memurunu gördükçe kahroluyorum. Bir toplumda öğretmen en az maaş alanların başında geliyorsa, o toplum bu günkü yaşadıklarına da layık demektir.

box HÜSEYİN :Eşim çalışmadığı halde Allah'a Şükür geçiniyoruz.Eşim çok tutumlu olduğu için 3 senede bir evimiz oldu.İnsan aldığının karşılığını verirse Allah'ım elbette bereketini gösterir.SAYGILAR SUNARIM.

box NADİR ATİK :TEK MAAŞLI VE MAAŞINDA DA HACİZ OLAN BİR ÖĞRETMENİM.İNANIN SADECE SOLUK ALMAK İÇİN YAŞIYORUZ.ALLAH SONUMUZU HAYIRETSİN.

box ahmet güvel :kul rumuzlu arkadaşımızın rumuzu kendisine o kadar yakışmışki anlatamam.Biat kültüründen geldiği aşikar.Teşekkür ederim KUL kardeşim sen yolunda devam et. Senin gibiler için hak hukuk vatan millet hiç önemli değil .....DEVam yoluna ....Beyin yoksunları kervanında yürümeye devam et ....birkaç çuval kalitesiz kömürle,bir file yiyecekle yılını geçirmeye bak.belki doyarsın mideni biraz daha küçülterek.....

box İLYAS :REZİLLİK VE REZALET DİYE BAŞLIYORUM...BU ÜLKENİN FIDANLARINI SULAYAN VE YEŞERTEN İNSANLARI ZAVALLI POZİSYONUNA DÜŞÜRMEK İNANIN KABUL EDİLECEK BİR DURUM DEĞİL...BİZİ BU DURUMLARA DÜŞÜRENLERDEN ÖBÜR DUNYADA YAKASINDAN DÜŞMEYECEĞİM VE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM...TEK KELİME İLE REZALET,KOMİK VE AYIP

box oktay tepe :alsınlar...o parayı da ...

box kul :Arkadaşım bu ülkede ayda 8000 tl para ile geçinemeyen var. Geliriniz artsa bile hiç farketmez. Tek maaşla geçinen bir öğretmen olarak idare etmeyi öneriyorum.

box melek :eşi çalışmayana ayrıca aile yardımı ne demek onu anlayamadım. çalıştığımız için cezalandırılmışmı oluyoruz. ayrıca bu sendikalar öğretmen haklarından başka herşeyle ilgileniyo. bıraksınlar siyaseti de sorunlarımızla ilgilensinler.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

Akıllı temizlik için pratik bilgiler Akıllı temizlik için pratik bilgiler

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Güncel Eğitim Haberleri