Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Memura ‘Sadakavari' Zam eğitim haberi

eğitim haberleriMemura ‘Sadakavari' Zam

gavci.jpg Memur ve sözleşmeli maaşlarına, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere verilen yüzde 4,5 oranında artışı ‘sadaka gibi zam' olarak gördüklerini söyleyen Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Yüzde 4,5'lik zam, aile ve çocuk yardımındaki artışla birlikte memur maaşlarına 50 - 60 TL civarında artış sağlamıştır. Bugüne kadar Hükümet tarafından ekonomik alanda çizilen pembe tabloların sanal olduğu, memura verilen sadaka gibi zam ile ortaya çıkmış bulunmaktadır, dedi.

Hükümetin verdiği yüzde 4,5'lik zammın, halk arasında sadaka gibi görüldüğünü ve komik bulunduğunu söyleyen BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Artık kamu çalışanları hükümetten umudunu kesmiştir. Memurların, hükümetin enflasyon rakamlarının hesaplanması yöntemine yönelik endişeleri artmaktadır. Hükümet, enflasyon sepetindeki yansımaları mal gruplarına göre belirlediğinden, vatandaşın piyasada yaşadığı enflasyon sürekli olarak düşük hesaplanmaktadır. Bu nedenle memurlar, emekliler, dar ve sabit gelirliler reel enflasyon baskısı altında ezilmektedir, dedi.

Memurların yapılan zamdan büyük hoşnutsuzluk duyduklarını ve hükümetten acilen iyileştirme beklediğini vurgulayan Gürkan Avcı, "Giderek eriyen alım gücü ve gerçekçi olmayan maaş artışları nedeniyle sağlıklı beslenemeyen ve gelirlerinin büyük bölümünü sağlık, ısınma, beslenme ve kira gibi zorunlu ve vazgeçilmek giderlerine harcayan kamu çalışanları, Temmuz ayı itibariyle gelir vergisi payının artması nedeniyle kaşıkla verilen zamlarını, kepçeyle vergi adı altında geri ödeyeceklerdir, dedi.

Hükümet`in memura reva gördüğü zammın yaklaşan Ramazan ayının sadakası gibi algılandığını kaydeden BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "Sonuçta dağ fare doğurdu. Memura verilecek zam yüzde 4,5 yani azami 60 TL. Bu tutar hükümetin memura reva gördüğü ramazan sadakası. Kadrolaşmanın, işe son vermenin, baskının, haksız tayin ve terfilerin, sürgünlerin yaşandığı tüm olumsuzluklara bir de sadakavari zam eklendi. Yaşanan küresel kriz ve ekonomik sıkıntılardan kamu görevlileri, geçim sıkıntısı içinde inim inim inlerken, hükümetin matematik oyununa ve hesap cambazlığına dayandırdığı bu uygulamayı terk ederek, memur maaşlarını insanca yaşanabilecek seviyeye çıkarmasını bekliyoruz. Hükümet memur aylıklarını enflasyona endeksli yüzdeli rakamlarla değil, seyyanen zamlarla artırmalıdır, dedi.

2009 yılı boyunca elektriğe, şebeke suyuna, temel gıda maddelerine ve doğal gaza yapılan fahiş oranlardaki zamlar yüzünden kamu çalışanlarının, yüzde 40'dan fazla gelir kaybına uğradıklarını savunarak, memurlara yüzde 4,5'lik zam verilmesini "trajikomik" bulduklarını söyleyen Gürkan Avcı, hükümeti maaş oranlarını açıklarken "gerçek dışı beyanda" bulunmakla da suçladı. Avcı şöyle kaydetti; "Hükümetin basına servis ettiği zamlı maaş oranları hatalı olması yanı sıra Temmuz ayında yüzde 15'den yüzde 20'ye çıkacak olan gelir vergisi nedeniyle maaşlar artmak bir tarafa, düşüş gösterecektir. Öte yandan hükümetin açıkladığı zamlı memur maaşları külliyen gerçekdışı ve saptırılmış rakamla ifade edilmektedir. Hükümet her kamu görevlisini, aile yardımı yanında, 2 çocuk yardımı alan, maaşından devlet tarafından hiç bir zorunlu kesinti yapılmayan ve vergi geliri artışı uygulanmamış maaşlar olarak göstermeye çalışmaktadır. Hükümet bu konuda da matematik oyununa ve hesap cambazlığına başvurmuştur "

tag Memura ‘Sadakavari' Zam

1.7.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor

Güncel Eğitim Haberleri