Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başarılı liseliye erken mezuniyet eğitim haberi

eğitim haberleriBaşarılı liseliye erken mezuniyet

liseli.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, lisede belli bir not barajını tutturanların bir yıl erken mezun edilmelerine yeşil ışık yaktı. Mezunların, üniversiteye geçişte de ödüllendirilmesi için YÖK yetkilileriyle görüşülecek.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "başarılı öğrencinin erken mezun edilmesi"ne olanak sağlayacak yönetmelik değişikliğine "yeşil ışık" yaktı. Uzun süredir Talim ve Terbiye Kurulu'nun gündeminde olan düzenlemenin aksaklıklara yol açmadan gerçekleşmesi için yürütülen çalışmaların da sonuna gelindi. "Erken mezunlar"ın üniversiteye geçişte de ödüllendirilmesi konusunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileriyle de görüşmeler yapılması planlandı.

Bakan Nimet Çubukçu'ya verilen brifingde belli bir not barajını tutturan öğrencinin liseden 4 yıl yerine 3 yılda mezun olmasının planlandığı ve bu konuda yürütülen çalışmalar anlatıldı. Konuyla yakından ilgilenen Çubukçu, böyle bir düzenlemenin başarıyı ödüllendirmek olacağını, bu ödülün de üniversiteye geçişte de sürmesi gerektiğini belirtti.

Not ortalaması 85-90 olacak

Ortaöğretim Yönetmeliği'nde yapılması öngörülen değişiklikle, "erken mezuniyet" gerçekleştirilecek. Bundan yararlanmak için öğrencinin ortaöğretimin 9,10 ve 11. sınıf derslerinin tamamının ortalamasının en az 85 olması öngörüldü.

Böyle bir başarıyı elde eden öğrencinin, istemesi halinde bir üst sınıfı yani 12. sınıfı okumak yerine, 11. sınıf sonunda 12. sınıfın sınavlarına girip başarılı olması halinde erken mezuniyet hakkı elde edecek. Bunun için öğrencinin Haziran ve Eylül aylarında toplam 12 dersten sınav a girip başarılı olması gerekiyor.Böylece, öğrenci 4 yıl yerine 3 yılda mezun edilecek ve kendisine lise bitirme diploması verilecek.

100 öğrenciden en az 40'ı yararlanır

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Fen liselerinde 100 öğrenciden en az 40'nın bir yıl erken mezun olabileceklerini, Anadolu liselerinde ise 100 öğrenciden 8-10'unun bu haktan yararlanabileceğini, genel liselerde ise 100 öğrenciden ancak 2'sinin erken mezuniyet hakkı elde edebileceğini söylediler.

YÖK'e "siz de ödüllendirin" önerisi

Erken mezun olan öğrencinin ÖSS'ye başvurması halinde sınava alınmasının sağlanması yolunda da YÖK yetkilileriyle görüşmeler yapılacağını, ayrıca lise birincilerinin "ek puan"la ödüllendirildiği gibi, liseyi erken bitiren öğrenciler için de "başarıyı ödüllendirme"nin getirilmesi için YÖK yetkililerine öneri götürülecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, çalışmalarını tamamladıktan sonra, konu YÖK'e götürülecek. Çalışmaları yürüten bir yetkili, "Erken mezuniyet hem öğrenciye, hem aileye, hem de ülkeye katkısı olacak. Başarının ödüllendirilmesi de öğrenciler için önemli bir adım olacak" dedi.

tag Başarılı liseliye erken mezuniyet

1.6.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ADİL VAHAPOĞLU :Demekki liseler 3 yılda da bitirilebiliyormuş,peki liseler niçin 4 yıla çıkarıldı,anlamak mümkün değil.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Facebook kullanırken mahkum olmayın! Facebook kullanırken mahkum olmayın!

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Güncel Eğitim Haberleri