Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlköğretimde zorunlu eğitim 9 yıl oluyor eğitim haberi

eğitim haberleriİlköğretimde zorunlu eğitim 9 yıl oluyor

nimetcubukcu.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2009-2010 eğitim döneminde 30 ilde pilot olarak uygulamaya girecek "Zorunlu Ana Okulları Projesi" ile sekiz derslikli okullarda ana sınıfı açılacağını söyleyerek, "Ana sınıflarında ikili öğretime geçilecek ve kapatılan köy okullarının ana sınıfı açılacak" dedi.

Bu illerdeki okullarda toplam 60 ay eğitilecek çocuklar, 9 yıllık mecburi eğitime geçiş yapacak. Göreve başladığı günden itibaren tüm birimlerde başlatılan ve başlayacak tüm projeleri gözden geçiren Çubukçu, önceliği olan çalışmaların hız kazanması için kolları sıvadı. Hükümet olarak okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Çubukçu, ana okulu yaşını 5'e çekmek için çalışmalara başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

PİLOT İLLERDE EĞİTİM

"Okul öncesi eğitimi 6 yılda yüzde 11'den yüzde 33'lere çıkardık. Ana okulu eğitiminde okullaşma oranını artırarak, zorunlu hale getirmek için çalışıyoruz. Bu amaçla ilk planda 30 ilde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdik. Daha sonraki dönemlerde Türkiye genelinde bu çalışma yaygınlaştırılacak. Okul öncesi eğitim, siyasi hayatımın ilk projeleri arasında yer alıyor. Yakın bir gelecekte büyük bir kampanya ile okul öncesi eğitime hız kazandıracağım."

Zorunlu eğitime geçen iller

Milli Eğitim Bakanlığı, 2009- 2010 döneminde okul öncesi zorunlu eğitimin başlatılacağı pilot illeri sıraladı: Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Yalova, Kilis, Konya, Hatay, Ağrı ve Van.

Sabah

tag İlköğretimde zorunlu eğitim 9 yıl oluyor

27.5.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box pascal :Bakanımı tebrik eiyorum,çok önemli bir konu...ancak yeni açılacak ya da şu anki anaokulu ya da anasınıflarının işlevselliğine dikkat çekmek istiyorum,minik yavrularımıza oyun öğretip onları palyaçolar gibi sergilemekten başka işlev görüğüne inanmıyorum.Yani yeni açılacak okullara idareci kalitesi okuldan daha önemli bence...

box Ramazan :Ana Okullarının zorunlu hale getirilmesi güzel bir uygulama ama çocuklarımızı yine ehliyetsiz usta öğreticilere mi teslim edeceğiz.Kadrolu,eğitimli, Ana Okulu Öğretmenleri atanmayacak mı?

box yasemin :çok güzel bir karar çocukların düzgün eğitilmesi bu ülkedeki bir çok sorunun çözümü demek.ama o.ö.öğretmenliği için bunca yıl liseden beri okumuş lisans mezunu olup ayrıca bu işe kendimi bu kadar hazır ve istekli hissederken sadece kpss yüzünden mesleğimi yapamamak ,çok zoruma gidiyor.ben matematik ,vb meslekleri seçmedim ben o.ö öğretmeni olmak istedim bu yüzden meslek lisesinden başlayarak üniversitedede yoğunluk bu konu üzerinde eğitim aldım.şimdi benden neyin yeterliliğini istiyorlar.ben meslek okulunda okudum .lütfen bu kadar emekten sonra hakkımı almak istiyorum SAYGILAR

box seda :keşke 81 ildede gerçekleşseydi bu zorunlu eğitim

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İşyerinde başarı için öneriler İşyerinde başarı için öneriler

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat! Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat!

Güncel Eğitim Haberleri