Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB geçim derdini müfredata aldı eğitim haberi

eğitim haberleriMEB geçim derdini müfredata aldı

3.jpg Geçim derdi, artık ilköğretim öğrencilerinin dersi. Bakanlık, fatura kabusunu da müfredata aldı. Minikler, elektrik ve su faturalarını sınıfa getirip, karşılaştırma yapacak. Aile bütçesini inceleyip, doğru kaynak kullanımını tartışacak

Milli Eğitim Bakanlığı, geçim derdini müfredata aldı. İlköğretim 2'nci sınıf 'Hayat Bilgisi' dersinde, öğrenciler sınıfa elektrik ve su faturalarını getirip, karşılaştırma yapacak. Aile bütçesini inceleyecek olan minikler, 'Para biriktirirsek neler alırız' hayalini kuracak.

Danıştay'ın Hayat Bilgisi ders programını 'demokrasi yönünden zayıf ve bilimsel olmadığı' gerekçesiyle iptal etmesinin ardından Bakanlık, Hayat Bilgisi 1-2-3'üncü sınıf programını yeniden düzenledi. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 14 Mayıs 2009 tarihindeki toplantısında alınan ve 18 Mayıs 2009'dan itibaren uygulamaya konulan yeni Hayat Bilgisi ders programında ilginç düzenlemeler de yer aldı.

FATURA NASIL DÜŞÜK GELİR

Hayat Bilgisi 2'nci sınıf dersinde işlenecek bir ünitede yapılan düzenleme ile öğrencilerin elektrik ve su faturalarını okula getirmeleri istendi. Öğrenciler, birbirlerinin fatura tutarları arasında kıyaslama yapacak. Nasıl daha düşük miktarlı fatura getirebileceklerini konuşacaklar. 'Faturalar' başlıklı etkinlikte miniklerin, 'Evdeki kaynakları bilinçli olarak tüketmeleri' hedefleniyor.

ANNE-BABA ÇOK HARCIYOR MU

İlköğretim 2'nci sınıf öğrencileri yine aynı ünitede, anne babalarının yanı sıra çevredeki yetişkinlerin nasıl para harcadıklarını gözlemleyecekler. Minikler, para harcamayı gerektiren bir amaç belirleyip bu harcamayı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini tartışacaklar.

ALAMIYORSAN MAKETİNİ YAP

Öğrenciler, ünite kapsamında 'yeterince' para biriktirdiklerini düşünüp, bu tutarla neler alabileceklerini ya da nasıl harcayacaklarını hayal edecekler. Ve ardından 3'üncü aşamaya geçilecek. Minikler bu kez de okula getirdikleri materyallerle satın almayı düşündükleri eşyaların maketini yapacaklar.

AĞACA SARIL AMA İNSANA SARILIR GİBİ

Yİne ilköğretim 2'nci sınıf Hayat Bilgisi dersine eklenen bir konuyla da öğrencilere ağaç sevgisi aşılanacak. Öğrenciler bu derste sınıftaki öğrenci sayısı kadar ağacın olduğu bir bölgeye gidecek. Bir ağaç seçip sarılmaları söylenecek. Miniklerden 'bir insana sarılıyor' gibi sarılmaları, gözlerini kapatıp 'ağacı hissetmeleri' istenecek. Katılımcılar, daha sonra da ağacın kendilerine ne söylediğini, kendilerinin ne cevap vereceğini anlatacak.

gazete akşam

Z. Kıvanç EL / ANKARA

tag MEB geçim derdini müfredata aldı

25.5.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Güncel Eğitim Haberleri