Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'de Çözüm Bekleyen Sorunlar eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'de Çözüm Bekleyen Sorunlar

turkesen.jpg Türk Eğitim–Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, 6,5 yıldır problemlerle boğuşan Milli Eğitim Bakanlığı'nda yeni bir dönemin başladığını belirtti ve "Tabi ki, 6,5 yıldır yaşanan problemlerin ana sebebi, Hüseyin Çelik'in ortaya koyduğu anlayış veya anlayışsızlıktır. Yeni atanan Nimet Çubukçu'yu büyük sorunlar beklemektedir" dedi.
Türk Eğitim–Sen İstanbul Bölge Başkanı Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun Bakanı olmasının hem eğitim çalışanlarını hem de kamuoyunu olumlu bir beklenti içine soktuğunu söyledi. Çubukçu'yu büyük sorunların beklediğine işaret eden Bostan, Milli Eğitim'deki sorunları 12 başlık altında topladı.
Eski Bakan Çelik döneminde yapılan bütün usulsüz ve hukuksuz okul müdürü, müdür yardımcısı, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürü, şube müdürü ve öğretmen atamalarının iptal etmesini beklediklerini belirten Bostan, "Bu iptallerden sonra hukuka uygun bir idareci atama yönetmeliğini yürürlüğe koymasını istiyoruz" dedi.

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

Bostan, Bakan Çubukçu'dan taleplerini şöyle sıraladı:
"-Öğretmenlerin ve Milli Eğitimin çeşitli birimlerinde çalışan memurların maaşı insanca geçinebilecekleri bir seviyeye çıkarılmalıdır.
-Yönetici atamada vekâleten görevlendirme dönemi sona erdirilmeli, her şeyden önce hukuka uygun olarak asaleten atamalar yapılmalıdır. Bunun için hak edenin korunduğu bir sistem ortaya konulmalı, eğitim çalışanları bir takım merkezlerden icazet almak zorunda bırakılmamalıdır.
-Öğretmenlerin yer değiştirme yönetmeliği acilen değiştirilmeli, bölünen, parçalanan aileler birleştirilmelidir.
-Milli Eğitim Bakanlığı ek ders esasları sendikaların talepleri doğrultusunda yeniden belirlenmelidir.
-657 Sayılı DMK'nın 4/B maddesi gereği yapılan sözleşmeli öğretmen atamaları sona erdirilmeli, şu anda sözleşmeli olarak istihdam edilen 50 bin öğretmen kadrolu hale getirilmelidir.
- Görev bekleyen 220 bin öğretmen adayının umutları tükenmeden atanmaları sağlanmalıdır.
-Eğitim çalışanlarının bir bütün olduğundan hareketle, hizmetli, memur, teknisyen vb. personelin görev tanımları bir an önce yapılmalı, atama ve yer değiştirmeleri konusunda bir yönetmelik çıkarılmalıdır.
-Temel eğitim içerisine orta öğretimin de dâhil edilerek, şu anda orta öğretimde yüzde 58.5 olan okullaşma oranı yüzde 100'lere çıkarılmalıdır. Bunun için öğretmen ve derslik ihtiyacı bugünden tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi artırılmalıdır.
-Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı AB standartlarına çıkarılmalı ve bu şekilde bir öğretmenin her bir öğrenciye bir ders saatinde ayırabileceği süre artırılmalıdır.
-Okullarımızın fiziki yapısı çağdaş standartlar ve öğrenci ihtiyacı göz önüne alınarak dizayn edilmelidir."

SORUNLARI ÇOĞALTMAK MÜMKÜN

Bostan, bu sorunların Türk Milli Eğitiminin bugün yaşadığı ana sorunlar olduğunu söyledi. Bostan, "Bu sorunları çoğaltmak mümkündür. Bunlardan bazıları hemen çözülebilecek, bazıları ise uzun yıllar ortaya konulacak çalışmalarla sonuç alınabilecek sorunlardır. Önemli olan sorunların varlığını kabul ederek eğitimin tüm unsurlarıyla ( sendikalar ve sivil toplum örgütleri) beraberce çözüm arzusunu ortaya koyabilmektir" diye konuştu.

ANKA

tag MEB'de Çözüm Bekleyen Sorunlar

4.5.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (6 yorum yazılmış)

box :Bu sorunlar Milli Eğitimde mevcuttur,ama daha bir yığın sorun vardır,10 madde ile sınırlamak yanlıştır.

box ADİL VAHAPOĞLU :Çözüm bekleyen sorunlar sadece bu kadarsa iyi.

box murat :Türk eğitim Sen başlıbaşına büyük bir sorundur eğitimin önünde.

box şevket :evet murat arkadaşım sana katılıyorum. Türk Eğitim Sen eğitimin önünde büyük bir sorun...

box tolga :Eğitim bir sen için herhangi bir sorun yok galiba !!! Nasıl olsa hükümetin dalkavuğu değil mi???

box Muhittin :Hanefi BOSTAN'a soruyorum,Şu anda Devlet Okullarında 220 bin öğretmeni istihdam edecek norm kadro var mı? Devletimizin 220 bin öğretmen adayı ile yapılmış bir zorunlu istihdam sözleşmesi var mı ? Bu 220 bin kişi KPSS ye girmeden tercihsiz bilgisayar kur'ası ile atanıp;görev yerlerinde en az 5 yıl çalışmaya taahhüt ediyorlar mı ? (olağan üstü haller hariç)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun

Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Güncel Eğitim Haberleri