Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

2009'da 40 bin öğretmen atanacak eğitim haberi

eğitim haberleri2009'da 40 bin öğretmen atanacak

3.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ağustos ayında 15 bin Kasım ayında ise 10 bin olmak üzere bu yıl toplamda 40 bine yakın öğretmen adayının atanacağını söyledi.

2009-1 Öğretmen Atamalarında sözleşmeliden kadroya geçen öğretmenlerin yerine yapılan Sözleşmeli Öğretmen Adaylarının atamaları Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törenle bilgisayar ortamında gerçekleştirildi.

Bakan Çelik atama töreninde yaptığı konuşmada, Ağustos ayında 15 bin, Kasım ayında ise 10 bin öğretmen atayacaklarını belirterek, 2009 yılında toplamda 40 bine yakın öğretmen atanacağını söyledi. Türkiye'de genç nüfusun fazla olduğunu ve bu nedenle eğitime çok büyük önem verdiklerini ifade eden Çelik, nüfusunun yüzde 63'ü 34 yaşın altında olan Türkiye'de eğitimin "hayati önem" taşıdığını vurguladı. Eğitime önem vermeleri nedeniyle 2003 yılından itibaren hükümetin kaynaklarının büyük bölümünü ve bütçesinin önemli kısmını eğitime ayırdığına dikkat çeken Çelik, öğretmen adaylarının ailelere seslenerek, "Siz Türkiye'nin en büyük ordusuna, Türkiye'nin kalemli ordusuna evlatlarınızı üye yapmayı bekliyorsunuz" dedi. Çelik, ataması yapılacak öğretmen adaylarına da, "Çocukların kulaklarından ve boyunlarından değil, yüreklerinden yakalayın. Bunu da yapacağınıza inanıyorum" dedi.

Bakan Çelik, her yıl 165 milyon ücretsiz kitap dağıtımı yaptıklarını hatırlatarak, "Başbakanımız da söylemişti. Bu yıl açık lise ve açık ilköğretimlere de kitaplarını ücretsiz vereceğiz. Bu yıl vereceğimiz ücretsiz kitap sayısı 180 milyon olacak" açıklamasında bulundu.

700 BİN ÖĞRETMENE BİLGİSAYAR

Bakan Çelik daha önce Vakıfbank ile yaptıkları projeyle 100 bin öğretmeni bilgisayar sahibi yaptıklarını anımsatarak "Yaklaşık 700 bin öğretmenimiz var. Artık bilgisayar çağına girdik. İlk olarak tüm öğretmenlerimizin bilgisayar çağına ayak uydurmasını sağlıyoruz. Yeni bir projeye yaparak özel fiyat ile her öğretmene diz üstü bilgisayar sahibi olmasını amaçlıyoruz. İntel, Microsoft ve bankalar ile anlaşma yapacağız. Seçim sonrası buna başlayacağız" dedi. Bakan Çelik konuşmasının ardından salonda bulunanlardan tek tek numara istedi. 9 basamaklı sayının oluşturulmasının ardından Çelik atamalar için düğmeye bastı. 23 bin 586 adayın başvurduğu sözleşmeli öğretmen atamalarına 837'si kurayla sözleşmeli 5 bin 486'sı ise atamayla sözleşmeli olmak üzere 6 bin 323 sözleşmeli öğretmen atandı.

Bakan Çelik, atamaların ardından öğretmen adayları ile fotoğraf çektirdi ve sohbet etti. Atamaların oldukça duygusal bir ortamda geçtiğinin hatırlatılması üzerine Çelik, "Hanımlar biraz daha duygusal olduğu için onlar biraz daha rahat ağlıyor. Ama erkeklerde de bu heyecanı gördüm çok duygulandım. Yani onları camiamızın içine almakta ve eğitim neferi olarak onları istihdam etmek ayrı bir mutluluk ama bireysel olarak da sevindiklerini görmek insanı mutlu ediyor" diye cevap verdi.

2009-1 ATAMALARINDA SADECE BİN 818 ÖĞRETMEN ATANMIŞ

Milli Eğitim Bakanlığı, 25 Şubat'ta yapılan 2009-1 öğretmen atamalarında 7 bin 81'i kadrolu olmak üzere, toplam 8 bin 141 öğretmen atamıştı. Bilgisayar ortamında yapılan atamaların 834'ü açıktan atama, 48'i milli sporcu, 86'sı kurumlar arası atama, 492'si kur'a ile atama, 7 bin 81'si ise kadrolu olarak yapılmıştı. Bugün yapılan atamalarda ise 2009-1 atamalarında sözleşmeliden kadroluya geçen öğretmenlerine yerine atama yapılmıştı. bu atamalarda 6 bin 323 öğretmenin atanmasının yapılması ise MEB'in 2009-1 öğretmen atamalarında sadece bin 818 öğretmen atadığı ortaya çıktı. +

ANKA

tag 2009'da 40 bin öğretmen atanacak

19.3.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Gece kuşu musunuz? Gece kuşu musunuz?

Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden hastalık! Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden hastalık!

Güncel Eğitim Haberleri