Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması eğitim haberi

eğitim haberleri6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması

bhcelik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 19 Marta kadar 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştireceklerini ve başvuruların yarın başlayacağını açıkladı.

Çelik, Balıkesir Valiliğini ziyaret ederek Vali Selahattin Hatipoğlu'ndan ilin sorunları, eğitim çalışmaları ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Bakan Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir'de özellikle son 6 yılda önemli yatırımların gerçekleştirdiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının daha önce Balıkesir'de yaptıkları tarama sonucu belirlenen yol haritasına göre faaliyetlerin devam ettiğini bildiren Çelik, kentin, derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibariyle iyi durumda olduğunu ifade etti.

Hüseyin Çelik, ilköğretim ve orta öğretim yatırımlarının yanı sıra Balıkesir Üniversitesi'nin de AK Parti hükümeti döneminde gelişerek büyüdüğünü ve bin kişilik öğrenci yurdunun yapımının 2009 programına alındığını söyledi.

-ÖĞRETMEN ATAMALARI-

Balıkesir'deki yatırımların gerçekleştirilmesinde valilik, belediye, il genel meclisi arasındaki koordineli çalışmaların önemine işaret eden Bakan Çelik, kısa bir süre önce kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini, ancak başvuruları yarın başlamak üzere 19 Martta 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması daha yapacaklarını bildirdi.

Çelik, ''5-19 Mart tarihleri arasında atama bekleyen arkadaşlarımızı müracaatlarını yapmaları için şimdiden davet ediyor, çağrıda bulunuyorum. Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Uşak, Mersin, Niğde, Nevşehir, Bartın ve Karabük hariç olmak üzere 71 vilayete 4-B kapsamında 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen atayacağız'' dedi.

Bakanlık olarak Ağustos ve Kasım aylarında da yeni atamalar yapacaklarını anlatan Çelik, 2009 yılındaki atamaları 4 ayrı dönemde gerçekleştirerek tamamlamış olacaklarını kaydetti.

-OKULLARDAKİ OLAYLAR-

Hüseyin Çelik, bir gazetecinin, Meclis Araştırma Komisyonunun anketine göre, liselilerin yüzde 15,1'inin okula delici, kesici alet ve silahla geldiğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine, söz konusu raporun kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Bakan Çelik, şunları söyledi:

''Okullarımızda geçmişte kıpırdanmalar olmuştu. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra şiddet içerikli olaylar artmıyor, azalıyor. Çocukların kötü yola düşmemeleri, kötü arkadaş çevrelerinden uzak durmaları, zararlı kötü maddelerden uzak olmalarını temin etmek, eğitimciler olarak bizim görevimizdir. Ancak her şeyi okul yönetimine havale etmek de doğru değil. Hepimiz bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız.

Bu aşamada en küçük çaplı bile olsa bunun üzerinde hassasiyetle durmak lazım. Ama ben böyle bir vahamet derecesinde bir durum görmüyorum. Öğrencilerimizle kurduğumuz diyaloglar sonucunda, İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız bir protokol çerçevesinde okulların etrafından kötü niyetli insanları uzaklaştırmak ve özellikle uyuşturucu tacirlerinin oralara girmelerini engellemek üzere aldığımız tedbirlerin olumlu sonuçlarını aldık.''

Anket sonuçlarını gazetelerde gördüğünü belirten Bakan Çelik, ''Kesici maddeler taşıyan gençlerden söz ediliyor. Bunları tasvip etmiyoruz. Öğrencinin kalemi olur, bıçağı olmaz. Elbette öğrencilerde şiddet eğilimi varsa, bunu karşı şiddetle ortadan kaldıramayız. Onlara sevgiyle yaklaşmak, varsa gittikleri yanlış bir yol, onları o yoldan çevirmek bizim görevimizdir'' diye konuştu.

Vali Selahattin Hatipoğlu, şeref defterini imzalayan Hüseyin Çelik'e, ünlü Yağcıbedir halısı ile kolonya hediye etti.

Valiliği ziyaretinde Balıkesir'de okul yaptıran hayırseverlere de teşekkür plaketi sunan Milli Eğitim Bakanı Çelik, kendileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir milletvekilleri İsmail Özgün ile Cemal Öztaylan'ın eşlik ettiği Çelik, daha sonra Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur'u makamında ziyaret etti.

AA / haber7

tag 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması

4.3.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Facebook kullanırken mahkum olmayın! Facebook kullanırken mahkum olmayın!

Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden hastalık! Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden hastalık!

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

Güncel Eğitim Haberleri