Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bölgesel eğitim takvimi uygulamasına gidilecek eğitim haberi

eğitim haberleriBölgesel eğitim takvimi uygulamasına gidilecek

hcelik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Şanlıurfa'da ve Erzurum'da, Antalya'da ve Ağrı'da okulların aynı tarihte açılıp kapanmasını gözden geçirecek ve buna yeni bir nizam getirecek bir çalışma yapıyoruz.
Ama bunun detayları henüz kesinleşmiş değil'' dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsim koşulları göz önünde bulundurularak Türkiye çapında bütün okulların aynı gün ''açılıp kapanmaması'' yönünde bir çalışma yürütüldüğünü bildirdi. Bu çalışmayı önceden başlattıklarını belirten Çelik, böyle bir uygulamanın avantajları ve dezavantajları olabileceğini ifade etti. Bunun, üzerinde detaylı düşünülmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Çelik, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, sonuçlandığı zaman kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Çalışmanın il bazında mı yoksa bölgesel bazda mı yürütüldüğü sorusu üzerine Çelik, ''Belki bölgesel olarak belki sömestr tatilini bölen bir şey de olabilir. Yani diyelim ki sömestr tatili kışın en şiddetli geçtiği yerlerde, örneğin Erzurum'da, Kars'ta, Van'da, Hakkari'de, Ağrı'da, bu tip yerlerde uzatılabilir, iki seans halinde uygulanabilir'' diye konuştu.

''Bir ders yılında iki kez mi sömestr tatili olacak?'' sorusuna Bakan Çelik, şöyle yanıt verdi:

''Olabilir. Aslında bu daha uygun. Mesela bir ay tatil yapmak çok akılcı bir şey değil. Çünkü öğrenciyi okuldan soğutur, tekrar toparlanması, intibak sağlaması zor oluyor. Diyelim ki kış aylarında iki kere '15 tatil' yaparsın veya bir '15', bir '1 hafta' yaparsınız. Onu daha sonra sene sonuna ilave edersiniz. Antalya'da 24 Hazirana kadar ders yaparsanız tabii bu, sıcakların artacağı ve sınıfta klima problemi ortaya çıkacağı anlamına gelir ama Erzurum'da böyle bir problem yok.

Dolayısıyla bütün bunları göz önünde bulundurarak Şanlıurfa'da ve Erzurum'da, Antalya'da ve Ağrı'da okulların aynı tarihte açılıp kapanmasını gözden geçirecek ve buna yeni bir nizam getirecek bir çalışma yapıyoruz. Ama bunun detayları henüz kesinleşmiş değil.''

-''TARİHLER MERKEZDEN BELİRLENECEK''-

''Okulların açılış kapanış tarihlerinin merkezden mi yoksa valiliklerce mi belirleneceği'' sorusuna Çelik, ''Bu merkezden yapılacak ama bu belirlemeler yapılırken şüphesiz ki bunu valiliklerle koordinasyon halinde yapacağız, valiliklerin görüşünü alarak yapacağız'' yanıtını verdi.

Çelik, okulların açılış tarihindeki değişikliğin eğitim öğretim yılının kapanış tarihini değiştirip değiştirmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Geç başlayınca geç kapanacak demektir. Bizim eğitim öğretim yapmamız gereken 180 gün var. Bunu tamamlamamız gerekiyor'' dedi. Çelik, bu durumun gelecek eğitim öğretim yılı için geçerli olacağını, bu eğitim öğretim yılını etkileyecek herhangi bir durum bulunmadığını sözlerine ekledi.

AA

tag Bölgesel eğitim takvimi uygulamasına gidilecek

1.2.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ADİLVAHAPOĞLU :Doğru bir yaklaşım.Eğitimde zamanı iyi değerlendirir ve kaliteye katkısı olur.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Sonbaharda bunları yaparak yenilenin Sonbaharda bunları yaparak yenilenin

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Güncel Eğitim Haberleri