Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖSS'de iki aşamalı sisteme geçiliyor eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS'de iki aşamalı sisteme geçiliyor

sinav.jpg Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2010 yılında yapılacak olan Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) iki aşamalı olacağını açıkladı.

YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, ortaöğretimden yükseköğretime geçişte iki aşamalı sınav yapılacağı belirtilerek, sınavın birinci aşamasının Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak adlandırılan ortak ve tek bir sınav olacağı ikinci aşamasının da Lisans Yerleştirme Sınavları olarak adlandırılan 5 sınavdan oluşacağı belirtildi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na orta öğretimi başarıyla tamamlayan ve yükseköğrenim görmek isteyen kişilerin tabi tutulacağı, yükseköğretime geçiş için yeterliği ölçen bir sınav olduğu kaydedilen açıklamada bu sınavın adayların açıköğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başarı puanını, lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavlarına girebilmeleri için aranan asgari başarı puanını belirleyeceği bildirildi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulacağı belirtilerek, bu sınavın Türkçe (dil ve anlatım), temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında test usulüyle yapılacağı ifade edildi.

Lisans Yerleştirme Sınavlarının ise adayların ders düzeyindeki bilgi ve yeteneklerini ölçen ve açıköğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyen sınavlar olacağı kaydedilen açıklamada,

Lisans Yerleştirme Sınavlarının da
Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1),
Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji Sınavı) (LYS2),
Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS3),
Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4) ve
Yabancı Dil Sınavı (LYS 5) olmak üzere beş alanda yapılacağı belirtildi.

Bu sınavlar kapsamına birden fazla dersin yer alması halinde adayın her bir ders için aldığı puanın ayrı ayrı hesaplanacağı ifade edilen açıklamada,

"Lisansa Yerleştirme Sınavlarında alınan puanlar, Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere dört grupta hesaplanır. Bunlardan Matematik-Fen (MF), grubu puan için Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına (LYS 2), Türkçe-Matematik (TM) grubu puan için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2 Felsefe Grubu) Sınavına (LYS 4), Yabancı Dil (YD) puanı için sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5) girilmesi şarttır. Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli oranda dikkate alınır. Bu puan türlerinin her birinde ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilir" denildi.

YÖK'TEN KONUYLA İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Yükseköğretim Genel Kurulunun Aldığı "Üniversite Giriş Sistemine Yönelik Değişiklik"

Yükseköğretim Kurulunun 29 Ocak 2009 tarihli toplantısında, 2010 yılından itibaren uygulanmak üzere Yükseköğretime geçişte, Türk vatandaşlarının tabi tutulduğu sınav sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki karar alınmıştır:
Ortaöğretimden yükseköğretime geçişte iki aşamalı sınav yapılır. Birinci aşaması "Yükseköğretime Geçiş Sınavı" olarak adlandırılan ortak ve tek bir sınavdır. İkinci aşaması ise "Lisans Yerleştirme Sınavları" olarak adlandırılan 5 sınavdan oluşmaktadır.
"Yükseköğretime Geçiş Sınavı", orta öğretimi başarı ile tamamlayan ve yüksek öğrenim görmek isteyen kişilerin tabi tutulacağı, yüksek öğretime geçiş için yeterliği ölçen bir sınavdır.
Bu sınav, adayların,
a) açık öğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başarı puanını,
b) lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak "Lisans Yerleştirme Sınavları"na girebilmeleri için aranan asgari başarı puanını, belirler.
"Yükseköğretime Geçiş Sınavı"nda, orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulur. Bu sınav; 1) Türkçe (Dil ve anlatım), 2) Temel Matematik, 3) Sosyal Bilimler, 4)
Fen Bilimleri alanlarında test usulü ile yapılır.
"Lisansa Yerleştirme Sınavları", adayların ders düzeyindeki bilgi ve yeteneklerini ölçen ve açık öğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyen sınavlardır.
"Lisansa Yerleştirme Sınavları";
1) Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1), 2) Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2), 3) Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), 4) Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4), 5) Yabancı Dil Sınavı (LYS 5), olmak üzere beş alanda yapılır.
Bu sınavlar kapsamına birden fazla dersin yer alması halinde, adayın her bir ders içinaldığı puan ayrı ayrı hesaplanır.
"Lisansa Yerleştirme Sınavları"nda alınan puanlar,
1) Matematik-Fen (MF), 2) Türkçe-Matematik (TM), 3) Türkçe-Sosyal (TS), 4) Yabancı Dil (YD), olmak üzere dört grupta hesaplanır.
Bunlardan,
1) Matematik-Fen (MF) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına (LYS 2),
2) Türkçe-Matematik (TM) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) veTürk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavına (LYS 3),
3. Türkçe-Sosyal (TS) grubu puan için, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı(LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavına (LYS 4),
4) Yabancı Dil (YD) puanı için, sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5),
girilmesi şarttır.
Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, "Yükseköğretime Geçiş Sınavı"ndaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli bir oranda dikkate alınır.
Bu puan türlerinin her birinde; ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilir.
2547 s. Kanunun 45. maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, "Yükseköğretime Geçiş sınavı"ndaki test puanları üzerinden belirli yeterliklerin aranması, "Lisans Yerleştirme Sınavları"ndaki derslere ait testlerin o sınavdaki ağırlıkları, puan türlerindeki testlerin o puan türünün hesaplanmasındaki ağırlıkları, üniversitelerden görüş almak suretiyle puan türlerinin niteliğini ve niceliğini belirleme, aynı yükseköğretim programı için birden fazla puan türü tanımlanması hususları ile yükseköğretime geçiş sisteminin gereksinim duyduğu diğer konular Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından daha sonraki toplantılarında karara bağlanacaktır.

haber7

tag ÖSS'de iki aşamalı sisteme geçiliyor

31.1.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (9 yorum yazılmış)

box ayça :2010 da sınava gırecegım.guzel sanatlar lısesınde okuyorum.bu degısıklıkle bız de mı ıkı samaya tabıyız?yoksa barajı gecmemız yeterlı mı olacak?cunku bız daha onca barajı gecıp sonra yetenek sınavına alınıyorduk.sımdı ne olacak?lutfen yeterlı bır acıklama yapılsın.anadolu guzel sanatlar lısesınde okuyan oğrancılerı 2010 da nasıl bır öss sıstemı beklıyor?sınav kaygım sımdıden basladı.bızlerın durumu gercekten içler acısı.4 yıl muzık egıtımı al.somra öss de basarılı ol sonra yetenk sınavında basarılı ol bu arada sehır sehır basvuru yap.ağustos sononda sonucu öğren.ayrıca bır de öss de ıyı bır puan al kı yetenek sınavında puanını etkılesın.yorulduk.gelecekten kaygı duyuyorum.lutfen bır acıklama.

box şefik :bu öss sistemi gayet güzel olmuş.ama henüz öss ye girmeme 2 sene war.eskiden hayatımız 3 saate bağlanıyodu artık daha rahat.sınawlarda herkese başarılar:-)))))))

box kübra :bence çok güzel bir sistem böylece istediğimiz üniversiteye daha rahat gireceğiz herkes başarılı olduğu alandaki üniversiteye gidebilecek.:)

box :BAKAN BUNLARI BIRAK DA ÖĞRETMEN ATAMASI YAP İŞSİZ ÖĞRETMENLER ARTIK ÖĞRETMENLİĞİ UNUTUP DERSHANELERDE KÖLELİK YAPIYORLAR UYUMAYIN YA DA İŞİNİZE GELMİYOR AMA BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ KESER DÖNER SAP DÖNER...

box :aslında çok eksik yanları var.örneğin 1 haftada bir insanın kaderi belirlenmez.ama diğer sistemden iyi sayılır.^^^.........

box metin tekin :türkiyede birçok bakanlık var bana göre bu bakanlıklar içinde personelini düşünmeyen ezilmesine neden olan farklı sektörlerde çalışmasına neden olan örnek dersanelerde ben bakanlığa şöyle seslenmek istiyorum dersanelerde ve özel kolejlerde çalışan öğretmenleri koruyan özlük haklarını savunan bie sendikanın kurulmasını istiyorum dersanelerde çalışan öğretmenlerin nasılzor şartlarda çalıştığını söylemeye gerek yok bakanlığın bu konuda çalışmalar yapması gerkiyor çünkü türkiyede egitim sektöründe bulunan insanlar AKP ye oy vermeyecekler veya büyük kısmı vermiyor bunu hesap edin

box mustafa :kübra adlı arkadas herkes basarılı alanındaki üniversiteye gidecek demişş.ben edebiyat öğrt. istiyorum bunun için sadece öss de sözel dersleri mi yapcamm.

box gülay :ben lise ikideyim ancak çok korkuyoum bu sınav sisteminden inşallah herkes için en hayırlısı olur bu sınava gireceklere başarılar dilerim...

box kerem :her dersin sınavı ayrı ggünlerde olduğundan bu yönden şanslıyızz bbence.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Organik gıda efsanesini bitiren araştırma Organik gıda efsanesini bitiren araştırma

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Güncel Eğitim Haberleri