Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Halk Eğitim SBS kurslarına yasak eğitim haberi

eğitim haberleriHalk Eğitim SBS kurslarına yasak

kurs.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açan halk eğitim merkezlerinin "SBS hazırlık kursları" açmasını yasakladı. Bakanlık, daha önce halk eğitim merkezlerinin açtığı SBS hazırlık kurslarının ise kapatılması emrini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, valiliklere gönderdiği 18 Aralık 2008 tarihli "SBS Sınavlarına Hazırlık Kursları" konulu genelge ile maddi durumu iyi olmayan ve SBS'ye hazırlanan öğrenciler için şok bir "emir" verdi. Genelgede, özellikle özel öğretim kurumlarının olmadığı yerleşim birimlerinde öncelikle olmak üzere, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açması için kurulan halk eğitim merkezlerinin "SBS hazırlık kursları" açmaması istendi.

Genelgede, "Alınan duyumlarda, bazı illerimizde özel öğretim kurumu olup olmadığına veya kursların ilgi genelgede kayıtlı yönerge kapsamında açılıp açılamayacağına bakılmaksızın, her okulda hatta her sınıfta değişik isimler altında sınavlara hazırlık kursları açıldığı, çok sayıda öğretmen görevlendirildiği ve bu öğretmenlere halk eğitimi merkezlerince ek ders ücreti ödendiği bilgileri alınmıştır. Özellikle seviye belirleme sınavlarına hazırlık, örgün eğitime destek, Türkçe, matematik gibi kursların oldukça yoğun açıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Genelgede, seviye belirleme sınavlarının "istenilen amaca hizmet etmeyeceği" belirtilerek, "Halk eğitimi merkezleri, bundan böyle seviye belirleme sınavlarına hazırlık örgün eğitimi destek, Türkçe, matematik gibi kurslar açmayacak, açılmış olanlar ise 31 Aralık 2008 tarihine kadar kapatılacaktır" emri verildi.

-KURS ALACAK FAKİR ÖĞRENCİ BÜYÜK ŞEHİR DE İKİ SINIFTAN FAZLA OLMAYACAK-

Genelgede, ÖSS, kolejlere hazırlık, yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık gibi kursların özel öğretim kurumlarının bulunmadığı yerleşim birimlerinde ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere yönelik olarak okullarda kurs düzenlenmesine izin verilirken, "Söz konusu kurslar, her okul veya her sınıf için ayrı olarak değil, nüfus yoğunluğu büyük olan yerleşim birimlerinde en fazla iki, diğer il, ilçe ve beldelerde ise bir kurs olacak şekilde açılabilecektir" denildi.

-EĞİTİM-İŞ: "ÇOCUKLAR CEMAAT DERSHANELERİNE İTİLİYOR"-

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, ANKA'ya yaptığı açıklamada, binlerce köy ve beldede, Halk Eğitim Merkezleri kanalı ile SBS kurslarının açıldığını belirterek, "Yaklaşık 250 bin öğrenci bu kurslardan faydalanmaktadır. Maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarının gittiği ve ücretsiz olarak açılan bu kurslar acil koduyla gönderilen yazı ile kapatılmaktadır" dedi.

Tamamen ücretsiz olan bu kursların kapatılmasının akıllara bazı soru işaretleri getirdiğini söyleyen Adıbelli, genelge ile öğrencilerin özel kurslara yönlendirildiğini ve bakanlığın gücünün dershanelere yetmediği için "gücünü" kendi okullarına ve "gariban vatandaş" üzeninde kullandığını savundu. Adıbelli, "Dershaneye gidemediği için sokakta olacak binlerce çocuk bu kurslar sayesinde sistem içerisinde tutularak sokaktan kurtarılmaktadır. Bu kursları kapatmak maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarını sokağa ya da cemaat-tarikat dershanelerine itmektir. Genelgede maddi külfetten bahsedilmektedir. Bakanlık bu kurslar için öğretmenlere kaç para ek ders ücreti ödendiğini açıklasın. Öğretmenlere kaç para veriyorlar ki fakir fukara çocuğunun yararlandığı kursları kaldırıyorlar. Eğitime ve sağlığa yeteri kadar bütçe ayırmayarak sosyal devlet anlayışından uzaklaşan Hükümet, sadaka toplumu yaratmayı tercih etmiştir" dedi.

ANKA

tag Halk Eğitim SBS kurslarına yasak

1.1.2009 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box m.öz :Özel Eğitim Kurumlarının...Diyor,yani derhane varsa parası olan göndersin,garibanın çocukları okuyup da napacak?Hanal olsun,şehit olsun diyor...O üst sınıfa kimler hazmet edecek,işte o sokağa atılan gariplerim.

box özgür :HASTA BUNLAR....

box SEVİM YUCAL :HALK EĞİTİMLERDEKİ İDARECİ MÜDÜRLER GENELLİKLE ÖRGÜN EĞİTİMDEN GELMEKTELER ARKADAŞ VE ÇEVRELERİNE KIYAK YAPARAK BİR ÇOK ÖĞRETMENİ YIĞMAKTALAR BOŞ SINIFLARA VE HAK ETMEDEN ÜCRET ALMAKTALAR ŞİKAYET OLMADIĞI İÇİNDE İDARECİLERİN İNSAFİYETİNE KALMIŞ BİRŞEYDİ KİM DÜŞÜNDÜYSE ELİNE KOLUNA SAĞLIK. HALK EĞİTİMLER BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNCE SIK SIK DENETLENMELİ ÇÜNKİ KİMSENİN AKLININ ERMEDİĞİ DOLAPLAR DÖNMEKTE. ÇÜNKİ MEVZUATLARDA HEP AÇIK KAPI BIRAKILMIŞ İKİLEMLER VAR.ÖRNEĞİN İSTEĞE BAĞLI PİRİM YATIRANLAR DEVLET KURULUŞUNDA ÇALIŞAMAZ DİYOR SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI FAKAT HALK EĞİTİM MEVZUATLARINDA AÇIK KAPI BIRAKILMIŞ BÖYLE BİR İKİLEM VE TEZAT OLURMU?

box ali :Ne yani, usülsüzlük yapılıyor diye bu kursların kapatılmasını haklı mı görüyorsunuz? Haksızlık yapılan bütün kurumları kapatın öyleyse. Bu işi bu yönden değerlendirerek diğer detaylarını görmezlikten gelmek çok basitçe düşünmektir bence.

box yıldırım mert :NE DİYEBİLİRM Kİ BİZİM BURADA DA KURS AÇMIŞTIK AMA HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ KAPATMA TALİMATI VERDİ BU ARADA DA KENDİLERİDE ÜCRETLİ KURSA DEVAM EDİYORLAR DERSHANE TİPİNDE BİR YER AÇTILAR TAKIR TAKIR PARAYI ALIYORLAR OYSA HALK EĞİTİM MERKEZLERİ ÜCRETSİZ KURS AÇIYORLAR BİLDİĞİM KADARIYLA.

box fatih :tamamen doğru bir karar.

box sevim akyüz :ya ne iş bu ya ne diyosunuz dayak mı istiyosunuz sonrada kundaklama diyosunuz

box ali :bence kapatılmamalı eger öyle olsaydı öğretmenler özel ögrenciye ders verirdi daha hesaplı

box hayal :neden ama bazı arkadaslarımızın maddi durumları dusuk ve kazanmak istiyolar ve bunun için sbs kurslarından yararlanıyorlar eger kapatırlarsaa hayallerine kavusamazlar deil mi?

box H.K.R :VALLA DIŞARDAN OKUYCAKTIM AMA 9 YILI DUYUNCA VAZGEÇTİM NE BU YA ORTAOKUL 4 YIL LİSE 4 YIL ŞİMDİ LİSE 5 YIL OLURSA.ESKİ UYGULAMYI GERİ GETİRSİNLER.HERKEZ YAŞ SINIRI ARANMAMAKSIZIN HERKEZ OKULA GİDER AMA 8 YILI GETİRDİLER İNSANLARIN YARI HAYATI OKULDAMI GEÇECEK NEZAMAN ÜNİVERSİTEYE GİDECEKTE MEZUN OLACAKTA YARI YAŞINDAN SONRA KENDİNE HAYAT KAZANACAK VATANA MİLLETE FAYDASI OLUCAK İŞSİZLİK KIRİZDE PARASIZ ÇOCUGUNU OKULA GÖNDEREMİYEN İNSANLAR VAR BİR AN ÖNCE BU 8 YILLIK ETİGİM KALDIRILSIN İLK OKUL 5 ORTA 3 LİSE 3 OLSUN ÜNİVERSİTE 4 YIL OLSUN HİÇ OLMASA İNSANLAR OKUL OKUSUN.BÖYLE OLURSA HERKEZ OKULA GİDER.SAYIN YETKİLİLER.

box lovezero :dershane eğitim SBS kurslarına devam! bütün dersaneler bir an önce kapatılmalı, sadece parası olan başarılı olur düzeni bir an önce bırakılmalıdır. öğretmenlerin gelir düzeyleri artırılmalı, ve öğretmenler sağda solda ek ders - özel ders peşinde koşmak zorunda kalmamalılar.

box Muhittin :Eğitim-İş bu olaya daha sıkı sarılmalı.Sendika olarak her ilde maddi imkansızlıklar nedeniyle ders takviyesi alamayan öğrenciler için kurs merkezleri açabilirler.Bu kurs merkezlerinde de fedakarlıkta sınır tanımayan cefakar üye öğretmenleri görev yapabilirler.Üye öğretmenlerinize böyle bir fırsat verin ki onlarda bol meyveli ağaca benzesinler.

box m.öz :Kardeşim bu ülkeye hamal da lazım,şehit de,hatta hizmetçi de...Okuyup da napacaklar,nasıl olsazenginlerin çocukları var...

box mahmut :Ne yani özel kurs versek de vergi de vermesek,aldığımız aylıktan daha fazlasını kazansak daha mı iyi?

box Celal ÖZÇELİK :Sbs den kaç puan alırsak ona göre okula gitçeğimiz için kalksın...

box :lovezero doğru söylüyorsun ama hiçbir güç dershaneleri kapatamaz çok büyük bir ekonomi.trilyonlarca para dönüyor.işsiz öğretmenler de cabası.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri