Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Halk Eğitim SBS kurslarına yasak eğitim haberi

eğitim haberleriHalk Eğitim SBS kurslarına yasak

kurs.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açan halk eğitim merkezlerinin "SBS hazırlık kursları" açmasını yasakladı. Bakanlık, daha önce halk eğitim merkezlerinin açtığı SBS hazırlık kurslarının ise kapatılması emrini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, valiliklere gönderdiği 18 Aralık 2008 tarihli "SBS Sınavlarına Hazırlık Kursları" konulu genelge ile maddi durumu iyi olmayan ve SBS'ye hazırlanan öğrenciler için şok bir "emir" verdi. Genelgede, özellikle özel öğretim kurumlarının olmadığı yerleşim birimlerinde öncelikle olmak üzere, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açması için kurulan halk eğitim merkezlerinin "SBS hazırlık kursları" açmaması istendi.

Genelgede, "Alınan duyumlarda, bazı illerimizde özel öğretim kurumu olup olmadığına veya kursların ilgi genelgede kayıtlı yönerge kapsamında açılıp açılamayacağına bakılmaksızın, her okulda hatta her sınıfta değişik isimler altında sınavlara hazırlık kursları açıldığı, çok sayıda öğretmen görevlendirildiği ve bu öğretmenlere halk eğitimi merkezlerince ek ders ücreti ödendiği bilgileri alınmıştır. Özellikle seviye belirleme sınavlarına hazırlık, örgün eğitime destek, Türkçe, matematik gibi kursların oldukça yoğun açıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Genelgede, seviye belirleme sınavlarının "istenilen amaca hizmet etmeyeceği" belirtilerek, "Halk eğitimi merkezleri, bundan böyle seviye belirleme sınavlarına hazırlık örgün eğitimi destek, Türkçe, matematik gibi kurslar açmayacak, açılmış olanlar ise 31 Aralık 2008 tarihine kadar kapatılacaktır" emri verildi.

-KURS ALACAK FAKİR ÖĞRENCİ BÜYÜK ŞEHİR DE İKİ SINIFTAN FAZLA OLMAYACAK-

Genelgede, ÖSS, kolejlere hazırlık, yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık gibi kursların özel öğretim kurumlarının bulunmadığı yerleşim birimlerinde ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere yönelik olarak okullarda kurs düzenlenmesine izin verilirken, "Söz konusu kurslar, her okul veya her sınıf için ayrı olarak değil, nüfus yoğunluğu büyük olan yerleşim birimlerinde en fazla iki, diğer il, ilçe ve beldelerde ise bir kurs olacak şekilde açılabilecektir" denildi.

-EĞİTİM-İŞ: "ÇOCUKLAR CEMAAT DERSHANELERİNE İTİLİYOR"-

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, ANKA'ya yaptığı açıklamada, binlerce köy ve beldede, Halk Eğitim Merkezleri kanalı ile SBS kurslarının açıldığını belirterek, "Yaklaşık 250 bin öğrenci bu kurslardan faydalanmaktadır. Maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarının gittiği ve ücretsiz olarak açılan bu kurslar acil koduyla gönderilen yazı ile kapatılmaktadır" dedi.

Tamamen ücretsiz olan bu kursların kapatılmasının akıllara bazı soru işaretleri getirdiğini söyleyen Adıbelli, genelge ile öğrencilerin özel kurslara yönlendirildiğini ve bakanlığın gücünün dershanelere yetmediği için "gücünü" kendi okullarına ve "gariban vatandaş" üzeninde kullandığını savundu. Adıbelli, "Dershaneye gidemediği için sokakta olacak binlerce çocuk bu kurslar sayesinde sistem içerisinde tutularak sokaktan kurtarılmaktadır. Bu kursları kapatmak maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarını sokağa ya da cemaat-tarikat dershanelerine itmektir. Genelgede maddi külfetten bahsedilmektedir. Bakanlık bu kurslar için öğretmenlere kaç para ek ders ücreti ödendiğini açıklasın. Öğretmenlere kaç para veriyorlar ki fakir fukara çocuğunun yararlandığı kursları kaldırıyorlar. Eğitime ve sağlığa yeteri kadar bütçe ayırmayarak sosyal devlet anlayışından uzaklaşan Hükümet, sadaka toplumu yaratmayı tercih etmiştir" dedi.

ANKA

tag Halk Eğitim SBS kurslarına yasak

1.1.2009 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri