Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB'den öğretmenleri yakından ilgilendiren değişiklikler eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'den öğretmenleri yakından ilgilendiren değişiklikler

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretimde öğrenci ve öğretmenleri yakından ilgilendiren değişiklikler yaptı. Düzenlemeye göre 'seçmeli yabancı dil' dersinde öğrencilere not verilmeyecek.

Özürlü öğrenciler istedikleri okula kayıt ve nakil yaptırabilecek. Öğretmenler öğrenci notlarını 'mürekkepli kalemle, silinti ve kazıntı olmadan öğretmen not çizelgesi'ne yazmak zorunda olmayacak. Proje ve performans ödevlerini öğretmen değil öğrenci saklayacak.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ni değiştiren bakanlık, sistemi e-okul'a uyarlayan düzenlemeler yaptı. Öğrenci notlarının elle yazılması uygulaması ve 'öğretmen not çizelgesi' kaldırıldı. Her öğretmenin tutmakla zorunlu olduğu 'not çizelgesi' öğretim yılı başında okul yönetimi tarafından sağlanıyor, mühürlendikten sonra imza karşılığında öğretmene veriliyordu. Çizelgeye notların 'mürekkepli kalemle silinti ve kazıntı olmadan' yazılması gerekiyordu. Her öğretmenin istendiği zaman müdüre veya denetim yetkisine bu çizelgeyi göstermesi gerekiyordu. Bir öğretim yılı saklanması zorunlu olan çizelgeler uygulamadan kaldırıldı. Artık öğretmenler öğrenci notlarını doğrudan e-okul sistemine internet üzerinden yazacak.

Bugüne kadar yabancı dil dersi dışındaki seçmeli dersler notla değerlendirilmiyordu. Artık 'seçmeli yabancı dil' dersinde de öğrencilere not verilmeyecek. Nakillerde sorun çıkarması ve Seviye Belirleme Sınavı'nda dikkate alınan puan hesabında bu dersi seçmeyen öğrenciler aleyhine bir durumun söz konusu olması 'seçmeli yabancı dil' dersinin ayrıcalığını kaldırdı. 'Müfredatında notla değerlendirileceği' yazsa da seçmeli derslerin hiçbirinde öğretmenler öğrencilere not veremeyecek.

Her öğrencinin kendi mahallesindeki okula kayıt yaptırma zorunluluğu sebebiyle sıkıntılar yaşayan özürlü çocuklara da istedikleri okula kayıt yaptırabilme imkânı getirildi. Buna göre şehit ve muharip gazi çocukları için tanınan 'istedikleri ilköğretim okuluna' kayıt ve nakil yapabilme istisnasına 'özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar' da eklendi. Böylece mahallesindeki okulda özürlü çocuğuna uygun eğitimin verilemeyeceğini düşünen veliler, kendi tespit ettikleri okullara kayıt yaptırabilecek. Bu şekilde bazı okul müdürlerinin özürlü çocukları okula kaydetmek istememesinin de önüne geçilmiş olacak.

Projeleri öğrenci saklayacak

Öğrencilerin proje ve performans ödevlerinin okul tarafından bir yıl saklanması uygulamasına da son verildi. Yeni müfredatla ortaya çıkan ve boyutları büyüyen ödevlerin muhafazası okulda yer sıkıntısına sebep oluyordu. Yeni uygulamada proje ve performans görevleri, öğretmence değerlendirildikten sonra öğrenciye iade edilecek ve öğrenci tarafından ders yılı sonuna kadar saklanacak. Ayrıca okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmeyecek.

İbrahim Asalıoğlu / Zaman

tag MEB'den öğretmenleri yakından ilgilendiren değişiklikler

29.12.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (27 yorum yazılmış)

box memin :bizim rehber öğretmen hiç çalışmıyor ki bari nöbet tutsun...zaten rehber öğretmen işleri bize yaptırıp kendisi sadece değerlendiriyor...tüm çizelgeleri müdürün emriyle bize yaptırtıyor...adalet nerde?

box mertturk :Rehber öğretmen bizim okulda da çalışmıyor.iki haftada bir çalışma anketleri hazırlıyor.Onlar da zaten bilgisayardan hazır indiriyor.Haftanın beş günü oturuyor.Üstelik öğrenci sorunlarıyla uzaktan yakından ilgisi yok.Haftada oturarak 18 saat ek ders alıyor.Eğer tekrar öğretmenlik mesleğini seçersem rehber öğretmeni olacağım.

box candan :aynen size katılıyorum. bizim okulumuzdaki rehber öğretmenimizde asla ve asla üzerine dişen hiçbir çalışmayı yapmıyor.Hatta odasında bile oturmuyor.Öğrencilerimizi odasına gönderiyoruz, çocukları arkamızla sende birşey yok yavrum deyip, sınıfa geri yolluyor.Rehber öğretmenleri görevlerini yapmaya davet ediyorum

box Kemal :Arkadaşlar ders zili çaldıktan sonra derse gidiyorsanız eleştiri yapabilirsiniz.40 kişilik bir sınıfta derse geç girdiğiniz her dakika 40 kişinin 40 dakikası oluyor.Önce kendimiz işimizi yapalım sonra rehber öğretmenleri eleştirelim.Şikayetlerinizi okul idarenize dilekçe ile sunabilirsiniz.Yönetmelik gayet açık.Sosyal Bilgiler Öğretmeni...

box mustafa :arkadaşlar zaten rehber öğr. görevini tam yapsada fazla görevi olmadığı için bir şey yapmıyor gözüküyor. işin doğrusu biz şimdiye kadar hiç anket doldurmadık yılın başında kitap halinde çıktı verildi o kadar.

box asabi :arkadaşlar, rehber öğretmenlerin çalııp çalışmaqdığından ziyade, mebin onları ayrıcalıklı öğretmen sıfınıa alması bence tartışılmalı. meb resmen rehber öğrt daha değerlidir daha önemlidir diyor ve 15 saat olan ek derslerini 18 saate çıkarıyor. branş ve sınıf öğretmenleri de özellikle branş öğretmenleri 15 saati tamamlamak için uğraşıyor. mebin bu zihniyetini anlamak mümkün değil. ayrıca 30 saat derse gireb matematik fizik kimya veya edebiyat öğrt. ile rehber öğrt. acaba aynı oranda mı yoruluyorlar. rehber öğrt. en fazla bilgisayarın tuşlarına basmaktan yorulyor. aktif ders anlatan öğrt. anası ağlıyor. zar zor anca 10 -12 saat ek ders alıyor. bu nasıl adalet sistemi yaaa. yuh olsun. hakkımı helal etmiyorum.

box takatuka :evet bende katılıyorum .bizim okulda rehberlik sayesinde tek değişen şey kendi göeğinin çapı

box ADİLVAHAPOĞLU :Öğretmen not çizelgesinden ,değişen İ.Ö.yönetmeliğinin son sayfasındaki,tutlaca defter-dosya ve çizelgeler bölümünde bahsedilmektedir.Bu nedenle kaldırıldığını zannetmiyorum.

box natik :valla yorumlara katılmamak imkansız.aynen katılıyorum...

box mustafa örs :Okul öncesi öğretmenleri çok fazla mı çalışıyor ki onlara nöbet verilmeyecek.Çocuklarla ablaları bakıyor...

box metin :Rehber öğretmen aslında okul için çok önemlidir. Okul müdürü nasıl yararlanacağını bilmez ve onlardan talepte bulunmazsa stand by moduna geçerler ve bilgisayarda yemek tarifi fal dışında başka şeylerle ilgilenemeyebilirler. Tabi bu onların suçu değildir.

box :Bir rehber öğretmen olarak yukarıdaki eleştirilere katılmadığımı söylemek zorundayım.Ben de derslere giriyorum.Derse girmek marifet değil,marifet o sürede öğrencilerimize yaptığımız katkılardadır.Kaç öğretmen hakkını vererek derste dersini yapıyor,derse zamanında giriyor,soru çözüyor,doğru soru çözüyor,kendini geliştiyor

box tufaqn :Rehberliği sınıf öğretmenleri yapıyor zaten.Onların yaptığı kendisine tahsil edilen odada çay içip tv izlemek;18saat ücret almak.Nöbet mi başka işin yok mu senin!!!

box htckoc :Bir insanın kendini başkasını karalayarak aklamaya çalışması ne ilginç. Biz bütün öğretmenler sınıflara geç gider, derste soru çözmez, ol ki çözersek de yanlış çözeriz zaten... Seni de öyle yetiştirdik. Sen de eğitim hatasısın herhalde.

box sosyal :rehber öğretmenler nöbet tusun öğrenci davranışlarını daha iyi gözlemler masa başında bu iş olmaz

box ali :MEB'in rehber konusuna muhakkak çare bulması gerekiyor.Okullarda odalarında oturmaktan başka iş yapmıyorlar.Benim anam ağlıyor öğrencilere yararlı olayım diye, bir de nöbet olunca bitik duruma düşüyoruz. Bence nöbet tutmalılar ve çalıştırılmalılar..

box ne öne mi var? :rehber öğretmenlerle ilgili yorumlarınıza katılıyorum.kesinlikle rehber öğretmenlere verilen ek ders kaldırılmalı.rehber öğretmenler olalı beri okullardaki sorunlar arttı.ayrıca 4 ve 5. sınıf öğretmenlerine ödenen ek ders de verilmemeli. meb uyuyor mu?

box bayramkutlu :rehber öğretmenleri yatarak para kazanıyor bir fonksiyonlarıda yok her şey kagıt üzerinde eşitlik istiyoruz

box uğur sarı :Bizim rehber öğretmen okula saat ona doğru gelir.Gevezeliği maharet sanır.Çenebez.İdarecileri kandırır.Arkadaş çevresi en geyik kişilerdendir.Çalışkan ve özverili öğretmenlerle arası iyi değildir.Öğrenciler onun rehber öğretmeni olduğunu bile bilmez.Okuldan ikide ayrılır.Dışarıda simit saraylarında geyik arkadaşları vardır.Gezer durur.Bütün işleri öğretmenlere yaptırır.Sahtekardır.Bu durum benim kafamda rehber öğretmen imajı olarak kaldı.Umutsuzluğa kapıldım.Bunların hepsi mi böyle diye.Üç okuldur bu tipler hep böyle.Bakanlık bu konuyu bir araştırmalı.

box ŞEVKET :Rehber öğretmen dendiği zaman zihnimde şöyle bir imaj beliriyor:yatarak maaş alan kişi,rehber öğretmen öğretmenlere yaptırtdığı üç beş uyduruk anket dışında ne yapıyor ki! Rehber öğretmenler konusuna hassasiyetle eğilmeli ve bu öğretmenler çalıştırılmalı... bu arada ben branş öğretmeniyim rehber öğretmenin benimle aynı ücreti alması anayasanın eşitlik ilkesine aykırı...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor? AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor?

İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Güncel Eğitim Haberleri